Zopár tipov na čistenie a skladovanie maliarskych pomôcok

10.06.2013, ABC.bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Po ukončení maliarskych prác sme často veľmi radi, že to máme všetko za sebou a v eufórii z nového priestoru niekedy zabúdame na dôkladné očistenie pracovných nástrojov.

Na valčekoch a štetcoch na maľovanie sa neodporúča príliš šetriť, pretože ani tá najkvalitnejšia a najdrahšia farba nezachráni nekvalitné nástroje, s ktorými je výsledok neistý. Ak ste sa rozhodli pre kvalitné pracovné pomôcky, určite nie je na škodu riadiť sa niekoľkými zásadami, vďaka ktorým vám nástroje môžu vydržať veľa rokov.
 

Postup

Na niekoľko minút namočte štetce a valčeky do teplej mydlovej vody, farba sa tak odlepí a odlúči od štetiniek.

 Jemným prúdom vody a prechádzaním medzi prstami (nezabudnite na rukavice) odstránite značné množstvo zostatkovej farby. Zaobchádzajte však so štetcom opatrne, neťahajte príliš veľkou silou, aby ste jemné vlákna nepoškodili a neuvoľnili. Pri následnej aplikácii by ich mohlo veľa ostať na vašich stenách.

 Pomocou tvrdšej kefy (napríklad korienkovej) alebo vidličky sa ťahmi ako s hrebeňom postupne pokúste dostať zaschnuté čiastočky a väčšie kúsky farby von (tento krok platí iba pre štetce). Ak máte kvalitný štetec z prírodných vlasov, odporúča sa následne použiť kondicionér na vlasy, čím jeho štruktúru zjemníte.

 Štetec a valček poriadne otraste, utrite v papierovom obrúsku a nechajte riadne vyschnúť.

 Zabaľte štetce do novín alebo papiera a zalepte lepiacou páskou.

 Neskladujte štetce tak, aby boli položené a opreté o štetiny, mohlo by tak dôjsť k ich degradácii a strate pôvodného tvaru. Pri skladovaní v nádobách či plechovkách ich otočte štetinkami smerom nahor. Ak je to však možné, najlepšou voľbou je zavesiť štetce na klinčeky s otočenými štetinkami smerom nadol tak, aby voľne viseli a nič na ne silne netlačilo.
 

Rada na záver

Existuje niekoľko druhov valčekov aj štetcov, preto sa radšej pri kúpe neriaďte iba cenou, ale nechajte si poradiť od odborníka v predajni. Líšia sa kvalitou, dĺžkou či hustotou vlasov. Na rozličné použitie, podklady a typy náterov by vám mali odporučiť iný druh maliarskych pomôcok.

Tipmi a radami nám poslúžila spoločnosť HET.

Podobné články