Prípravky Knauf na stierkovanie, tmelenie a finalizáciu interiérov

10.10.2016, Gabriela Bali Jenčíková | Materiály, technológie, konštrukcie

Na dosiahnutie hladkého a rovného povrchu stien najlepšie poslúžia sadrové stierky. Pri zachovaní vzdušnosti a ekologickej vyváženosti vnútorného prostredia sú najlepším riešením.

Na vytvorenie rovných a hladkých stien ponúka firma Knauf komplexné riešenie, vďaka širokej ponuke tmelov a stierok, ktoré sa ľahko pripravujú a dobre nanášajú. Ich súčasné technologické spracovanie vyhovuje aj vysokým požiadavkám alergikov na vnútornú klímu prostredia, keďže jemná pórovitosť sadrovej stierky pomáha udržiavať primeranú vlhkosť v miestnostiach.

Stierkovaním sa vyrovnávajú nerovnosti, ktoré vznikli pri budovaní alebo po odstránení predchádzajúceho pokrytia stien pri rekonštrukcii. Úlohou stierky je vytvoriť rovný podklad pre interiérové steny a stropy a tak ich pripraviť na záverečnú estetickú úpravu: maľovanie alebo tapetovanie.

Knauf-2-X.jpg


Stierka a jej podklad

Každý z bežných stavebných podkladov, napríklad betón, sadrokartón, tehla či tvárnice, má svoje charakteristické vlastnosti ako nasiakavosť, vlhkosť a priľnavosť. Správny výber stierok a tmelov uľahčí prácu pri finalizácii interiéru.

Pri nasiakavých podkladoch, akými sú pórobetón, sadrokartón alebo tehla, je dôležité pred použitím stierky aplikovať penetračný náter, napr. Knauf Tiefengrund, Knauf Grundiermittel. Ak je podkladom betón, vyžaduje si to nanesenie špeciálneho náteru, akým je Knauf Betokontakt, ktorý bude pôsobiť ako adhézny mostík pre budúcu stierku. Nerovnosti, spoje medzi sadrokartónovými doskami či praskliny môžeme vytmeliť sadrovým tmelom Knauf podľa podkladového materiálu.

Knauf-4-X.jpg   Knauf-5-X.jpg


Ideálny povrch

Tenkovrstevná stierka sa naťahuje vždy na čistý a penetrovaný povrch stien. Závisí od požiadaviek zákazníka, akú štruktúru stien chce dosiahnuť. Vďaka stierke môže mať stena povrch úplne hladký aj s hrubozrnnejšou štruktúrou. Knauf ponúka niekoľko variantov, ktoré vyhovejú najnáročnejším požiadavkám na hladkosť a štruktúru.

  • Ak chcete zrkadlovo hladké povrchy, najvýhodnejšia je sadrová stierka Knauf Multi-Finish, ktorá je vhodná na ručné aj strojové spracovanie.
  • Priamo pripravená stierka Knauf Fill & Finish Light slúži na vytvorenie ľahko brúsiteľných, rovných a hladkých povrchov.
  • Knauf F plus je zasa finálna stierka maslovej konzistencie, ktorá sa veľmi ľahko nanáša.
  • Stierka Q2 Super je výplňový a celoplošný sadrový tmel so špeciálnymi prísadami, ktoré vylepšujú jeho vlastnosti a spracovanie.

Kvalitná stierka vám pomôže vytvoriť ideálny povrch a pripraviť bývanie na záverečnú farebnú úpravu či tapetovanie. Viac informácií, praktické návody a výber materiálov možno nájsť aj na www.knauf.sk.

Knauf-1-X.jpg

Foto: Knauf

Podobné články