Debnenie strechy a šetrnosť: zelená pre pevnú a ekologickú stavbu

31.05.2023, Pavol Hrabovský | Materiály, technológie, konštrukcie

Dokončenie hrubej stavby môže vyzerať ako náročná úloha, najmä ak si nie ste istí správnou metódou debnenia. Existuje spôsob, ktorý pridáva domu dodatočné a energeticky zaujímavé vlastnosti?

Debnenie-Velox-1-X.jpg

 

Odpoveďou je príroda

Na stuženie hrubej stavby je potrebná správna a kvalitná metóda debnenia. Debnenie oceľovými plechmi sa využíva pre svoju vysokú pevnosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Obľúbený je predovšetkým v prípade striech s veľkými povrchmi.

Pri vysokých budovách ide zas o debnenie pomocou železobetónových panelov, ktoré sú odolné voči celkovému zaťaženiu. Poznáme rozličné spôsoby debniacich systémov, čo záleží predovšetkým na type stavby.

Aká možnosť je však vhodná pre bežnú rodinnú výstavbu? Väčšina spotrebiteľov nachádza odpoveď pri dreve. Presnejšie, pri systéme s drevenými doskami. Správne osadenie vodorovnej konštrukcie s doskami umožňuje systému rovnomerne distribuovať a prenášať hmotnosť do okolitých stien. Stavba sa tak stáva pevnejšou, keďže je hmotnosť strechy rovnomerne rozdelená. K tomu sa pridávajú aj dobré termoizolačné vlastnosti.


Jednoduchý proces

Reč je o štiepkocementových doskách od spoločnosti Velox, ktoré vynikajú zaujímavými vlastnosťami už pred spustením výstavby. Systém sa vyznačuje jednoduchou manipuláciou a nízkou hmotnosťou. K nosným stenám sa debnenie pripevňuje montážnymi sponami s antikoróznou úpravou, pričom sa dosky stávajú súčasťou stavebnej konštrukcie. Dĺžka spôn vždy zodpovedá hrúbke muriva.

Ide o debnenie, ktoré úplne minimalizuje vznik odpadu, keďže sa dosky po inštalácií nemusia odstraňovať, čo šetrí celkové náklady. Predovšetkým ak hovoríme aj o nákladoch na pracovnú silu. Ide o metódu strateného debnenia.

Zaujímavou výhodou je aj suchý systém výstavby. S betonážou nemusíte čakať, môže sa začať priamo po osadení. Dosky sú často dopĺňané tepelnou izoláciou vo forme expandovaného polystyrénu. Úplne tak odstraňujú potrebu dodatočného zateplenia.

Debnenie-Velox-2-X.jpg


Hodnota ukrytá vo vnútri

Pri moderných stavbách je veľkým lákadlom aj ekologická hodnota a šetrnosť. Kým bežné materiály sú tvorené z ťažko rozložiteľných a umelých zložiek, štiepkocementová doska sa obracia späť k prírode. Tvorí ju až 89 percent mineralizovaného dreva, ktoré dopĺňa 11 perc. cementu, s dodatkom vody a vodného skla. Zvolenie systému tak predstavuje ideálny krok pre zelené a ekologické domácnosti.

Pridanú hodnotu vytvára systém aj pre peňaženky spotrebiteľov. Kvalitné debnenie ponúka pozoruhodné termoizolačné vlastnosti, ideálne pre akumuláciu tepla v budovách. Vytvára tak prostredie pre domácnosť s nízkym energetickým vplyvom.

Foto: Velox

Podobné články