Kedy a prečo si Európania menia zariadenia v domácnostiach?
S obmenou zariadení vo svojich domácnostiach sa obyvatelia krajín strednej a východnej Európy nenáhlia. Dávajú pritom skôr prednosť kúpe nových spotrebičov, ako by trebárs menili okná a dvere.
Výmenu domácich spotrebičov a bytového zariadenia mnohí Európania odkladajú. Sú za tým najmä finančné obmedzenia a citové väzby. Zistil to prieskum spoločnosti Velux v šiestich krajinách strednej a východnej Európy. Štúdia skúmala, aké majú ľudia dôvody na odkladanie obmeny spotrebičov a zariadení v domácnostiach na neskôr. Velux si všímal všetky aspekty, od sentimentálnych predmetov až po dôležité prvky domácnosti, ako sú dvere a okná, ktoré ovplyvňujú energetickú účinnosť bývania.
Finančné limity aj citové väzby
Z výsledkov prieskumu vyplýva, že najviac ľudí, ktorí sa neponáhľajú s obmenou spotrebičov a zariadení v domácnostiach, majú v Rumunsku (88 percent respondentov), najmenej ich je v Srbsku (65 perc.). Finančné obavy sú hlavným faktorom, ktorý ľudí odrádza, v Srbsku (67 perc.) a Maďarsku (64 perc.), kým citová väzba na staršie veci je silná predovšetkým v Chorvátsku (36 perc.) a Poľsku (35 perc.).
Prieskum odhalil aj rozdiely v postojoch k výmene dverí a okien. V Chorvátsku 62 perc. oslovených používa svoje existujúce dvere a okná až do ich úplného opotrebovania. Naopak, 48 perc. maďarských respondentov uvádza, že tieto prvky aktívne vymieňajú, aby sa vyhli neskorším problémom, ako sú povedzme vyššie náklady na energie, nedostatočná tepelná a zvuková izolácia či vznik plesní vinou prenikania dažďovej vody do nehnuteľnosti.
Napriek odlišnostiam sa ľudia vo všetkých skúmaných krajinách zhodne vyjadrili, že úspory energie a potreba predchádzať potenciálnym škodám sú hlavnými motivátormi na uskutočňovanie obmeny zariadenia domácnosti.
Ako sa ľuďom menia priority
Keď respondentov v prieskume požiadali, aby určili svoje priority pri výmene vybavenia domácnosti, spotrebiče ako práčky a umývačky riadu sa zhodne umiestnili vyššie ako dvere a okná. Vo väčšine krajín sa domáce spotrebiče dostali na prvé miesto zoznamu, pričom až 63 perc. oslovených uviedlo tieto položky ako prioritné.
V Rumunsku však ako prvok s najvyššou prioritou výmeny vyšli dvere (22 perc.), tesne nasledované ostatnými položkami v domácnosti (17 perc.). Výmenou starých dverí a okien za nové sa pritom nielenže zvýši energetická efektívnosť bývania, ale výrazne sa zlepší aj komfort, súkromie a bezpečnosť domácnosti.
Štúdia tiež poukázala na možný posun v prioritách výmeny, keby úspory energie boli zjavnejšie. Ak by výmena dverí a okien mohla priniesť až 20-percentné úspory nákladov na vykurovanie, mnohí respondenti v skúmaných krajinách by zvážili zvýšenie priority dverí a okien v zozname potrebnej výmeny.
Napríklad v Maďarsku by 50 perc. respondentov uprednostnilo dvere a 38 perc. okná, pričom podobné trendy sa zaznamenali aj v iných krajinách. V Slovinsku by až 60 perc. respondentov uprednostnilo výmenu okien a 57 perc. by dalo prednosť dverám.
"Z nášho prieskumu v krajinách strednej a východnej Európy vyplýva, že mnohí ľudia si neuvedomujú, akú dôležitú úlohu pri izolácii domu zohrávajú strešné okná. Podľa našich predchádzajúcich údajov môže výmena strešných okien a zníženie vnútornej teploty len o dva stupne stlačiť potrebu energie na vykurovanie až o 37,5 perc. bez ujmy na komforte," hovorí Ondřej Boreš, komunikačný manažér v spoločnosti Velux, ktorá vyrába strešné okná.
Foto: Velux