Test vzduchotesnosti domu v USA: Makrowin potvrdil svoje kvality

27.02.2016, Štefan Kuča | Materiály, technológie, konštrukcie

Slovenská firma Makrowin znovu uspela v USA. Tentoraz vzbudila pozornosť budova, ktorá v teste na vzduchotesnosť dosiahla výborné výsledky. Dom stojí v meste Lincoln, štát Massachusetts, a Makrowin naň dodal okná.

Táto moderná stavba produkuje o 42 percent viac energie, ako spotrebuje, a poskytuje domácim energeticky veľmi efektívne a zdravé prostredie. Keď farmársky dom testovali na vzduchotesnosť (Blowdoor test), výsledok patril k jedným z najlepších v USA.

"Predpokladom týchto parametrov okrem kvalitnej obvodovej konštrukcie sú kvalitné, dobre tesniace a správne namontované okná. Inak by dom ako celok nezaznamenal takýto dobrý výsledok. Obvodový plášť budovy nemá tepelné mosty, za čo vďačí izolácii z celulózy. Superizoláciu domu zavŕšili trojité sklá. Takáto vzduchová bariéra poskytuje minimálny únik vzduchu. Testovanie ukázalo, že je to iba .27ACH50 (n50=0.27), čo bol v konkurencii ďalších budov v USA mimoriadny výsledok," hovorí Dušan Majer, riaditeľ spoločnosti Makrowin, s.r.o., Detva.

X-Dom-Makrowin-USA-1-X.jpg

X-Dom-Makrowin-USA-3-X.jpg


Výmena vzduchu v dome

Dom tak dobre odoláva poveternostným vplyvom. Výborne izolovaná, vzduchotesná obálka znamená, že počas búrky s výpadkom prúdu bude tepelná strata – chladnutie, veľmi pomalá aj bez tepelného zdroja. Prebytok produkcie energie môže poháňať autá na elektrický pohon alebo iné zariadenia. Budova prekračuje konštrukčné požiadavky na zaťaženie snehom aj vetrom a výrazne prevyšuje i štandardné konštrukcie pre plánovanú dlhodobú životnosť.

Ako sa testujú budovy na vzduchotesnosť, je popísané TU. Meraním pomocou prístroja Blowtest 3000 sa zistí vzduchotesnosť budovy a určí sa, ako často dochádza k výmene vzduchu celého objemu budovy za hodinu, pri tlakovom rozdiele 50 Pa. Meranie vzduchotesnosti by sa malo vykonať na každej stavbe, pretože poskytuje informácie o jej kvalite.

X-Dom-Makrowin-USA-5-X.jpg

X-Dom-Makrowin-USA-4-X.jpg


Ako sa zisťuje vzduchotesnosť

"Meria sa takým spôsobom, že na vchodové alebo balkónové dvere sa osadí pomocný rám potiahnutý nepriedušnou látkou. V otvore má ventilátor, ktorého otáčky riadi počítač tak, aby sa v budove dosiahol požadovaný podtlak alebo pretlak. Každá netesnosť v obvodovom plášti budovy, kadiaľ uniká vzduch, núti ventilátor zvýšiť objemový prúd vzduchu, a teda aj otáčky. Po dosiahnutí požadovaného pretlaku alebo podtlaku sa namerané množstvo vzduchu vydelí objemom budovy. Výsledok udáva hodnotu intenzity výmeny vzduchu pri tlakovom rozdiele 50 Pa (n50), čiže to, ako často dochádza k výmene vzduchu celého objemu budovy za hodinu," vysvetľuje D. Majer.

Hodnota n50=0.27, akú v teste namerali domu v Lincolne, znamená, že pri pretlaku 50 Pa, čo sa rovná silnému vetru, sa vymení vzduch v celej budove za hodinu len na 27 perc. Čiže všetok vzduch sa v budove vymení netesnosťami len raz za 3,7 hodiny.

X-Dom-Makrowin-USA-6-X.jpg

X-Dom-Makrowin-USA-7-X.jpg


Účinná ochrana interiéru

Na otázku, prečo stavať rodinný dom tak, aby bol vzduchotesný, má D. Majer jednoznačnú odpoveď: "Predovšetkým kvôli úspore energie. Vzduchotesnosť vedie aj k zníženej energetickej náročnosti budovy, zvyšuje účinnosť vetrania, zabezpečuje dlhšiu životnosť konštrukcií (najmä pri drevostavbách) a znižuje hluk. Aj pri dobre izolovanom dome dochádza k stratám energie netesnosťami v obvodovom plášti. Dobre realizovaná vzduchotesná rovina v obálke budovy chráni nielen v zime pred chladom, ale aj pred horúčavou v lete."

Ďalším dôvodom je ochrana pred tvorením kondenzátu v obvodovej konštrukcii. Skondenzovaná vlhkosť v obvodovom plášti budovy zhoršuje jej hodnotu U, má za následok vytváranie plesní a dochádza aj k stavebným škodám. Najcitlivejšie sú ľahké montované stavby (drevostavby), kde skondenzovaná vlhkosť znižuje životnosť konštrukcie. Dôvodom je i lepšia kvalita vzduchu.

"Škáry v obvodovom plášti budovy zhoršujú kvalitu vzduchu v interiéri, prach a izolačné vlákna sa dostávajú do vzduchu vo vnútri. Netesnosť v obálke sa môže prejaviť napríklad 'tornádom zo zásuvky'. Studený vzduch, ktorý vniká do miestností, je ťažší a klesá k podlahe. Ochladzuje nohy, a tým vzniká nepríjemný pocit. Netesnosti v obvodovom plášti budovy zhoršujú aj funkčnosť, účinnosť vzduchotechniky a rekuperačnej jednotky," pokračuje D. Majer.

X-Dom-Makrowin-USA-8-X.jpg

X-Dom-Makrowin-USA-9-X.jpg


Dobré referencie v USA

Makrowin prerazil v USA so svojimi úspornými drevenými a drevo-hliníkovými oknami už pred niekoľkými rokmi, hoci je tu obrovská konkurencia dodávateľov z celého sveta. Detviansky výrobca dnes na tomto náročnom trhu realizuje značnú časť svojej produkcie, a tak sa USA stali preň najdôležitejším exportným teritóriom.

Makrowin presvedčil amerických odberateľov najmä kvalitou svojich výrobkov. Prvé okná boli inštalované a úspešne sa prezentovali na pasívnom dome v súťaži Solar Decathlon v roku 2011. Drevené okná Makrowin 88G2 si do súťaže vybral univerzitný tím 4D Home Massachusetts College of Art & Design pre projekt rodinného domu, s ktorým zvíťazil na tejto medzinárodnej súťaži. Ďalšia budova, ktorú Makrowin vybavil drevo-hliníkovými oknami – Earthship Farmstead (Kaplan Thompson Architects) v západnej Virgínii, získala ocenenie ako dom roku v súťaži 2013 LEED for Homes Awards vyhlásenej americkou radou pre zelené budovy (U.S. Green Building Council).

Okná od Makrowinu na pasívnych domoch v USA sa dostali aj do publikácie New York Passive House 2015, ktorá predstavuje realizované stavby 24 projektov pasívnych budov v lokalite New Yorku. Ďalším minuloročným úspechom firmy v USA bola dodávka okien a posuvných dverí na špeciálny nízkoenergetický dom v Michigane.

X-Dom-Makrowin-USA-10-X.jpg

Foto: zeroenergy.com

Podobné články