Ako dlho dokáže slúžiť nástenná klimatizácia? Záleží na vás

01.03.2019, Zuzana Veselá | Materiály, technológie, konštrukcie

Zvažujete kúpu klimatizácie a chcete vedieť, ako dlho vám poslúži? Pokiaľ si vyberiete kvalitnú jednotku a budete sa o ňu pravidelne starať, spoľahlivo vás schladí a zohreje najmenej 15 rokov.

27b-shutterstock_315233672-klima-1-X.jpg 

Životnosť závisí od kvality a údržby

Životnosť jednotky závisí od kvality jednotlivých komponentov. Najzaťaženejšou časťou je kompresor, označovaný za srdce klimatizácie. Veľmi dôležitý je tiež pravidelný servis. Odborne inštalovaná a pravidelne udržiavaná klimatizácia má životnosť približne 15 rokov.


Komponenty

Základný kompresorový chladiaci okruh má niekoľko hlavných častí.

 1. Kompresor – jeho úlohou je nasávať a stláčať chladivo.
 2. Kondenzátor – ochladzuje a skvapalňuje stlačené pary chladiva.
 3. Škrtiaci orgán – reguluje prehriatie na konci výparníka. Stará sa o pokles tlaku a následné vyparovanie chladiva vo výparníku.
 4. Výparník – tu sa vyparuje chladivo, ktoré vzápätí odoberá teplo z priestoru, čím chladí okolitý vzduch.
 5. Medené potrubie – rozvádza chladivo, kam je to potrebné.
 6. Regulačné prvky – riadia zapínanie kompresora podľa teploty a chránia pred nebezpečnými stavmi chladiaceho okruhu.


Pravidelná údržba je nevyhnutná

Životnosť predĺži pravidelný servis klimatizačnej jednotky. Vyhnete sa zvýšeným nákladom na prevádzku alebo náhleho poškodenia jednotky. Údržbu niektorých komponentov zvládnete aj sami, s inými je lepšie počkať na odborníka.

Klima-1-X.jpg


Na vyčistenie filtra experta nepotrebujete

Sami dokážete bez problémov vyčistiť vnútorný filter, kde sa zachytávajú nečistoty, prach a ďalšie drobné čiastočky zo vzduchu. Jednoducho vyberte filter podľa návodu a opláchnite ho pod tečúcou vodou. Nečistoty môžete odstrániť aj pomocou vysávača. Klimatizáciu potom očistite aj zvonku. Stačí na to navlhčená utierka, ktorou len zotriete prach usadený na jednotke.


Zvládnete aj základnú revíziu

Raz za pol roka je dobré urobiť aj rýchlu revíziu prístroja. Skontrolujte pri nej otvor na privádzanie a odvádzanie vzduchu, či nie je zablokovaný. Pozrite sa, či je istič nahodený a či odvod kondenzátu aj elektroinštalácia nevykazujú na prvý pohlaď nejakú chybu.


Odborník vykoná kompletný servis

Servis vrátane opráv by mal vykonávať iba odborník na chladiace zariadenia a zároveň elektrikár. Postará sa o dôkladnú kontrolu a opraví prípadné poruchy.

Odborný servis zahŕňa:

 • vyčistenie všetkých filtrov,
 • čistenie výmenníka a prípadnú dezinfekciu,
 • revíziu a skúšku funkčnosti čerpadiel a rozvodu kondenzátu,
 • kontrolu chladiaceho okruhu,
 • vyčistenie kondenzátora vonkajšej jednotky,
 • revíziu elektroinštalácie a prípadnú opravu,
 • prehliadku kompresora a olejovej náplne,
 • celkovú kontrolu klimatizácie a všetkých jej funkcií.

Odborník by mal klimatizačné zariadenie skontrolovať aspoň raz ročne pred spustením sezóny. Najlepšie urobíte, ak technika zavoláte jedenkrát za pol roka a necháte ho jednotku starostlivo prezrieť.

Klima-2-X.jpg

Foto: Shutterstock, ait-slovensko

Podobné články

 • Leier: stavebný materiál pre každú stavbu a na jednom mieste

  Leier-Durisol-2-X.jpg

  Staviate malý rodinný dom alebo ste developer a plánujete veľký developerský projekt? Hľadáte riešenie, pri ktorom budete mať čo najviac materiálov jednej značky? Ak ste odvetili "áno" na obe otázky, práve pre vás je vhodná široká škála produktového portfólia z ponuky spoločnosti Leier Baustoffe.

 • Pri nákupe sa poraďte s odborníkom, vyhnete sa prípadnej reklamácii

  Austria-Beton-Werk-3-X.jpg

  Ľudia často šetria tam, kde by nemali. Na svoju škodu. Príkladom môžu byť prípravy záhrad na leto, do ktorých sa laici púšťajú bezhlavo. Novú záhradnú dlažbu si vyberú bez konzultácie s predajcom a potom sa snažia uložiť si ju svojpomocne. Odborníci len nechápavo krútia hlavou. Tento prístup je najnehospodárnejší.

 • Ako vybrať správne okno, čo musí mať, aké požiadavky má spĺňať?

  Okna-Incon-2-X.jpg

  Okno je neoddeliteľnou súčasťou stavby či už ide o novostavbu, rekonštrukciu, bytový dom alebo administratívnu budovu. Vytvára funkčný a izolačný prvok, zároveň je však aj dôležitým výrazovým prostriedkom architektonického a estetického stvárnenia objektu.

 • Ako využiť pri zatepľovaní biely a sivý expandovaný polystyrén

  Neopor-BASF-2-X.jpg

  Budova so správne zvoleným tepelnoizolačným materiálom dokáže jej užívateľom priniesť značné úspory. V záujme účinného zateplenia treba jeho návrh zveriť skúsenému projektantovi. Ten navrhne najvhodnejší tepelnoizolačný materiál i jeho hrúbku.

 • Trio, ktoré sa postará, aby vás doma nik nerušil a mali ste ticho

  47c-shutterstock_235661407-2-X.jpg

  Slováci bývajú čoraz kvalitnejšie, a tak otázka metrov štvorcových prestáva byť hlavným faktorom pohodlného bývania. Veľkým problémom je v poslednom čase skôr zvuková izolácia bytových priestorov.

 • Nechajte svoju garáž zarábať. Možností, ako na to, je dosť

  Lomax-garaz-2-X.jpg

  Garáž sa nevyužíva len na parkovanie a ochranu auta, ale často aj ako skladovacie miesto. Využite posledné letné dni na to, aby ste si garáž zveľadili. Nielenže ju vynovíte, ale možno na tom aj zarobíte.