Máte len jeden deň? Dom stihnete zaizolovať skôr, ako príde zima

07.11.2022, Martin Paulík | Materiály, technológie, konštrukcie

Mohlo by sa zdať, že na zaizolovanie domu ešte pred začiatkom zimy je neskoro. Veď stavebné materiály sú nedostatkový tovar a tie, čo sa kúpiť dajú, sú podstatne drahšie ako pred pár mesiacmi. Stačí však zmeniť uhol pohľadu a výsledný obrázok je iný: zaizolovať dom sa dá za jediný deň.

Zodpovedný vlastník vie, že pred zimou je kľúčové nehnuteľnosť dobre zaizolovať. Inak sa účty za elektrinu, plyn či iné energetické nosiče vyšplhajú do závratných výšok a zaplatiť ich bude takmer ako mission impossible. No hoci je zima už za rohom, ešte stále sa toho dá dosť stihnúť.

Izolacia-HBS-1-X.jpg


V hre sú štyri možnosti

V segmente izolácií sú zvyčajne na výber štyri možnosti: pena, polystyrén, vata (vlna) a fúkaná izolácia. Aktuálne je výber trochu užší, pretože polystyrén z trhu takmer vymizol, napriek tomu zostávajúce tri varianty dávajú šancu ochrániť si dom pred únikom tepla.

Každý spôsob izolácie má svoje výhody aj nevýhody. Ako spotrebitelia sa síce pozeráme najmä na to, koľko to stojí, odborníci však odporúčajú uvažovať v širších súvislostiach a brať do úvahy aj iné fakty ako len nákupnú cenu. Potom nám môže vyjsť, že riešenie, ktoré sa sprvu javí ako najdrahšie, je z dlhodobého pohľadu cenovo najvýhodnejšie.

Izolacia-HBS-2-X.jpg


Fúkanie je in

Kým v minulosti bola prvou voľbou pri izolácii vata (vlna), dnes je čoraz populárnejšia kanadská pena. A nie je to náhoda. Majitelia nehnuteľností a developeri prichádzajú na jej nesporné výhody.

"Izolácia striekanou penou má niekoľko predností, z ktorých vlastníci či obyvatelia nehnuteľnosti ťažia desaťročia. Dokonale izoluje všetky plochy aj detaily stavby, takže nevznikajú žiadne tepelné mosty, cez ktoré uniká teplo. Nemení svoj tvar ani objem. Po celý čas svojej životnosti je rovnako odolná voči kondenzácii vlhkosti, takže sa netvoria zdraviu škodlivé a stavbu ohrozujúce plesne. Neprehrieva sa a máme opakovane otestované, že po jej aplikovaní sa náklady na kúrenie znížia minimálne o 56 percent," hovorí Lukáš Kmenta, country manažér spoločnosti Huntsman Building Solution (HBS) pre Čechy a Slovensko.

Nespornou výhodou striekanej kanadskej peny je aj jej rýchla aplikácia. Štandardný rodinný dom sa dá týmto spôsobom zaizolovať za jediný deň. Takže sa to dá skutočne stihnúť ešte pred začiatkom blížiacej sa vykurovacej sezóny.

Izolacia-HBS-3-X.jpg


Iba pre profíkov

Podmienkou aplikácie kanadskej peny, ktorú sme u nás roky poznali pod značkou Icynene, je, že s ňou môžu pracovať len vyškolení a certifikovaní "striekači". Takže kým vlnou si dom môžete zaizolovať aj svojpomocne (bez garancie kvality práce, a teda aj termoregulačných vlastností materiálu), HBS peny môžu aplikovať iba profesionáli.

"Áno, naše peny môžu aplikovať len osoby, ktoré sú na to vyškolené. Lebo iba tak vieme garantovať 25-ročnú záruku na materiál a jeho vlastnosti," potvrdzuje L. Kmenta.

Práve cena za prácu profesionálov náklady na tento druh izolácie zvyšuje, ale z dlhodobého hľadiska je to plus. Ani ten najšikovnejší domáci majster nedokáže vatou izolovať tak, aby dokonale sedela a izolovala na všemožných výčnelkoch, výklenkoch, spojoch či nerovných plochách. Teda presne tam, kde zvyčajne vznikajú tepelné mosty.

Navyše pena v priebehu rokov degraduje. Mení sa jej tvar aj objem, kým fúkaním aplikovaná izolácia zostáva rovnaká s rovnakými tepelnoizolačnými a ďalšími fyzikálnymi vlastnosťami.

Izolacia-HBS-4-X.jpg


Vlhkosť, teplo aj hluk

Striekaná penová izolácia nezabraňuje iba únikom tepla, respektíve prehrievaniu stavby v letných mesiacoch. Izoluje aj pred hlukom, chráni pred vlhnutím stien a proti radónu. V niektorých krajinách Beneluxu alebo vo Veľkej Británii ovplyvňuje druh zvolenej izolácie aj energetickú triedu stavby.

Kanadská pena je zaradená do vyššej triedy ako vata, pretože vata degraduje a jej životnosť je stanovená na 10-15 rokov. Možno je len otázkou času, kedy budú podobné pravidlá platiť aj na Slovensku.

Izolacia-HBS-5-X.jpg


Aj kanadská, aj česká

Za zmienku stojí aj fakt, že hoci ide o polyuretánovú penu, čo zaváňa riadnou chémiou, ide o nealergénny materiál bez škodlivých látok. A vyrába sa recykláciou plastov.

"Kým vata či polystyrén nezriedka končia na skládkach, my odpad nevytvárame, ale spracúvame. Vďaka inovatívnym a udržateľným technológiám ročne spracujeme až 250 miliónov PET fliaš. Premieňame ich na materiál, z ktorého priamo na stavbe vzniká izolačná pena," vysvetľuje L. Kmenta z HBS, najväčšieho výrobcu striekanej peny na svete. Mimochodom, hoci sa tejto pene hovorí kanadská, vyrába sa v Českej republike a aj na Slovensku je dobre známa pod starším názvom Icynene.

Foto: HBS

Podobné články

 • Zazimovanie stavby: čo treba stihnúť, kým príde skutočná zima?

  Stavba-zazimovanie-2-X.jpg

  Správne zazimovanie nedokončenej stavby alebo novostavby pomáha eliminovať škody, ktoré by na budúcom bývaní mohlo napáchať chladné počasie. Ktoré veci sú prioritné a ktoré menej dôležité?

 • Vlhké steny ohrozujú zdravie vás aj vášho domu, myslite na to

  Vlhke-steny-plesne-2-X.jpg

  Syndróm chorých budov (sick building syndrome, SBS) sa pri téme bývania spomína čoraz častejšie. Ide o stavby a príbytky, ktoré sa negatívne podpisujú na ľudskom zdraví. Netrpia ním len staré budovy. Všetky tieto stavby však spája nadmerná vlhkosť a zlé dýchanie stavby.

 • Bývanie v podkroví: príjemná romantika alebo skôr utrpenie?

  Obytne-podkrovie-4-X.jpg

  Podkrovie je veľmi špecifický priestor, kde sa môže príjemne bývať, no môže to byť aj utrpenie. Okrem celkovej atmosféry a dobrého architektonického riešenia priestoru má na kvalitu bývania priamo pod strechou zásadný vplyv tepelná pohoda. A tá úzko súvisí so zaizolovaním podkrovia a strechy.

 • Ako v lete účinne ochrániť príbytok pred spaľujúcim slnkom?

  Teplo-Veka-2-X.jpg

  Domov zaliaty slnkom si praje väčšina z nás, no táto radosť má aj svoje limity. Letné slnko často spôsobuje nadmerné prehrievanie príbytku a nepríjemne oslňuje, čo môže byť obmedzujúce napríklad aj pri práci na home office. Ako sa vyhnúť invazívnym slnečným lúčom a "trópom" v domácnosti?

 • V stavbách na Slovensku sa stále objavuje nebezpečný azbest a olovo

  Azbest-4-X.jpg

  Kúpili ste alebo zdedili starší dom a chcete si ho opraviť? Riziko, že v ňom narazíte na nebezpečné látky ako olovo a najmä azbest, je vysoké. Podľa štatistického úradu je na Slovensku až 600-tisíc budov, v ktorých je prítomný azbest.

 • Akú povrchovú úpravu použiť v obývačke s podlahovým kúrením?

  Podlaha-vykurovanie-5-X.jpg

  Podlahové kúrenie sa teší obľube. Je hospodárne, efektívne a estetické, majú ho v rodinných domoch, ba i v bytoch a dokonca aj tých v paneláku. Čoraz viac Slovákov zvažuje, že si ho zvolí za hlavný zdroj tepla. Akú povrchovú úpravu si však vybrať, aby bol účinok príjemný a prenos tepla efektívny?