Debniace systémy od Veloxu vám pomôžu ušetriť na hrubej stavbe

09.08.2022, Michal Ondrejka | Materiály, technológie, konštrukcie

Zberáte sa stavať nový dom a máte ešte veľa otázok? Istotu vám dá kvalitný a pevný stužujúci veniec. Potrebuje ho každá hrubá stavba, a tak si vysvetlime, ako ju správne spevniť pomocou debniacich systémov Velox.

Debnenie-Velox-1-X.jpg


Stužujúce vence rýchlo a jednoducho

Na hrubú stavbu idú stužujúce vence, ktoré sú jej neodmysliteľnou súčasťou. Čo vlastne stužujúci veniec je a na čo slúži? Pod pojmom veniec sa myslí vodorovná konštrukcia, ktorá rovnomerne prenáša zaťaženie do stien a obvodových múrov, čím zároveň stavbu spevňuje.

Vence sa odlievajú do vopred pripraveného debnenia. Tradičný postup je debnenie pomocou dreva (dosiek a hranolov), ale takýto typ znamená priveľkú námahu a stratu času. Jedným z efektívnejších variantov sú debniace systémy od Veloxu.

Velox prichádza na trh so štiepkovocementovými doskami, ktoré majú niekoľko výhod. Na prvom mieste sú vynikajúce parametre pre tepelnú a zvukovú izoláciu. Prednosťou je aj rýchlosť debnenia. Zhotovenie je veľmi rýchle: jeden meter obojstranného debnenia zvládnete svojpomocne už za štyri minúty.


Netrápte sa viac s oddebňovaním

Debniace systémy Velox majú tzv. systém strateného debnenia, vďaka čomu vzniká časová úspora a odpadávajú náklady na oddebňovanie. Pri použití debnenia vencov Velox sa viac nemusíte trápiť s odstraňovaním drevených dosiek, so skladaním a s posúvaním lešenia a podobne.

Štiepkovocementové dosky raz zložíte a už ich nerozoberáte. Ich výhodou je, že získate dokonalé debnenie, izoláciu a podklad pre omietku v jednom. Suchý systém výstavby taktiež zaručuje, že s betonážou už čakať nemusíte, ale betónovať môžete okamžite.

K debneniu vencov Velox ponúka aj tepelnú izoláciu vo forme expandovaného polystyrénu s hrúbkou 50 alebo 100 milimetrov, vďaka čomu sa debnenie hodí prakticky na každú stavbu. Vencové dosky Velox sa ľahko opracúvajú, dajú sa z nich vytvoriť rozmanité tvarové dispozície.


Montáž zvládne každý

Montáž debnenia sa začína pred uložením výstuže vencov. K nosným stenám sa debnenie Velox pripevňuje montážnymi sponami s antikoróznou úpravou, pričom spony aj samotné dosky zostávajú po betonáži súčasťou stavebnej konštrukcie. Dĺžka spon zodpovedá šírke muriva.

Na vencovú dosku sa do jej zárezu pripevnia spony a uložia na konštrukciu múra. Osadené dosky sa vzájomne zabezpečia skrutkou alebo klincom cez hranu, rohy sa zafixujú dvoma spojmi. Tento ekonomický variant debnenia vencov spoľahlivo a účinne spevní hrubú stavbu, jednoduchú montáž navyše zvládne každý svojpomocne.

Foto: Velox

Podobné články