Viete, ako sa správne starať o chrup svojho domáceho maznáčika?
Tak ako sa ľudia starajú o svoje zuby, aj majitelia domácich miláčikov by sa mali starať o ich zúbky. Odborníci odporúčajú pravidelnú starostlivosť vo forme denného čistenia chrupu, každoročnej zubnej prehliadky, kvalitné granule a výživové doplnky. Ďalšie informácie nám poskytla veterinárka MVDr. Zuzana Kamienová.
Prečo je starostlivosť o zuby psov a mačiek dôležitá?
- Správnou starostlivosťou o chrup domácich miláčikov predchádzame vzniku ochorení zubov, ďasien a ústnej dutiny, vzniku nepríjemného zápachu v papuľke, strate zubov, bolestivosti, ako aj ďalším závažným zdravotným komplikáciám. Tie môžu súvisieť s rozšírením bakteriálnej infekcie z dutiny ústnej. Vážne problémy zubov môžu končiť tragicky a viesť až k smrti. Odhliadnuc od možnej súvislosti medzi zdravím ústnej dutiny a inými chorobami, závažné ochorenie zubov môže byť veľmi bolestivé, hoci psy a mačky bolesť dobre skrývajú. Všímajte si preto u nich zmenu stravovacích návykov a správania.
Ako by mala vyzerať zdravá ústna dutina?
- Mala by byť bez výrazného zápachu. Ďasná sú krevetovo-ružovej farby (ak nejde o plemennú odlišnosť vo farbe ďasien), s hladkým, lesklým, nepoškodeným povrchom. Zuby by mali byť biele, hladké, bez usadenín a farebných nánosov. Podnebie a jazyk by mali byť bez erózií, opuchov, výrastkov a povlakov.
Ako zistíme, že nášmu psíkovi sa začínajú kaziť zuby?
- Gingivitída alebo červené a zapálené ďasná spôsobené nahromadením povlaku a zubného kameňa sú prvým štádiom ochorenia zubov. Medzi príznakmi je krvácanie z ďasien a zápach. Keď sa ďasná zapália a rozvinie sa u nich periodontálne ochorenie, opuchnú, zapália sa a zúbky sa napokon uvoľnia v dôsledku straty kostnej hmoty.
Aká je domáca starostlivosť o zuby nášho zvieratka?
- Odporúča sa dbať na hygienu ústnej dutiny najmä u plemien, ktoré majú predispozíciu k vytváraniu zubného kameňa. Najlepšie je začať už od obdobia šteniatka, ktoré by sme mali postupne navykať na čistenie zubov. Je dobré, ak si najprv prejdeme po ďasnách a zúbkoch prstom, neskôr môžeme použiť zubnú kefku na prst. Pokiaľ si už psík na tieto činnosti privykne a spolupracuje, prechádzame na zubnú kefku pre psov a mačky.
Ako často im teda čistiť zúbky?
- Mali by ste svojmu domácemu miláčikovi čistiť zuby denne alebo každý druhý deň, pretože povlak sa ľahko odstraňuje a trvá asi 48 až 72 hodín, kým stvrdne. Zubné pasty pre domáce zvieratá majú enzymatický účinok, takže aj samotné vniknutie do úst môže pomôcť, ale kľúčom je čistenie. Okrem manuálneho čistenia zubov odporúčam napríklad doplnok výživy na báze morskej riasy. Pridáva sa do krmiva, po požití sa dostane pomocou krvného riečišťa do slín, kde má antiseptické účinky. Pomáha v obmedzovaní zubného povlaku a následného vytvárania zubného kameňa. Dostanete ho vo veterinárnych ambulanciách. Sú s ním dobré skúsenosti nielen u psov, ale aj u mačiek.
Ako by teda mala vyzerať profesionálna starostlivosť o chrup psíka?
- Podobne ako ľudia aj psy by mali chodiť pravidelne, aspoň raz do roka k veterinárovi na kontrolu zúbkov a ústnej dutiny. Na základe svojich zistení odporučí podľa potreby parodontálnu liečbu. Jedným z hlavných rozdielov medzi čistením zubov psíka a jeho majiteľa je to, že psovi sa to robí v celkovej anestézii. Kým je zviera v anestézii, návšteva zubára zahŕňa kompletný súbor intraorálnych rentgenových snímok, mapovanie chrupu a periodontálne ošetrenie. Toto profesionálne čistenie by sa malo vykonávať každé 1-3 roky. V závislosti od plemena alebo závažnosti ochorenia možno navrhnúť menej alebo viac ako jeden rok. Majiteľ by mal spozornieť a vyhľadať veterinárneho lekára ihneď, ak spozoruje zápach z papuľky, sfarbenie zubov, opuchnuté, krvácajúce ďasná, kývajúce zuby, uhýbanie zvieraťa pred dotykom v oblasti papule a stratu apetítu. Najdôležitejšie je najmä dodržiavať pravidelnú a kvalitnú starostlivosť. Domáci miláčik je odkázaný na svojho pána, a to tak v potrave, ako aj v zdraví a celkovej pohode.
Ilustračné foto: ABC-bývanie.sk