Bratislava je slnečnejšia ako Paríž. Prispôsobte tomu aj zasklenie
Bratislava má viac slnka ako Paríž. Vedeli ste o tom? Takéto klimatické podmienky a s tým súvisiace slnečné žiarenie len podčiarkujú dôležitosť výberu správneho zasklenia na budovách.
Slnečné žiarenie v okolí Bratislavy, Nitry a na juhozápadnom Slovensku pri dopade na vertikálne plochy dosahuje priemerne 904 až 907 kilowatthodín na meter štvorcový. To je hodnota porovnateľná s priemernou úrovňou napríklad chorvátskeho Záhrebu, Slovinska či niektorých regiónov na severe Španielska. Výskum uskutočnilo Joint Research Centre pri Európskej komisii.
Horúčavy sú v našich končinách čoraz bežnejšie, čo preukazujú aj spomínané merania. "Je výhodné inštalovať si okná s nízkym solárnym faktorom 'g'. Platí to predovšetkým pre väčšie zasklené plochy, ako sú zimné záhrady či terasy, a to najmä vtedy, ak sú orientované na juh alebo na západ," vysvetľuje Michal Hronský zo spoločnosti Guardian.
Najmä v letných mesiacoch, keď sa do okien opiera viac slnečného žiarenia, majú miestnosti tendenciu prehrievať sa. To môže znamenať nielen nepohodu, ale aj nepriaznivý účinok na zdravie, no v každom prípade zvýšené náklady na klimatizovanie miestností. "Chladenie je niekoľkonásobne drahšie ako ohrev vzduchu. Vhodným riešením je preto zasklenie s vysokou úrovňou solárnej ochrany a zároveň vysokou priepustnosťou svetla," poznamenáva M. Hronský.
Práve priepustnosť svetla výrazne ovplyvňuje celkovú energetickú spotrebu budovy. Už len tým, že čím viac svetla sa prepustí, tým menej energie spotrebujeme na umelé osvetlenie počas dňa. Navyše, slnkom zaliate interiéry majú pozitívny vplyv na ľudské zdravie, pocity šťastia, komfort či produktivitu.
Na trhu sú účinné a preverené výrobky, ktoré obmedzujú prehrievanie interiéru, čím takisto znižujú klimatizačné nároky. "Naši zákazníci si často vyberajú sklá Guardian SunGuard či Guardian ClimaGuard. Dávajú im prednosť pred interiérovými alebo exteriérovými tienidlami, najmä pre ich účinnosť, prevádzkovú efektívnosť a odolnosť. Tieto sklá majú okrem toho priaznivé hodnoty koeficientu prestupu tepla. V prípade dvojskiel je to až 1,0 [W/m².K], ba pri trojsklách dosahuje tento ukazovateľ až 0,5 [W/m².K], čo výrazne obmedzuje tepelné straty predovšetkým v zimnej sezóne," dodáva M. Hronský.
Guardian je globálny výrobca plochého skla, hotových produktov zo skla, izolácie zo sklených vlákien a ďalších stavebných materiálov pre komerčné a rezidenčné stavby. Vedenie spoločnosti sídli v Auburn Hills v americkom štáte Michigan. Vďaka vlastnému výskumu udáva Guardian inovačné trendy v technológii nanášania tenkých povlakov z ušľachtilých kovov na sklo magnetronovou metódou a v ďalších vyspelých technológiách. Firma spolu s dcérskymi spoločnosti a pobočkami zamestnáva na celom svete 18-tisíc osôb.
Foto: Guardian