Ako si možno uľahčiť život pri elektrických rozvodoch či relé?
Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, koľko rozmanitých vecí a súčastí potrebujeme v našich elektrických spotrebičoch či v samotnej rozvodnej sieti, ktorú využívame doma či v práci?
Na prvý pohľad je to úplne jednoduché – máme spotrebič, ten je zapojený v sieti a funguje. Realita je však o niečo zložitejšia, preto je dobré si pri elektroinštalácii zbytočne nekomplikovať život.
Kedy sa zíde časové relé?
Nekomplikovať si život znamená, že vsadíte na kvalitu a precíznosť, a tak pri samotnom výbere súčastí elektroinštalácie, ako i pri montáži. Platí to aj pre časové relé, nevyhnutnú súčasť viacerých systémov, ktoré nájdeme aj v bežných domácnostiach.
Časové relé je špecifický typ relé, ktorého podstata spočíva v prepínaní alebo spínaní elektrického obvodu na základe prítomnosti alebo absencie elektrického signálu. Nájdeme ho v klimatizáciách, obvodoch pre osvetlenie, zavlažovacích či vykurovacích systémoch. Pri výbere či údržbe relé si treba všímať, v akom prostredí sa bude používať a aké sú nároky z pohľadu jeho odolnosti či životnosti.
Typy a materiály ističových skriniek
Ďalšou bežnou súčasťou bytoviek, budov či stavieb sú ističové skrinky, ktoré nájdete aj pod názvom rozvodné skrinky. Ako pomenovanie hovorí, slúžia na prívod a rozvod elektrickej energie. Používajú sa v bytových či rodinných domoch, ale napríklad aj v improvizovaných podmienkach na staveniskách. Od toho sa odvíja to, aký by ste si mali zvoliť typ a materiál ističovej skrine.
Kým na staveniskách sa zídu najodolnejšie skrine z ocele a vysokým stupňom krytia, na miesta, kde nečelia takému náporu z pohľadu podmienok či prachu, postačia aj menej odolné plastové ističové skrinky. A opäť – vyberajte rozumne a aj so zmyslom pre budúce využívanie.
Hospodárne nakladanie s energiami
Vhodný výber časových relé či ističových skriniek nie je len o tom, aby ste mali doma svetlo i teplo a fungovali vám všetky spotrebiče. Je to aj o hospodárnom nakladaní s energiami tak z pohľadu osobných financií, ako aj z hľadiska životného prostredia.
Pred tromi rokmi sa v prieskume zistilo, že klimatická zmena znepokojovala sedem Slovákov z desiatich. Ak to chceme v roku 2024 zmeniť a mienime urobiť niečo pre to, aby sme sa nemuseli zmeny obávať, bude cestou aj investícia do udržateľnej elektroinštalácie vo vlastnej domácnosti či firme.
Ilustračné foto: Pixabay