Akým oknám a dverám dať prednosť? Záleží na tom, kde majú slúžiť

25.05.2017, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Chystáte sa zaobstarať si na jar nové okná a lámete si hlavu tým, akému materiálu dať prednosť? Skôr než sa rozhodnete, možno uvítate zopár rád, ako si vyberať a čo treba robiť, keď okná vymeníte.

Profilový systém, izolačné zasklenie a kvalitné kovanie sú prvky, od ktorých priamo závisia vlastnosti a funkčnosť okien a dverí. Podceniť ich výber sa neoplatí.

Okna-Vekra-1-X.jpg

 Hliníkové HS dvere, zdvižno-posuvný systém


 

Materiál nie je hlavný parameter

Rada 1: Okná si vyberajte podľa toho, kde majú slúžiť. Tepelná izolácia je len jednou z dôležitých vlastností, venujte pozornosť aj ochrane pred hlukom a bezpečnosti.
Izolačné zasklenie tvorí väčšinu plochy okien a má zásadný vplyv na tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj na tlmenie hluku alebo ochranu pred rozbitím. Profily rámov a krídel musia byť dostatočne tvarovo stále, aby uniesli značnú váhu izolačného zasklenia. Kovanie, ktorým sú rámy a krídla vybavené, by malo byť dimenzované tak, aby dokázalo zabezpečiť bezproblémovú funkčnosť a bezpečnosť okien. Musia byť ľahko nastaviteľné, pretože iba správne nastavené okná môžu dobre izolovať.


Rada 2: Izolačné vlastnosti okien prakticky nezávisia od materiálu okenných rámov a krídiel.

Moderné okná z plastu, dreva, drevo-hliníka aj hliníka majú prakticky porovnateľné izolačné vlastnosti. Zľudovené mýty o "plastových oknách, čo nedýchajú" sú úplne mimo. "Moderné okná byt utesnia, vzduch a s ním aj vzdušná vlhkosť nemá kadiaľ samovoľne unikať. Staré okná, ktorými ťahalo, vlastne 'dýchali' a väčšinou nebolo treba v zime vetrať, aby z bytu odišla prebytočná vlhkosť. Po výmene okien je potrebné predovšetkým naučiť sa správne vetrať," hovorí Jiří Korbelář technický manažér spoločnosti Vekra okná.

Platí to tak v prípade plastových, ako aj všetkých ostatných typov moderných okien. Ak dom nie je vybavený rekuperáciou, ktorá vzduch bez straty tepla zbaví vlhkosti, je potrebné používať odsávače pár a efektívne vetrať, a to aj v zime.

Rada 3: Po výmene okien optimálne nastavte interiérovú teplotu a naučte sa správne vetrať. V zime vetrajte krátko, ale intenzívne, aby odišla vlhkosť, no neochladili sa steny a zariadenia. Vetrať v zime ventiláciou nie je vhodné.

Okna-Vekra-3-X.jpg

 Plastové okná zn. Vekra v odtieni dub bahenný


 

Výhody a nevýhody jednotlivých materiálov

Plastové okná majú dobrý pomer cena - kvalita. Ich veľkou výhodou je to, že nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť o povrch, stačí ich len pravidelne umývať. "Pri šetrnom zaobchádzaní a starostlivosť o kovanie budú slúžiť desiatky rokov," pokračuje J. Korbelář. Pri mechanickom poškodení však oprava nie je ľahká.

Rada 4: Plastové okná musia mať zabudovanú kvalitnú kovovú výstuhu, ktorá sa postará, aby sa nekrútili.

Drevené okná sú krásne a hodia sa prakticky všade. Sú ideálnou voľbou, ak potrebujete tvarovo atypické alebo veľké rozmerné prvky. Nehodia sa príliš tam, kde je vysoká vlhkosť, ako sú zimné záhrady na pestovanie rastlín.

Rada 5: Pri výbere drevených okien sa zamerajte na ich povrchovú úpravu, tá rozhoduje o tom, akú starostlivosť im budete musieť v budúcnosti venovať.

Okna-Vekra-2-X.jpg

 Drevené okná zn. Vekra


 

Hliníkové okná vydržia prakticky všetko, využitie nachádzajú predovšetkým v moderných interiéroch. Je možné ich tónovať prakticky do ľubovoľnej farby.

Drevo-hliníkové okná ideálne spájajú prírodné drevo a odolnosť hliníka. Vďaka hliníkovému oplášteniu nie je potrebné starať sa o ich povrchovú úpravu.

Rada 6: Všetky moderné okná potrebujú aspoň raz za rok premazať podľa návodu od výrobcu kovania a skontrolovať tesnenia.

Okná si kupujeme väčšinou len raz za život a nejde o zanedbateľnú investíciu, preto je potrebné výberu dodávateľa venovať dostatočnú pozornosť. "Často nás kontaktujú ľudia, ktorí si zaobstarali lacné plastové okná neznámeho pôvodu a teraz hľadajú, kto by im poskytol servis," dodáva J. Korbelář.

Rada 7: Spýtajte sa, kto je skutočným výrobcom vašich okien. Nikdy neviete, kedy budete v budúcnosti potrebovať pomoc. Možnosť obrátiť sa priamo na výrobcu môže potom byť veľkou výhodou.

Okna-Vekra-4-X.jpg

 Plastové okná zn. Vekra


 

Foto: Vekra

Podobné články