Na zateplenie obytného podkrovia sú striekané izolácie ideálne

20.11.2015, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Staviate či rekonštruujete obytné podkrovie a neviete, akú tepelnú izoláciu si vybrať? Dôležitých je niekoľko faktorov, ktoré značne ovplyvnia výsledný efekt a to, ako sa v podkroví budete cítiť.

Obytné podkrovie je citlivým miestom stavby, preto si vyžaduje osobitný prístup pri riešení jednotlivých konštrukcií a voľbe tepelnej izolácie. Materiál, na báze ktorého je tepelná izolácia vyrobená, si treba vybrať nanajvýš starostlivo. Ak použijete striekané izolácie z polyuretánovej peny, známej ako pur pena, urobíte veľmi dobre.

Podkrovie-izolacia-1-X.jpg

Výhodou striekaných izolácií je rýchla aplikácia a dokonalá priľnavosť, čím sa vyrovnajú všetky nerovnosti podkladu a utesnia medzery, ktoré by mohli spôsobovať nepríjemnosti spojené s únikom tepla. Pri použití izolačných dosiek alebo izolácií balených v rolkách, najčastejšie na báze minerálnej vlny či sklenej vlny, vzniká veľa odpadu, keďže podkrovia sú svojím tvarom zložité priestory. Zaplatiť pritom treba aj tento odpad a materiál, čo sa nepoužije, čomu sa každý určite rád vyhne. Striekané izolácie sa aplikujú len v takom množstve, aké potrebujete, a tak môžete výrazne ušetriť.


Alfa a omega tepelnej izolácie

Najdôležitejšou vlastnosťou tepelnej izolácie je jej schopnosť udržať teplo v interiéri a neprepúšťať ho do exteriéru. Ide o eliminovanie tepelných mostov, o čom vypovedá súčiniteľ prestupu tepla.

Významnú úlohu v prípade obytných podkroví zohráva aj objemová hmotnosť izolácie, pretože pri kotvení do roštu a následne na krokvy môže predstavovať veľké zaťaženie. Pri použití pur peny sa tohto faktora netreba obávať. Jej objemová hmotnosť sa pohybuje v intervale 7 až 8 kg/m³.

Podkrovie-izolacia-2-X.jpg


Vlhkosť v podkroví

V podkroví chceme, pravdaže, aj eliminovať vlhkosť a tým predísť vzniku plesní. Podkrovia tvoria akúsi bariéru medzi interiérom a exteriérom a sú vystavené veľkým teplotným a vlhkostným rozdielom. Z tohto dôvodu sa vzniku vodnej pary v podkroví nevyhneme. Otázkou je, ako odvedieme túto vodnú paru. Odpoveďou môže byť i samotná štruktúra izolantu. Striekané izolácie majú otvorenú alebo uzavretú bunkovú štruktúru, ktorá vlhkosť prirodzene odvádza sama.

VONDENBERG Slovakia, s.r.o.
Zámocká 30
811 01 Bratislava

Bezplatná infolinka:
0850 850 464

Kontakt:
info@vondenberg.sk

Foto: nastrikovaizolace.cz, Vondenberg

Podobné články