Ako predchádzať roseniu okien? Poradíme vám, čo s tým robiť

02.03.2023, Silvia Bíňovská | Materiály, technológie, konštrukcie

Zarosenými oknami sa trápia mnohé domácnosti. Veľa ľudí tento jav pripisuje nedostatočnej kvalite okien, niekedy je však príčinou len nesprávne alebo nedostatočné vetranie.

Kondenzácia alebo inak povedané aj rosenie okien je fyzikálny jav, keď sa voda v ovzduší mení z plynného skupenstva (vodná para) na kvapalné. Najčastejšie nás trápi počas zimných mesiacov, keď je väčší rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou. Ku kondenzácii dochádza pri teplote, ktorá sa označuje ako rosný bod: je to teplota, pri ktorej sa z vodnej pary vo vzduchu začnú tvoriť kvapky vody.

Okna-rosenie-1-X.jpg

"Keby sme to chceli povedať zjednodušene, ak teplý, vlhký vzduch v interiéri príde do styku s chladnejším povrchom, čiže so sklenou tabuľou okna, teplý vzduch sa ochladí a na studenom okne sa objavia kvapky vody," vysvetľuje Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti Incon.

Na určenie rosného bodu je najjednoduchšie použiť tabuľku, ktorá popisuje, pri akej teplote v miestnosti a relatívnej vlhkosti vzduchu v interiéri dochádza ku kondenzácii. Ak je relatívna vlhkosť v dome napríklad 50 percent a teplota vzduchu v miestnosti 20 °C, hodnota rosného bodu je 9,3 °C. To znamená, že všetky predmety, ktoré sú chladnejšie ako 9,3 °C, sa zarosia.

Okna-rosenie-6-X.jpg


Rosenie na rozličných miestach

"Na kondenzáciu vody majú vplyv viaceré faktory, napríklad vysoká relatívna vlhkosť v interiéri, vonkajšia teplota, interiérová teplota či tepelnoizolačné vlastnosti zasklenia," hovorí L. Pavlovič. Najčastejšie sa s kondenzáciou v byte alebo dome stretávame na oknách, ktoré patria k najchladnejším povrchom v miestnosti. Rosenie môže vznikať na všetkých typoch okien, a to na plastových, hliníkových i tých drevených. Aby sme vedeli s kondenzáciou účinne bojovať, musíme vedieť, kde všade vzniká.

Rosenie okien z vonkajšej strany: dochádza k nemu vtedy, keď sa vonkajší vzduch ohrieva rýchlejšie ako vonkajší povrch sklenej tabule okna. Na dolnom okraji skla sa z vonkajšej strany vyzrážajú kvapky vody. S takýmto rosením netreba nič robiť, ide vlastne o dôkaz, že okná dobre tesnia.

Rosenie okien medzi sklami: vnútorný priestor medzi sklenými tabuľami okna je vyplnený vzácnymi plynmi (väčšinou argónom). Aby sa vodné pary nedostávali dovnútra, priestor medzi sklami uzatvára dištančný rámik. Ak sa pary dovnútra predsa len dostanú, okno sa medzi sklami začne rosiť. Ide zväčša o chybu výrobku. Výrobca zhodnotí, či postačí výmena zasklenia alebo bude potrebná výmena celého okna.

Rosenie skla z vnútornej strany okien: ide o najčastejší problém, keď sa kondenzácia objavuje na spodnej časti okien z vnútornej strany. Jej príčinou je predovšetkým vysoká vlhkosť v miestnosti a nízka vnútorná povrchová teplota skla. Riešením je efektívne vetranie a aktívne znižovanie vlhkosti v interiéri.

Okna-rosenie-3-X.jpg


Udržiavajte v dome primeranú vlhkosť

V dome či byte je nevyhnutné udržiavať primeranú vlhkosť. Jednak preto, aby sa nerosili okná z vnútornej strany, jednak preto, že dlhodobo vyššia vlhkosť je pozvánkou pre škodlivé plesne, baktérie či roztoče a môže dokonca vyvolať zdravotné komplikácie.

"V prípade nových domov, pri ktorých boli použité mokré procesy výstavby, sa s vyššou vlhkosťou možno stretnúť počas prvých dvoch rokov od dokončenia domu. Je nevyhnutné udržiavať v príbytku prijateľnú relatívnu vlhkosť v intervale 45 až 55 perc. a stálu izbovú teplotu okolo 21 °C, v spálňach ideálne 18 °C," pokračuje L. Pavlovič. V dome či byte treba udržiavať aj rovnomernú teplotu. Nedostatočné vykurovanie môže mať za následok, že vzduch v miestnosti bude studený a vlhkosť dostatočne neabsorbuje.

Okna-rosenie-2-X.jpg


Ako predchádzať roseniu okien?

Roseniu na oknách sa možno vyhnúť správnym spôsobom používania vnútorného priestoru. Nezabúdajte pravidelne vetrať dva- až trikrát denne. Najúčinnejším spôsobom je prievan alebo nárazové vetranie, pri ktorom dôjde k rýchlej výmene vzduchu, a to pri minimálnych energetických stratách.

Trvanie vetrania závisí od vonkajšej teploty, v zime však stačí vetrať kratšie, päť-sedem minút. Okrem vetrania treba obmedziť tvorbu vodných pár v domácnosti. Počas kúpania a sprchovania si zatvorte dvere, pri varení používajte digestor a bielizeň v dome sušte minimálne. V chladných dňoch vyťahujte vnútorné žalúzie, ktoré obmedzujú pohyb vzduchu po skle.

Dbať treba aj na správne umiestnenie vykurovacieho telesa v tesnej blízkosti okna, aby vzduch mohol správne cirkulovať. Na dostatočný výkon je potrebné mať nastavené tiež podlahové vykurovanie. Pomôcť proti kondenzácii na oknách môžu aj odvlhčovače vzduchu či sušička na sušenie bielizne. Zvážte aj moderné technológie riadeného vetrania.

Okna-rosenie-4-X.jpg


Pomôže aj kvalitné okno

Ak sa vám okná rosia, nechajte si ich radšej skontrolovať. Odborníci vám poradia, či stačí lepšie vetrať, alebo je potrebné vymeniť zasklenie či dokonca celé okno. Vyberajte okná s kvalitným profilom triedy A s hrúbkou steny najmenej 3 milimetre, hĺbkou zapustenia skla v profile min. 29 mm či kovanie s uzatváracími bodmi každých 700 mm.

"Odporúčame okná s trojsklom, vysokou izoláciou a tzv. teplým rámikom z kompozitného plastu, ktorý pomáha eliminovať rosenie okna na okraji zasklenia. Ak je to možné, uprednostnite osadenie okien viac smerom do miestnosti, nie na vonkajší okraj konštrukcie," poznamenáva L. Pavlovič. Navyše musia byť okná aj správne namontované, aby ste zároveň mohli šetriť energiu.

"S oknami Incon dokážete reálne ušetriť. Garantujeme až 30-percentné úspory energie za vykurovanie. V prípade, že takúto úsporu nedosiahnete, rozdiel vám zaplatíme," dodáva L. Pavlovič. Aj keby bolo kvalitné okno o 10 perc. drahšie, ale malo by o 50 perc. dlhšiu životnosť a šetrilo by viac energie, tak je takéto okno v skutočnosti oveľa lacnejšie ako "lacný", ale nekvalitný výrobok.

Okna-rosenie-7-X.jpg

Foto: Incon

Podobné články