Drevoplastové terasy v záhradách sú medzi Slovákmi čoraz obľúbenejšie

14.06.2022, Silvia Bíňovská | Materiály, technológie, konštrukcie

Pred pandémiou Covid-19 preferovali Slováci najmä okrasné a bezúdržbové záhrady, za lockdownu sa však tento trend zmenil. Ľudia majú teraz väčšiu chuť venovať sa pestovaniu, a to aspoň byliniek.

Do popredia sa dnes dostávajú vyvýšené záhony, do módy sa vracajú aj skleníky. Dôraz na jednoduchú údržbu a vzhľad ale pretrváva. S tým priamo súvisí aj rastúca obľuba drevoplastu v slovenských záhradách či vyššie predaje robotických kosačiek.

Drevoplast-terasa-1-X.jpg

„Každý majiteľ rodinného domu túži po krásnej záhrade, kde bude môcť tráviť voľný čas s rodinou a zároveň si tam bude môcť niečo vypestovať. Je dôležité mať dobrý projekt s vhodne navrhnutou výsadbou, ale aj so správne zvolenou terasou. Patrím k zástancom prírodných materiálov, no ak sa zákazníci nemajú čas o drevené terasy starať, nevnucujem im svoj názor. Výsledkom by mal byť exteriér s udržiavanou a peknou terasou, čomu treba prispôsobiť výber materiálu,“ hovorí Katarína Irša Chovancová z firmy GardensK, odborníčka na krajinnú a záhradnú architektúru.


Namiesto dreva drevoplast?

Obľubu si v súčasnosti získavajú drevoplastové terasy – pri dome, okolo bazéna alebo dokonca na balkóne či na streche. S drevoplastom sa dá aj vďaka jeho odolnosti voči škodcom a vplyvom počasia na záhrade čarovať. Rastúci podiel drevoplastových terás pozoruje aj K. Irša Chovancová.

„Pre nedostatok času a pracovnú vyťaženosť si mnohí zákazníci vyberajú bezúdržbové záhrady a terasy, o ktoré sa treba starať minimálne. Obľúbené sú kompozitné terasy, pretože drevoplast na rozdiel od dreva netreba každoročne ošetrovať, lakovať či impregnovať.,“ vysvetľuje.

Drevoplast-terasa-2-X.jpg

Dopyt po kompozitných terasách, ktorý sa z roka na rok zvyšuje, potvrdzuje aj Petr Klaban, technický a produktový manažér spoločnosti Deceuninck, ktorá vyrába drevoplastové terasy Twinson: „Priemerná terasa má rozlohu okolo 20 m², skladá sa z komorových drevoplastových dosiek a je vo farbe lieskového orecha alebo hnedej kôry. Zákazníci sa teda stále prikláňajú skôr k zemitým odtieňom dreva, no pomaly začínajú už aj trochu experimentovať. V prípade masívnych dosiek vnímam vyšší záujem o atraktívne sivé odtiene (napríklad dymový dub), ktoré sa hodia k moderným fasádam alebo stavbám.“

Drevoplast-terasa-3-X.jpg


Terasa v škandinávskom štýle

Práve vďaka práci z domu sa v poslednom období stali terasy akýmsi predĺžením interiéru. Sú komfortné a navyše vybavené prvkami, ktoré by sme kedysi hľadali v exteriéri len ťažko. Z hľadiska dizajnu sa presadzuje škandinávsky štýl, ktorý bolo dosiaľ vidieť najmä v interiéri. Práca so svetlom, jemné farby, dôraz na eleganciu – tento trend postupne preniká aj do vonkajšieho priestoru a možno ho nájsť už aj na terasách.

Drevoplast-terasa-4-X.jpg

Atraktívnym dizajnom vynikajú komorové drevoplastové dosky Essential XL z odolného materiálu Twinson s neobvyklou šírkou 18 centimetrov. Hlboké a popritom jemné drážkovanie na povrchu odráža svetlo špecifickým spôsobom a terasa pôsobí veľmi moderne a nadčasovo.

Drevoplast-terasa-5-X.jpg

 Kompozitnými doskami sa dajú obložiť aj vyvýšené záhony


 

Výhodou terasy Essential XL je aj jej nízka konštrukčná výška (od 36 mm pri ukladaní na betón) a možnosť plávajúceho uloženia (netreba ju kotviť k podkladu, čo by v prípadne napríklad strešných terás mohlo viesť k porušeniu hydroizolácie). Montáž tejto terasy je jednoduchá vďaka systému spôn a hliníkových nosníkov. Vybrať si možno zo šiestich farieb. Dosky vyniknú najmä na väčších plochách, ale dajú sa použiť aj na chodníky, do okolia bazénov, dokonca i na balkón či plochú strechu.

Foto: Deceuninck

Podobné články