Sú čoraz populárnejšie: všetko o podomietkových inštaláciách

11.09.2022, Silvia Jáhnová | Materiály, technológie, konštrukcie

Kúpeľňa je priestor, ktorý by nemal byť iba pekný, ale najmä funkčný. Práve preto vznikli kompletné podomietkové riešenia, ktoré sa ľahko inštalujú a zlepšujú aj dizajn, aj funkčnosť kúpeľní.

Podomietkove-instalacie-1-X.jpg

 

Výhody podomietkových inštalácií

Podomietkové inštalácie, známe tiež ako moduly, sú moderné systémy, ktoré sú zabudované v stene. Vonkajšie komponenty batérií či toaliet (rúrky, nádržky, ovládacie jednotky atď.) sú elegantne ukryté za stenou, čo dáva kúpeľni uhladený dizajn. Podomietkové inštalácie ponúkajú viacero výhod. Medzi najväčšie patrí jednoznačne úspora priestoru a používateľský komfort.

"Podomietkové inštalácie uľahčujú hru s priestorom a funkčne posúvajú kúpeľňu do 21. storočia. Aj preto sú medzi interiérovými dizajnérmi mimoriadne obľúbené. Najbežnejšie je predovšetkým podomietkovo inštalované WC, pri ktorom uvítate predovšetkým jednoduchšiu údržbu oproti štandardnému kombi WC," hovorí Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia kúpeľní a sanity v predajniach Hornbach.

Podľa nej sa môžete pohrať aj s dizajnom kúpeľne: sú tu zaujímavé ovládacie tlačidlá, LED osvetlenie, integrované odsávače pachov či flexibilná stavebná výška. Je to len niekoľko príkladov, ktoré podomietkové inštalácie umožňujú.

Podomietkove-instalacie-4-X.jpg


Kde všade ich nájdeme

Závesné WC

Závesné toalety sú elegantné a čoraz obľúbenejšie. Pokiaľ ide o montáž splachovacej nádržky pri WC systémoch, sú dve možnosti: kombifix alebo jadrofix. Systém kombifix je určený na zamurovanie do nosnej steny. Jadrofix je vybavený kovovým rámom, ktorý sa zafixuje do podlahy alebo bočných stien. Tento systém sa hodí najmä na montáž v panelových domoch. Pri podomietkových inštaláciách treba mať na pamäti aj rozmery modulov.

Podomietkove-instalacie-2-X.jpg

"Napríklad podomietkové sprchové či vaňové batérie väčšinou nedostanete do priečok, ktoré majú hrúbku menej ako desať centimetrov. Pri montáži kombifixu je tiež dôležité podmurovanie, aby nedochádzalo k následnému uvoľneniu," upozorňuje odborníčka.

Sprchové a vaňové batérie

Druhým najbežnejším artiklom podomietkových inštalácií sú zabudované kúpeľňové batérie, a to buď vaňové, alebo sprchové. Okrem zrejmých výhod z hľadiska estetiky majú zapustené batérie aj niekoľko ďalších predností, ktoré stoja za zváženie. Úspora priestoru tu platí dvojnásobne. "Podomietkovou batériou v sprche alebo pri vani ušetríte dobrých päť centimetrov. Výhodou je tiež možnosť inštalácie integrovanej hlavovej sprchy či bočných trysiek," pokračuje M. Bínová.

Podomietkove-instalacie-3-X.jpg

Umývadlové batérie

Nástenná umývadlová batéria je akousi samostatnou kapitolou podomietkových inštalácií, hoci nie je ešte veľmi zaužívaným systémom v domácnostiach. Jednou z hlavných výhod nástenných umývadlových batérií je to, že umožňujú získať viac miesta v okolí umývadla.

Vďaka tomu, že celé pripojenie je vo vnútri steny, máte k dispozícii celú plochu sanitárnej keramiky, ktorá slúži ako podpera pre vaše kúpeľňové predmety. Okrem toho, jednoduchšia je aj samostatná údržba, pretože sa vyhnete odstraňovaniu vodného kameňa z batérie.

Podomietkove-instalacie-6-X.jpg

"Medzi nevýhody nástenných armatúr patrí, že sa inštalujú do steny, preto si vyžadujú náročnejšie stavebné a inštalatérske práce. To má za následok zložitejšiu údržbu v prípade porúch, keďže je potrebné pracovať aj na murive," upozorňuje odborníčka na sanitu.


Na čo si treba dávať pozor

Pri výbere sprchovej alebo vaňovej podomietkovej batérie je dôležité vedieť, koľko odberných miest bude batéria obsluhovať. "V prípade inštalácie viacerých odberných miest podomietkovej batérie treba potom dbať na odporúčania výrobcov ohľadne dimenzovania prívodných rúrok (zvyčajne ½" alebo ¾") a požadovaných tlakov (zvyčajne min. 1 atm). Pri nedodržaní odporúčaní by sa mohlo stať, že požadovaný výsledok sa nedostaví," vysvetľuje M. Bínová.

Pozor si podľa nej treba dať aj pri inštalácii stenových či podlahových odpadov. Tieto podomietkové prvky majú svoju stavebnú výšku, s ktorou je potrebné kalkulovať pri plánovaní kúpeľne. "Pamätajte, že voda tečie z kopca. Pri inštalácii odpadov zvyčajne postačí 1-percentný spád," dodáva odborníčka na sanitu.

Podomietkove-instalacie-5-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články

 • Vlhké steny ohrozujú zdravie vás aj vášho domu, myslite na to

  Vlhke-steny-plesne-2-X.jpg

  Syndróm chorých budov (sick building syndrome, SBS) sa pri téme bývania spomína čoraz častejšie. Ide o stavby a príbytky, ktoré sa negatívne podpisujú na ľudskom zdraví. Netrpia ním len staré budovy. Všetky tieto stavby však spája nadmerná vlhkosť a zlé dýchanie stavby.

 • Investovať do koženej sedačky sa vyplatí. Ako si ju dobre vybrať?

  Sedacka-kozena-3-X.jpg

  Investovať do koženej sedačky sa vyplatí. Prečo by ste si však mali vybrať práve tú? Koža je symbolom elegancie a luxusu, kožený materiál vyniká odolnosťou a pevnosťou, nebojí sa ani ohňa. Ocenia ho aj alergici, keďže sa na ňom neusádza prach a ľahko sa ošetruje.

 • Tichí hrdinovia našich domovov: kvalitné betónové žumpy

  Zumpa-betonova-3-X.jpg

  Jednou z kľúčových zložiek pre zabezpečenie hygienických a ekologických podmienok na akomkoľvek mieste je dobre fungujúci odpadový systém. Ten by mal byť zhotovený z naozaj odolných materiálov.

 • Bývanie v podkroví: príjemná romantika alebo skôr utrpenie?

  Obytne-podkrovie-4-X.jpg

  Podkrovie je veľmi špecifický priestor, kde sa môže príjemne bývať, no môže to byť aj utrpenie. Okrem celkovej atmosféry a dobrého architektonického riešenia priestoru má na kvalitu bývania priamo pod strechou zásadný vplyv tepelná pohoda. A tá úzko súvisí so zaizolovaním podkrovia a strechy.

 • Ako v lete účinne ochrániť príbytok pred spaľujúcim slnkom?

  Teplo-Veka-2-X.jpg

  Domov zaliaty slnkom si praje väčšina z nás, no táto radosť má aj svoje limity. Letné slnko často spôsobuje nadmerné prehrievanie príbytku a nepríjemne oslňuje, čo môže byť obmedzujúce napríklad aj pri práci na home office. Ako sa vyhnúť invazívnym slnečným lúčom a "trópom" v domácnosti?

 • Debnenie strechy a šetrnosť: zelená pre pevnú a ekologickú stavbu

  Debnenie-Velox-3-X.jpg

  Dokončenie hrubej stavby môže vyzerať ako náročná úloha, najmä ak si nie ste istí správnou metódou debnenia. Existuje spôsob, ktorý pridáva domu dodatočné a energeticky zaujímavé vlastnosti?