Pálená škridla sa páľavy nebojí. Dobre to vie aj celé Stredomorie

14.08.2015, Katarína Arvayová | Materiály, technológie, konštrukcie

Boli ste niekedy v horúcom lete pod staršou plechovou alebo bitúmenovou strechou bez tepelnej izolácie? Teploty, aké vtedy dosahuje vzduch na povale, sú pre človeka jednoducho neznesiteľné.

Pod strechou z pálenej škridly, naopak, je vzduch zohriaty len o niečo viac ako vonku. Izolačná schopnosť pálenej škridly je známa tisícročia. Používali ju už Rimania a ich kultúrne dedičstvo prevzalo celé Stredomorie v podobe mediteránskej škridly.

"Pri tepelnej záťaži v lete sa pálenej škridle nevyrovná žiadny iný materiál. V kombinácii s dobrou a dostatočne hrubou izoláciou, napríklad z minerálnej vlny, poskytuje takto zhotovená strecha tú najlepšiu možnú ochranu pred prehriatím podkrovných priestorov a v zime, naopak, pred únikom tepla," hovorí Peter Šebeňa, produktový manažér spoločnosti Tondach Slovensko, s.r.o., výrobcu keramických škridiel.

Tondach-Mediteran-1-X.jpg


Horúce leto nemusí byť utrpením

Kto býva rovno pod strechou, ten vie, že pri nedostatočnej izolácii a nevhodne zvolenom type krytiny, sú horúce letá doslova utrpením. V páľave a slnečných dňoch sa dokážu niektoré časti strechy rozpáliť na teploty až okolo 100 °C, kým v zime bývajú vystavené mrazom do -30 °C.

"Takéto opakované obrovské tepelné výkyvy plus ďalšie poveternostné vplyvy pracujú v neprospech životnosti bežnej krytiny a prinášajú aj diskomfort pre obyvateľov v podkroví. K negatívam napríklad plechovej strechy možno prirátať aj hluk, ktorý vytvára silný dážď. Dobre vypálená keramická škridla však nemá takéto nedostatky a vydrží nepriaznivé podmienky až stovky rokov," poznamenáva P. Šebeňa.

Krytiny od Tondachu podľa neho spĺňajú prísne európske normy, vynikajú pevnosťou keramickej väzby, tlmia hluk a sú odolné voči agresívnym vplyvom počasia – vetru, dažďu, mrazu, slnečnému žiareniu, návalom snehu či zásaditým a kyslým látkam v ovzduší, eliminujú tiež tvorbu machov a rias. Predpokladaná životnosť pálenej škridly je minimálne 80-100 rokov, a to bez akejkoľvek údržby. Tondach na svoje výrobky poskytuje 33-ročnú záruku.

Tondach-Mediteran-4-X.jpg


Mediteránska škridla čoraz populárnejšia

"Milovníkom stredomorskej architektúry ponúka Tondach aj na slovenskom trhu posuvnú škridlu Mediteran Plus za zvýhodnené ceny. Je vhodná na strechy od sklonu 22° (od 16° s tesným podstreším, od 12° s vodotesným podstreším). Možnosť posuvu škridly uľahčuje kladenie všetkých typov striech. V ponuke je v prírodnom vyhotovení a povrchových úpravách antik, piesková-antik, bronz a patina, ktoré majú výbornú UV stabilitu. Na rozdiel od pôvodnej krytiny Mediteran je posuvná. Posuv do troch centimetrov uľahčuje montáž, šetrí rezivo a materiál," pokračuje P. Šebeňa.

Mediteránska škridla si našla priaznivcov už aj v SR a stáva sa trendom, podobne ako v Rakúsku či Nemecku, dodáva manažér slovenského Tondachu. Táto krytina sa vyznačuje kvalitou, elegantným vzhľadom, klasickou nadčasovosťou a hodí sa na rekonštrukcie domov, nadstavby alebo výmenu strechy. Škridly Bolero, Samba 11, Twist, Bravura a Figaro 11 firma momentálne ponúka za akciové ceny. Zľava do 40 percent je určená konečným spotrebiteľom, akcia trvá do 16. augusta.

Tondach-Mediteran-3-X.jpg

Foto: Tondach

Podobné články