Náš tip: ihriská, kde sa vyplatí stráviť Medzinárodný deň detí

31.05.2025, Slávka Boldocká | Mama, deti, rodina, zdravie

Tajuplný hrad? Osamelá pustovňa či nedobytná pevnosť? Alebo sa vaše deti rady hrajú na spidermenov a lezenie po sieti ich najviac láka? Pozrite si naše tipy na netradičné a tematické ihriská, kde môžu stráviť svoj Medzinárodný deň detí.

Ihrisko-MDD-1-X.jpg


Gotický hrad v Kolárove

Hrávajú sa vaše ratolesti na princezné a rytierov, snívajú o dobývaní hradu alebo túlaní či skrývaní sa v jeho útrobách? Potom máme pre vás supertip. V Kolárove na ploche takmer 245 m² majú monumentálny ihriskový hrad, kde si deti určite prídu na svoje a ktorý je voľne prístupný verejnosti. Hradná pevnosť stvárňuje gotickú pamiatku z maďarského mesta Tata.

Tematický herný komplex má niekoľko poschodí, ktoré deti dokážu preskúmať či "dobyť" aj zdolaním bezpečných lezeckých stien, rebríka s lanovým prepažením, lán, tyčí na šplhanie aj s kruhovými oporami a ďalších herných prvkov.

Nazad sa môžu vrátiť či skôr šmyknúť vďaka viacerým otvoreným šmykľavkám, prípadne veľkej tubusovej šmykľavke, čo vedie z podkrovia jedného z dvoch hradných krídiel. V hlavnej časti je veža, ktorá je najvyšším miestom hradu a jeho dominantou.

"Hrad ponúka vo svojich útrobách aj mimo neho množstvo ďalších doplnkových hier," hovorí Juraj Jurík, autorizovaný architekt zo spoločnosti Studio 21, ktorá za návrhom stojí. Ihrisko je súčasťou projektu európskej cezhraničnej spolupráce Cultplay. Pôvodný hrad v Tate chránila vodná priekopa, preto nechýba ani na ihrisku. Zobrazená je farebne vďaka gumenému liatemu povrchu.

"Nádvorie sme imitovali graficky do tvaru opevnenia, kde je verne vyznačená aj vodná priekopa," poznamenáva architekt. Vo vnútri hradu sú okrem preliezacích prvkov aj rozmanité logické hry pre deti. Najmenší sa tu tiež môžu zahrať na obchod či strážiť okolie cez ďalekohľad.

Na "nádvorí" pozornosť pritiahne hudobný audionetic. Pre "pocestných" a všetkých, čo si chcú oddýchnuť alebo sa upokojiť od hry, v okolí ihriskového hradu sú lavičky a ďalší mobiliár. Okolie je lemované dostatkom stromov, ktoré ponúkajú príjemný tieň. Hoci vekové odporúčanie pre herný hrad je päť až 12 rokov, zahrať sa dokážu aj starší návštevníci.


Vojenská pevnosť v Komárne

Interaktívny tematický park v Komárne je miniatúrnou replikou starej maďarskej renesančnej pevnosti Csillag v Komárome. Mohutná herná zostava má prízemie a poschodie a ponúka množstvo herných funkcií a pohybových aktivít pre deti od päť rokov.

Ihrisko-MDD-2-X.jpg

Aj v tomto prípade je okolo pevnosti "vodná" priekopa zobrazená v dopadovom povrchu z liatej gumy. Je voľne prístupná verejnosti a rodičia môžu deti pozorovať pri hre odpočinkom na lavičkách. A kto sa chce dozvedieť viac, pri vstupe do pevnosti je informačná tabuľa a audiopanel, ktorý si generuje elektrickú energiu vašim "napedálovaním" a poskytne vám potrebné informácie o histórii pevnosti.


Morské príšerky v Lučenci

Rozbúrené more, z ktorého znenazdajky vykukne morská príšera, opustený ostrov s majákom či plachetnica v diaľke. Ak sa vaše deti rady hrajú na námorníkov, vyberte sa s nimi na krásne tematické ihrisko Strand v Lučenci venované práve vode. Kedysi tu bolo verejné kúpalisko, mestská pláž a park, ale mesto sa pri revitalizácii priestoru rozhodlo priniesť sem aj detský smiech.

Ihrisko-MDD-3-X.jpg

"Herné prvky podnecujú v deťoch okrem pohybu aj zvedavosť, fantáziu a socializáciu," pokračuje J. Jurík. Preliezky, šmýkačky či lezecké prvky sú na ihrisku šikovne ukryté aj v útrobách a na palube lode. Schodíkmi sa deti dostanú do majáku, odkiaľ majú výhľad na ihriskové "more" i súš, a keď si preveria situáciu, šmýkačkou sa môžu bezpečne spustiť na suchú zem.

Pre budúcich kapitánov nechýba drevené kormidlo, ktoré je zároveň interaktívnym zvukovým herným prvkom. Dieťa ho vie uviesť do pohybu fyzickou aktivitou – točením kormidla. "Z kormidla začnú vychádzať rozličné zvuky mora, škriekanie čajok a rozhovory námorníkov," vysvetľuje J. Jurík.

Občas sa pokojné more rozbúri – to vtedy, keď sa z mora vynorí príšerka. Deti však na ňu môžu bezpečne liezť, posedieť si na nej či podliezť ju. Ak by sa rozhodli pred ňou utiecť, môžu to urobiť nielen na lodiach a koráboch, ale aj podmorským tunelom.

Bezpečný povrch tlmiaci pád je v troch farbách – v modrej na miestach, kde evokuje prúd vody, a v hnedej a zelenej, kde predstavuje súš. V areáli ihriska nechýba mestský mobiliár vrátane lavičiek. Príjemný čas tam vie stráviť celá rodina.


Vesmír v Bratislave

Je to vo hviezdach? Ak chcú deti preskúmať vesmír, najzábavnejšie sa im to podarí na ihrisku v areáli bratislavskej Spojenej školy Novohradská - Gymnázium Juraja Hronca a ZŠ Košická. Obloha je znázornená cez bezpečný dopadový povrch modrou farbou, cez ňu prechádzajú v rôznych šedých odtieňoch línie dráh pohybov vesmírnych telies a samotné vesmírne telesá sú znázornené aj pomocou herných prvkov.

Ihrisko-MDD-4-X.jpg

"Centrálny motív je slnko, znázornené nielen žltým kruhom, ale aj priestorovým guľovitým lanovým herným prvkom," spresňuje J. Jurík. Celá bezpečná dopadová plocha ihriska má tvar kruhu. Na nej sa odrážajú aj ďalšie vesmírne útvary. Saturn s prstencom prezentuje kolotoč. Zem má piruetu s prvkami na udržanie rovnováhy, Merkúr má zasa v sebe trampolínu zapustenú do gumeného povrchu v rovine s terénom, vďaka čomu ide o nielen atraktívny, ale i bezpečný prvok.

Svoje miesto má na ihrisku Mesiac či ďalšie telesá. V centre hviezdnej oblohy sú nenápadne zakomponované plejády, ktoré reprezentujú drobné žlté kruhy. Do vesmíru sa vnára galaxia elipsovitého tvaru, ktorá je tvorená elektronickou hrou.

"Tu bol prvýkrát na Slovensku použitý unikátny trblietavý dopadový povrch, ktorý odráža slnečné lúče a vábi k hre už z diaľky," vysvetľuje ďalej J. Jurík. Výber prvkov pasuje nielen k téme, ale rozvíja fyzické, senzomotorické, psychické a sociálne schopnosti detí, súťaživosť, no i spolupatričnosť a empatiu, fantáziu a logiku. Ihrisko zároveň prepája hernú a edukatívnu zónu so športovou.


Detská pustovňa v Šali

Verejne prístupné tematické detské ihrisko v areáli zimného štadióna v Šali je vernou replikou monumentálneho kláštora Majk z maďarského mesta Oroszlány datovaného ešte do roku 1733. Deti sa aj vďaka interaktívnym herným prvkom dozvedia, že pustovne mníchov sa zakladali vždy na samote a vzhľadom na svoju rozľahlosť aj kláštor Majk tvorí malú dedinu či osadu. Celý kaštieľ je v rámci detského parku tvorený z viacerých menších domčekov verne kopírujúcich realitu, a to aj farebne.

Ihrisko-MDD-5-X.jpg

"Nádvorie sme následne imitovali gumeným povrchom, kde sú farebne verne vyznačené aj cestičky pomedzi budovy, no zakomponované aj herné prvky pre deti. Napríklad v červených štvorcoch, ktoré predstavujú tiež pôvodné budovy, je trampolína. Zvonica je zasa pretransformovaná do veže s tubusovou šmykľavkou," vraví J. Jurík. Priestor ihriska je inkluzívny. "Volili sme komponenty a výrobcov, ktorí ponúkajú tú najvyššiu kvalitu a bezpečnosť," spresňuje. Herné prvky nemajú hmotnostné obmedzenie, takže si s deťmi môžu zašantiť aj dospelí.


Po sieti k oblakov v Dunajskej Strede

Unikátne lanové ihrisko, ktorému dominuje 5,01 metra vysoký domček v "korune stromu" si môžete s deťmi vyskúšať v Thermalparku Dunajská Streda. Celková herná plocha bez zelene je 907 m², no keďže má ihrisko 3D pôdorys, je táto plocha odhadom o 15 až 20 percent väčšia.

Ihrisko-MDD-6-X.jpg

Zámerom bolo od počiatku vytvoriť pre ihrisko kopcovitý terén s vysokými hernými prvkami, ktoré by boli viditeľné z čo najviac častí thermalparku a lákali deti k hre. Dominantou je lanový prvok s domčekom vo vyše päťmetrovej výške, odkiaľ sa otvára výhľad na okolie ako z vtáčej perspektívy.

Na ihrisku sú viaceré lanové herné prvky, rozmanité doplnkové hry, napr. preliezací tunel či zapustené trampolíny. Vďaka vysokej kvalite znesú aj vlhké prostredie. Keďže je ihrisko priamo v thermalparku, vodná téma je znázornená cez modrú farbu dopadového povrchu, ktorá prechádza do prírodnej "pieskovej" symbolizujúcej pobrežie.

"V nemalej miere je použitý aj plavený štrk, ktorý je výborným materiálom tlmiacim pád z dynamických prvkov, ako sú kolotoče, hojdačky a podobne," pokračuje J. Jurík.. Obľúbeným prvkom pre menších je špeciálny kolotoč s húpacími ramenami Swingo. Je to závesná hojdačka a kolotoč v jednom a keďže nemá hmotnostné obmedzenie, vyšantiť sa s deťmi môžu i rodičia. Na ihrisku sú zaujímavým herným prvkom aj kopce z EPDM, a s tým spojená hra ako výlezové lano či polguľové chyty. Samozrejme, nechýba ani zeleň a občerstvenie.


Jednoducho, Malina v Malackách

Viete, čo majú spoločné hra a šport? Obe prinášajú pohyb. A to nielen plný vzrušenia, emócií, súťaženia, ale aj empatií, podporovania sa a priateľstiev. Jednoducho, malina.

Ihrisko-MDD-7-X.jpg

Pri rovnomennom športovom areáli Malina v Malackách nájdete voľne prístupné ihrisko s najmodernejšími hernými prvkami, a to na ploche takmer 370 m². Ihrisko je obklopené parčíkom, takže oddýchnuť si tu môžu aj rodičia.

"Pri príchode z centra mesta zaujme DNA oblúk určený pre staršie deti. Ide o preliezačku v tvare veľkej špirály, ktorú tvorí mohutný ohnutý kovový stĺp kotvený do terénu. Ďalším netradičným prvkom v tejto zóne je aj Hula-Loop, pri ktorom deti zapájajú pri hre aj boky," vysvetľuje architekt. Deti si tak môžu predstaviť, že plachtia na surfe, pričom sa učia balansovať a v pohybe majú všetky svaly.

V centrálnej zóne ihriska nájdete viacero dynamických prvkov – okrem obľúbeného kolotoča s húpacími ramenami Mobilus si staršie deti môžu ďalšiu dávku adrenalínu dopriať aj na kolotoči s rotačným prstencom na sedenie a pevným kruhom. Tým, že je kolotoč vyosený voči horizontálnej rovine, hra na ňom je veľmi dynamická.

Vybiť či dobiť energiu si môžu aj na trampolínach, ktoré sú zapustené v dopadovom povrchu v rovine s terénom, čím sú bezpečné na skákanie aj pre menšie deti. Nepochybne veľkým lákadlom je centrálny lanový herný prvok v drevenom ráme.

"Ten povyšuje ihrisko na drobnú architektúru," poznamenáva J. Jurík. Ide o drevenú kocku stojacu na jednom z rohov, ktorá má vo vnútri sieť na lezenie, čím ponúka nespočetné možnosti hry. Ihriskový raj tu majú aj najmenší v podobe húpačiek, hojdačiek či pieskoviska.


Ťažobná veža v Hurbanove

Vedia vaše deti, ako sa fára do bane a na čom sa uhlie vezie z podzemia? Ak nie, poďte s nimi na ihrisko do Hurbanova. Je na sídlisku Stred a je voľne prístupné. Deti sa hravou formou dozvedia nielen o tomto povolaní, ale virtuálne navštívia aj našich južných susedov. Ide o tematické ihrisko z európskeho projektu cezhraničnej spolupráce Cultplay, ktoré je replikou banského ťažobného objektu typického pre obec Kisbér v Maďarsku.

Ihrisko-MDD-8-X.jpg

"Motívom ihriska bola banícka ťažobná veža," vysvetľuje architekt. Deti sa môžu viacerými spôsobmi vyštverať zdola až do veže, prípadne loziť v jej útrobách alebo sa z nej spustiť tubusovou šmykľavkou späť na zem. "Herná zostava ponúka viacero možností na lezenie, preliezanie či štveranie, ako aj šmýkanie sa z nej," podotýka.

Detskú fantáziu rozvíjajú aj doplnkové prvky imitujúce baníctvo. "Napríklad pružinová hojdačka je v tvare banského ťažobného vozíka, ktorý po koľajach schádzal do podzemia po vyťaženú surovinu," vraví J. Jurík. Tomu je prispôsobený aj dopadový povrch, vďaka ktorému si to deti môžu živo predstaviť. "V grafike dopadového gumeného povrchu boli vyobrazené schematické koľajnice a pražce vchádzajúce pod vežu a miznúce v podzemí," dodáva.

Pod vežou je žltohnedá farebnosť povrchu vyťaženej horniny prechádzajúca do hnedého "fľaku vydupanej zeminy" a okolo zelený povrch imitujúci trávu. "Ťažbu horniny symbolizujú aj gumené kopce v okolí ťažobnej veže," podotýka. Na ihrisku nechýba ani hudobný audionetic, kde deti stláčaním pedála vygenerujú dostatok elektriny na prehratie hudobnej nahrávky.

Foto: Studio 21

Podobné články