Cez staré okná v domácnostiach môže unikať až polovica tepla

22.11.2021, Kristína Matúšek | Materiály, technológie, konštrukcie

Zima je už-už tu. Energie sú čoraz drahšie, náklady na kúrenie môžu ešte vzrásť. Dôležité sú najmä okná: na starších a nerekonštruovaných domoch tvoria síce len 10 percent obvodového plášťa, ale uniká cez ne až 45 perc. tepla.

Na Slovensku aj v okolitých krajinách je stále veľa starších budov, ktoré neprešli renováciou a vykazujú veľké tepelné straty. Vykurovanie týchto domácností zaťažuje nielen životné prostredie, ale aj peňaženky ich majiteľov a obyvateľov. Vykurovanie týchto domov je často pridrahé, dôvodom sú väčšinou staré okná. Tie zaberajú len 10 percent obvodového plášťa, no uniká cez ne až 45 perc. tepelnej energie. Ako sa teda vyhnúť extrémnym nákladom na kúrenie a udržať si pritom doma komfortnú teplotu? Riešením môžu byť kvalitné a správne namontované okná.

Okna-tepelna-izolacia-1-X.jpg


Sledujte hodnoty prestupu tepla

Okná sa dlho považovali za slabý článok tepelnej izolácie budov. Rastúce požiadavky na ich tepelnoizolačné vlastnosti a nové normy však priniesli zo strany výrobcov plastových okien také PVC profily, ktoré v kombinácii s termoizolačnými sklami dosahujú hodnoty Uw koeficientu výrazne pod 1,0 W/m²K.

Práve súčiniteľ Uw, ktorého hodnota vyjadruje prestup tepla celým oknom, by ste mali pri výbere okna pozorne sledovať. Hodnota Uw je množstvo tepla, vyjadrené vo wattoch (W), ktoré unikne cez meter štvorcový okna pri rozdielnej vnútornej a vonkajšej teplote o 1 stupeň Kelvinu – W(m²K). Zjednodušene povedané, čím menšia hodnota Uw, tým lepšie izolačné vlastnosti okna.

Pri kúpe trvajte na tom, že chcete poznať hodnotu Uw. Kombinuje totiž hodnoty Ug (prestup tepla cez presklenie), ktoré býva menšie, a Uf (prestup tepla cez rám) s obvykle vyššími hodnotami. Uw teda hodnotí okno ako celok, je preto kľúčovým ukazovateľom jeho tepelnoizolačných vlastností.


Čo musia spĺňať termoizolačné okná

Staré panelákové okná alebo prvé plastové okná majú hodnotu okolo 3,0 W/m²K. Na porovnanie, súčasné plastové okná s dvojsklom majú Uw 1,2 W/m²K a s trojsklom sa hodnoty pohybujú medzi 0,72 až 1,0 W/m²K. V prípade okien pre pasívne domy nesmú hodnoty Uw prekročiť 0,8 W/m²K, pre nízkoenergetické domy 1,0 W/m²K.

"Pri výbere okna hrá celková priepustnosť tepla, teda Uw, kľúčovú rolu. Okno s výborne izolujúcim sklom je nanič, ak cez rám uniká extrémne množstvo tepla. Pozornosť venujte aj podkladovému profilu. V prípade počtu komôr profilov sa najvýraznejšie prejavilo zvýšenie z dvoch na tri, ďalšie zvyšovanie už nemá na tepelnú izoláciu taký výrazný účinok. Významnú úlohu však zohráva konštrukčná hĺbka, ktorá by pri súčasných profiloch mala byť 70 milimetrov a viac," radí Milan Klepsa, hlavný zástupca spoločnosti Veka pre Slovensko, popredného svetového výrobcu plastových profilov okien a dverí triedy A.

Foto: Veka

Podobné články