Bývať v podkroví je síce fajn, ale dôležitá je kvalitná izolácia strechy

15.12.2022, Petra Hublová | Materiály, technológie, konštrukcie

Podkrovie je špecifický priestor, kde sa môže dobre bývať. Okrem celkovej atmosféry a dobrého architektonického riešenia má na to značný vplyv tepelná pohoda. A tá úzko súvisí so zaizolovaním podkrovia a strechy.

Priestor tesne pod strešnou konštrukciou je vystavovaný náročným podmienkam tepelných výkyvov. Kým v lete tu môže byť neznesiteľne teplo, v zime, naopak, nemusí kúrenie stačiť priestor vyhrievať. A to najmä v prípade zlej izolácie strechy. Cez strešnú plochu uniká najviac tepla z celej stavby, až po nej nasledujú steny a okná.

Strecha-izolacia-1-X.jpg


Izolácia je základ

Na dobré zateplenie šikmej strechy sú potrebné materiály, ktoré dokážu kopírovať tvar konštrukcie krovu tak, aby prekonali jeho nedokonalosti. Zamedzí sa tak vzniku prázdnych miest, ktoré sa stávajú tepelnými mostmi, spôsobujúcimi nielen úniky tepla, ale aj zrážanie pár z interiéru a následné vytváranie plesní.

Množstvo nekvalitne zaizolovaných striech pritom alarmujúco rastie. Môže za to buď nevhodne použitý materiál, alebo jeho neodborná aplikácia. Náprava takýchto škôd potom stojí naozaj veľa peňazí.


Ideálny čas na meranie

Ak máte podkrovie zaizolované, ale tepelný komfort aj tak kolíše, práve december je vhodný čas na kontrolu izolácie termokamerou. Meranie termokamerou funguje najlepšie, keď je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou okolo 20 stupňov Celzia.

Pred samotným meraním netreba robiť nič špeciálne. Stačí dom vykúriť na 20 až 22 stupňov, pretože citlivý senzor termokamery dokáže odhaliť úniky už pri takejto príjemnej vnútornej teplote. Ideálne počasie na meranie je bez silného vetra, dažďa a slnka. Šikovný technik však vie aj bez kamery skontrolovať celkový stav strechy, podkrovia, odvetrávacej medzery a detaily okolo okien či zabezpečenie proti hlodavcom.

Strecha-izolacia-4-X.jpg


Dobré správy celoročne

Ak sa ukáže, že podkrovie je zaizolované nedostatočne alebo viete, že ho nemáte zaizolované vôbec, máme dobré správy: pri výbere vhodného izolačného materiálu môžete strechu zatepliť aj v tomto ročnom období, a to doslova za pár hodín.

Tým izolačným materiálom je striekaná PUR pena. "Je to striekaná pena, ktorá vyplní každý priestor, takže obvodové múry či strecha sú dokonale utesnené a nevznikajú tepelné mosty. Jej nespornou výhodou je aj to, že časom nemení tvar, čiže nesadá, neposúva sa ani tu nevznikajú medzery, ako sa to deje s inými izolačnými materiálmi. Táto pena dokáže takpovediac dýchať, takže v izolovanom priestore nekondenzujú pary a netvoria sa plesne," vysvetľuje Lukáš Kmenta, country manažér spoločnosti HBS pre Čechy a Slovensko.

Spomínaná pena sa navyše aplikuje bez toho, aby bolo treba demontovať vnútorné sadrokartóny a komplikovať tak bývanie v podkroví počas rekonštrukcie. Aplikovať ju však môžu iba vyškolení odborníci, nie je to dovolené ani tomu najšikovnejšiemu domácemu majstrovi. Odborná aplikácia je zároveň zárukou minimálne 25-ročnej životnosti a funkčnosti izolácie.


Špeciálne okná

Okná sú po zaizolovaní strechy druhým hlavným faktorom, ktorý vplýva na teplotu v podkroví. Istotou bez starostí navyše je využitie izolačných skiel, ktoré v lete chránia pred páľavou a v zime zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti rámu.

Praktickým riešením sú aj okenné fólie, ktoré sa ľahko dávajú na sklo. Vďaka širokému výberu rozličnej svetelnej priepustnosti sa dá v interiéri dosiahnuť optimálny pomer svetla a zároveň prenikajúceho tepla. Vplyv na prenikanie energie do podkrovia má taktiež správny spôsob zasadenia okien do strešnej konštrukcie.

Podčiarknuté a zrátané: podkrovie môže byť naozaj príjemným a unikátnym priestorom, ale pri jeho vytváraní sa neoplatí podceniť ani okná, ani izoláciu. Určite sa v týchto témach treba poradiť s odborníkmi a nechať, aby práce robili len vyškolení a certifikovaní majstri s praxou a dobrými referenciami.

Strecha-izolacia-2-X.jpg

Foto: iStock, Bosch

Podobné články