Snehové zábrany sú užitočné, no ich montáž sa často podceňuje
Snehové zábrany na streche sú užitočné a potrebné, no pri projektovaní sa na ne často zabúda. Býva za tým aj snaha urobiť strechu lacnejšie. Je to však šetrenie na nesprávnom mieste.
Montáž snehových zábran a ochrany pred padajúcim snehom, napríklad okolo vstupov do budovy, sa pritom po konzultácii s odborníkom dá zvládnuť aj svojpomocne. Nie je to nič zložité.
K základnej ochrane domu patria snehové zábrany a rozrážače. Chránia okolie domu pred pádom snehu a ľadu. "Zosunutie snehu zo strechy si veľmi často odnesú napríklad odkvapy, ak nie sú pri montáži takzvane podvesené," vysvetľuje Jan Hála z divízie predaja striech spoločnosti Ruukki.
• Snehové zábrany Slováci často inštalujú až nasledujúcu zimnú sezónu po prvých problémoch so snehom
Snehové zábrany by mali byť súčasťou projektovej dokumentácie. Navyše, majitelia nehnuteľností sú podľa zákona povinní zabrániť vzniku škody na majetku alebo zdraví v súvislosti s padajúcim snehom zo strechy. Ani tak však Slováci bežne s týmito bezpečnostnými prvkami nepočítajú a inštalujú ich až dodatočne, po prvých problémoch so snehom. Neobvyklá potom nie je ani montáž snehových zábran bez predchádzajúcej odbornej konzultácie.
Ako inštalovať snehové zábrany
Nasledujúci návod poradí, ako postupovať pri montáži snehových zábran a rozrážačov na plechových, ale aj iných strechách. Samotná montáž je jednoduchá a zvládnete ju aj svojpomocne za predpokladu, že dodržíte všetky zásady bezpečného pohybu vo výškach.
No pozor – nezabudnite na konzultáciu s odborníkom. "Zle dimenzované snehové zábrany a ich nedostatočný počet môžu viesť k riziku, že kotviace prvky sa vytrhnú a poškodia krytinu a krov. Nedostatočná ochrana pred snehom navyše ohrozuje obyvateľov domu," upozorňuje J. Hála.
Montáž snehových rozrážačov
Snehové rozrážače patria k základnej ochrane strechy pred snehom. Slúžia na rozdelenie snehovej vrstvy na streche. Umiestňujú sa v okolí prestupov strešnej krytiny, akými sú napríklad komíny, strešné okná a podobne.
- Pripravíme si rozrážač, skrutky do dreva s minimálnou veľkosťou 6 x 50 mm a tesniacu podložku.
- Rozrážače majú spravidla jeden kotviaci bod a montujú sa pri krytinách s vlnitým profilom vždy do spodnej vlny krytiny, v mieste latovania.
- Rozrážač ukotvujeme do laty skrutkou, pričom otvor do krytiny treba predvŕtať. Medzi rozrážač a krytinu ešte vkladáme tesniacu podložku, ako vidno nižšie.
• Rozrážač uchytávame skrutkou do laty pod prelisom krytiny a s tesniacou podložkou
Montáž snehových zábran
Dôležité je pripraviť si optimálny počet a veľkosť snehových zábran podľa priemerného množstva snehových zrážok, dĺžky po spáde, sklonu a veľkosti strechy. Snehové zábrany odporúčame konzultovať s odborníkom.
• Zle dimenzované a ukotvené plechové snehové zábrany
Rozlišujeme dva základné typy snehových zábran. Jednou z možností sú plechové snehové zábrany, ktoré tvorí profilovaný plech s dĺžkou 2 metre a výstuhy v tvare L. Plechové snehové zábrany vytvárajú "striešky" pozdĺž obvodu strechy. Častejšou a estetickejšou alternatívou sú rúrkové zábrany, ktoré sú tvorené nosníkmi (konzolami), dvoma trojmetrovými rúrkami, tesniacim a kotviacim materiálom.
Nasledujúci postup popisuje montáž rúrkovej snehovej zábrany s dĺžkou 3 metre, na krytinu s vlnitým profilom.
- Na montáž rúrkovej snehovej zábrany si pripravíme štyri nosníky (konzoly), dve trojmetrové rúrky a 8 kotviacich skrutiek (6 x 70 mm) s tesniacimi podložkami.
- Každý nosník ukotvujeme dvoma skrutkami a inštalujeme vo vzdialenosti približne 80 centimetrov od seba v jednej rovine. Každý z nosníkov pripevníme kolmo dvoma skrutkami s podložkou do spodnej vlny krytiny a najmä do laty.
- Posledný, jednoduchý krok spočíva v zasunutí tyčí a ich zaistení pomocou krátkych skrutiek. Každú rúrku stačí zaistiť jednou skrutkou sprava aj zľava pri oboch krajných nosníkoch.
• Pred ukotvením nosníka treba medzi krytinu a nosník vložiť tesniacu podložku
• Po ukotvení nosníkov stačí prestrčiť rúrky a po stranách ich zaistiť malými skrutkami
Iné možnosti riešenia
Pri tradičných falcovaných krytinách je montáž ešte jednoduchšia, pretože zábrany nemusíte vŕtať priamo do krytiny. Rúrkové snehové zábrany sa v tomto prípade inštalujú priamo na drážku (falc) krytiny pomocou svoriek, ako to vidno na obrázku nižšie. Drážkované (falcované) krytiny so špeciálnymi povrchovými úpravami sú obľúbené najmä na rodinných domoch vo vysokohorskom prostredí.
K menšiemu zaťaženiu strechy a krovu snehom prispeje tiež voľba kvalitnej ľahkej oceľovej krytiny a zodpovedajúcej povrchovej úpravy. Sneh z takejto krytiny spadne omnoho jednoduchšie než napríklad pri klasických betónových alebo pálených škridlách.
• Jednoduché ukotvenie snehových zábran na krytine Ruukki Classic pomocou svorkových podpôr
Najčastejšie chyby pri montáži
- Inštalácia zábran bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkom/statikom
- Poddimenzovanie množstva a veľkosti snehových zábran
- Ukotvenie snehových zábran mimo latu (mimo latu a iba do krytiny ukotvujeme krátkou skrutkou plechovú snehovú zábranu v spodnej časti, v hornej časti je ukotvená do latovania dlhou skrutkou)
- Ukotvenie bez tesniacich podložiek
- Skrutky do dreva menšie ako rozmer 6 x 50 mm a neukotvené pod uhlom 90°
- Kotvenie rúrkových snehových zábran na hornú vlnu krytiny
• V popredí krytina Ruukki so špeciálnou povrchovou úpravou bez snehu a v pozadí sneh na bežnej plechovej streche
Foto: Ruuki