Máte len jeden deň? Dom stihnete zaizolovať skôr, ako príde zima

07.11.2022, Martin Paulík | Materiály, technológie, konštrukcie

Mohlo by sa zdať, že na zaizolovanie domu ešte pred začiatkom zimy je neskoro. Veď stavebné materiály sú nedostatkový tovar a tie, čo sa kúpiť dajú, sú podstatne drahšie ako pred pár mesiacmi. Stačí však zmeniť uhol pohľadu a výsledný obrázok je iný: zaizolovať dom sa dá za jediný deň.

Zodpovedný vlastník vie, že pred zimou je kľúčové nehnuteľnosť dobre zaizolovať. Inak sa účty za elektrinu, plyn či iné energetické nosiče vyšplhajú do závratných výšok a zaplatiť ich bude takmer ako mission impossible. No hoci je zima už za rohom, ešte stále sa toho dá dosť stihnúť.

Izolacia-HBS-1-X.jpg


V hre sú štyri možnosti

V segmente izolácií sú zvyčajne na výber štyri možnosti: pena, polystyrén, vata (vlna) a fúkaná izolácia. Aktuálne je výber trochu užší, pretože polystyrén z trhu takmer vymizol, napriek tomu zostávajúce tri varianty dávajú šancu ochrániť si dom pred únikom tepla.

Každý spôsob izolácie má svoje výhody aj nevýhody. Ako spotrebitelia sa síce pozeráme najmä na to, koľko to stojí, odborníci však odporúčajú uvažovať v širších súvislostiach a brať do úvahy aj iné fakty ako len nákupnú cenu. Potom nám môže vyjsť, že riešenie, ktoré sa sprvu javí ako najdrahšie, je z dlhodobého pohľadu cenovo najvýhodnejšie.

Izolacia-HBS-2-X.jpg


Fúkanie je in

Kým v minulosti bola prvou voľbou pri izolácii vata (vlna), dnes je čoraz populárnejšia kanadská pena. A nie je to náhoda. Majitelia nehnuteľností a developeri prichádzajú na jej nesporné výhody.

"Izolácia striekanou penou má niekoľko predností, z ktorých vlastníci či obyvatelia nehnuteľnosti ťažia desaťročia. Dokonale izoluje všetky plochy aj detaily stavby, takže nevznikajú žiadne tepelné mosty, cez ktoré uniká teplo. Nemení svoj tvar ani objem. Po celý čas svojej životnosti je rovnako odolná voči kondenzácii vlhkosti, takže sa netvoria zdraviu škodlivé a stavbu ohrozujúce plesne. Neprehrieva sa a máme opakovane otestované, že po jej aplikovaní sa náklady na kúrenie znížia minimálne o 56 percent," hovorí Lukáš Kmenta, country manažér spoločnosti Huntsman Building Solution (HBS) pre Čechy a Slovensko.

Nespornou výhodou striekanej kanadskej peny je aj jej rýchla aplikácia. Štandardný rodinný dom sa dá týmto spôsobom zaizolovať za jediný deň. Takže sa to dá skutočne stihnúť ešte pred začiatkom blížiacej sa vykurovacej sezóny.

Izolacia-HBS-3-X.jpg


Iba pre profíkov

Podmienkou aplikácie kanadskej peny, ktorú sme u nás roky poznali pod značkou Icynene, je, že s ňou môžu pracovať len vyškolení a certifikovaní "striekači". Takže kým vlnou si dom môžete zaizolovať aj svojpomocne (bez garancie kvality práce, a teda aj termoregulačných vlastností materiálu), HBS peny môžu aplikovať iba profesionáli.

"Áno, naše peny môžu aplikovať len osoby, ktoré sú na to vyškolené. Lebo iba tak vieme garantovať 25-ročnú záruku na materiál a jeho vlastnosti," potvrdzuje L. Kmenta.

Práve cena za prácu profesionálov náklady na tento druh izolácie zvyšuje, ale z dlhodobého hľadiska je to plus. Ani ten najšikovnejší domáci majster nedokáže vatou izolovať tak, aby dokonale sedela a izolovala na všemožných výčnelkoch, výklenkoch, spojoch či nerovných plochách. Teda presne tam, kde zvyčajne vznikajú tepelné mosty.

Navyše pena v priebehu rokov degraduje. Mení sa jej tvar aj objem, kým fúkaním aplikovaná izolácia zostáva rovnaká s rovnakými tepelnoizolačnými a ďalšími fyzikálnymi vlastnosťami.

Izolacia-HBS-4-X.jpg


Vlhkosť, teplo aj hluk

Striekaná penová izolácia nezabraňuje iba únikom tepla, respektíve prehrievaniu stavby v letných mesiacoch. Izoluje aj pred hlukom, chráni pred vlhnutím stien a proti radónu. V niektorých krajinách Beneluxu alebo vo Veľkej Británii ovplyvňuje druh zvolenej izolácie aj energetickú triedu stavby.

Kanadská pena je zaradená do vyššej triedy ako vata, pretože vata degraduje a jej životnosť je stanovená na 10-15 rokov. Možno je len otázkou času, kedy budú podobné pravidlá platiť aj na Slovensku.

Izolacia-HBS-5-X.jpg


Aj kanadská, aj česká

Za zmienku stojí aj fakt, že hoci ide o polyuretánovú penu, čo zaváňa riadnou chémiou, ide o nealergénny materiál bez škodlivých látok. A vyrába sa recykláciou plastov.

"Kým vata či polystyrén nezriedka končia na skládkach, my odpad nevytvárame, ale spracúvame. Vďaka inovatívnym a udržateľným technológiám ročne spracujeme až 250 miliónov PET fliaš. Premieňame ich na materiál, z ktorého priamo na stavbe vzniká izolačná pena," vysvetľuje L. Kmenta z HBS, najväčšieho výrobcu striekanej peny na svete. Mimochodom, hoci sa tejto pene hovorí kanadská, vyrába sa v Českej republike a aj na Slovensku je dobre známa pod starším názvom Icynene.

Foto: HBS

Podobné články

  • Silno prší a vy potrebujete vyvetrať v podkroví domu. Čo teraz?

    Okno-dazd-4-X.jpg

    Silné dažde nás v posledných dňoch nútia venovať viac pozornosti našim domovom. Aby bolo podkrovie chránené aj v nepriaznivom počasí, všetky dnešné strešné okná Velux sú vybavené trojsklom.

  • Komfort, elegancia a funkčnosť, ktoré otvárajú každý priestor

    HS-portal-2-X.jpg

    Stavať dom či rekonštruovať byt je ako variť guláš. Aby bol výsledok taký akurát, potrebujete tie správne ingrediencie. V stavebníctve sú jednou z tých hlavných prísad okná. Avšak nie hocijaké, ale tie, ktoré predstavujú dokonalé spojenie tradičných materiálov s modernými technológiami.

  • EPS ako zatepľovací materiál: akým fámam nesmiete veriť

    EPS-zateplenie-6-X.jpg

    Zateplenie domu prináša majiteľom nehnuteľnosti viacero výhod, najmä úsporu energií a zvýšený komfort bývania. Medzi osobitne obľúbené tepelnoizolačné materiály patrí expandovaný polystyrén. O polystyréne však stále koluje veľa nepravdivých fám. Je načase ich uviesť na pravú mieru.

  • Najlepšia ochrana strechy pred počasím a vonkajšími vplyvmi

    Strecha-2-X.jpg

    Tak našu pleť, ako aj fasádu domu a jeho strechu treba dobre chrániť pred čoraz viac nevyspytateľným a premenlivým počasím alebo inými vonkajšími vplyvmi. Poškodenie strechy môže mať veľa podôb. Najhoršie je, že aj ten najmenší problém, ak sa podcení, máva často vážne následky.

  • Aj plastové okná treba po čase vymeniť. Kým nebude neskoro

    Plastove-okna-vymena-5-X.jpg

    Máte doma plastové okná už vyše 15 či 20 rokov? Zvážte ich výmenu. Ich životnosť je obmedzená a postupne sa aj na nich začnú objavovať rozličné problémy. Nižšie účty za energie sú len jedným z dôvodov, prečo staršie plastové okná treba vymeniť.

  • Odborníci radia: na čo si dať pozor pri rekonštrukcii či realizácii strechy?

    Strechy-3-X.jpg

    Pri zvažovaní šikmej alebo plochej strechy domu bývajú ľudské preferencie čisto subjektívne. Väčšina Slovákov má zakorenenú základnú predstavu svojho budúceho prístrešku podľa toho, aké domy vo svojom okolí vídava od detstva.