Uvažujete vymeniť vchodové dvere na dome? Ako si dobre vybrať?

30.11.2023, Silvia Bíňovská | Materiály, technológie, konštrukcie

Vchodové dvere sú jedným z najnamáhavejších prvkov na dome, musia jeho obyvateľov chrániť pred nepriazňou počasia či potenciálnym narušiteľom. Ide o dlhodobú investíciu, preto sa odporúča, aby ste ich výber konzultovali s odborníkom.

Dvere by mali podporiť celkový architektonický štýl nehnuteľnosti. Byť šperkom, ktorý víta návštevníkov, zároveň by však mali byť bezpečné a mať výborné tepelnoizolačné vlastnosti.

Vchodove-dvere-1-X.jpg


Čo je pri výbere vchodových dverí dôležité

Bezpečnosť
V súvislosti s vchodovými dverami sa rozlišuje šesť bezpečnostných tried, pričom platí, že čím vyššie číslo, tým vyšší stupeň ochrany. Zásadné je spýtať sa dodávateľa, či deklarovanú triedu bezpečnosti spĺňa celý výrobok, alebo len niektorý z prvkov (profil, sklo, kovanie).

Okrem kvalitného materiálu, z ktorého by mali byť vchodové dvere zhotovené, mali by mať aj vhodné zárubne. Ich profilové rámy by mali byť osadené pevne a hlboko do steny, aby ich zlodeji nedokázali vytrhnúť. Odolnosť exteriérových dverí rodinného domu sa dá zvýšiť integrovanými viacbodovými zámkami a bezpečnostným kovaním.

"Z hľadiska bezpečnosti dverí sa odporúča, aby dvere mali aspoň trojbodové uzamykanie a bezpečnostnú zámkovú vložku. Namiesto kľučky si z vonkajšej strany dverí nechajte nainštalovať guľu alebo rukoväť," hovorí Michal Kráľ, vedúci montáží a servisov v spoločnosti Incon. Dvere s vyšším bezpečnostným štandardom vám pomôžu aj v prípade, že si dáte poistiť svoju nehnuteľnosť. Poisťovne v takomto prípade ponúkajú vyššie krytie.

Tepelná a zvuková izolácia
Vchodové dvere musia mať výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Hodnoty tepelnej izolácie sa uvádzajú v norme, a to koeficientom prestupu tepla. Čím je toto číslo nižšie, tým majú dvere lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a sú úspornejšie. Základom pre pohodlné a spokojné bývanie sú aj zvukovoizolačné vlastnosti. Uvádzajú sa v decibeloch. Vyberte si dvere s čo najvyšším Rw.

Vchodove-dvere-2-X.jpg

Dizajn
Vstupné dvere určujú celkový dojem domu. Dizajn vchodových dverí je daný predovšetkým zvolenou výplňou – môže ňou byť sklo, sklolaminát, plast, hliník a pod. Vhodnú kombináciu výplní by mal odporučiť predajca podľa požiadaviek zákazníka na vzhľad a tepelnoizolačné vlastnosti dverí.

Ako názov napovedá, výplň prekrýva na vonkajšej strane dverí profil. Vonkajšia strana dverí je vďaka tomu hladká a hrúbka výplne je širšia. Pokiaľ vyberieme výplň s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, budú mať takéto dvere aj menšie energetické straty. Veľmi vhodné je rozšíriť dvere o rozličné nadsvetlíky či prísvetlíky, ktoré môžu byť aj otvárateľné. Presvetlíte si tým vstupné priestory do domu.

"Prednosťou kvalitných vchodových dverí je aj to, ak sú bezprahové, t.j. prahy sú nižšie ako 20 milimetrov a umožňujú tak pohodlný a bezpečný prechod pri zachovaní tepelnoizolačných vlastností," dopĺňa M. Kráľ.

Montáž
"Svojim zákazníkom stále tvrdíme, že bez odborne vykonanej montáže je aj ten najlepší produkt len vyhodenou investíciou. Preto šetrenie na montážnom materiáli a skúsenom odborníkovi skutočne nie je na mieste," pokračuje M. Kráľ. Montáž vchodových dverí sa odporúča zveriť vyškoleným majstrom, ktorí dokážu odborne realizovať každú zákazku tak, aby výsledok splnil očakávania zákazníka.

Vchodove-dvere-3-X.jpg


Výber materiálu vchodových dverí

Hliníkové vchodové dvere
Dvere z hliníka patria k obľúbeným riešeniam najmä pre svoju pevnosť, tvarovú stálosť a odolnosť proti vonkajším poveternostným podmienkam. Hliník dobre prilieha a izoluje hluk. Dvere z tohto materiálu majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ale sú však trochu drahšie. Zato poskytujú vysokú mieru bezpečnosti a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Sú tiež prakticky bezúdržbové.

Plastové vchodové dvere
Plastové vchodové dvere sa tešia obľube najmä pre ich dobré tepelnoizolačné vlastnosti, cenovú dostupnosť a nenáročnú údržbu. Pozor si dajte na výrazne lacnejšie kusy, pretože za menej peňazí môžete dostať nižšiu kvalitu a dvere sa môžu začať prehýbať.

Drevené vchodové dvere
Drevené dvere majú nezameniteľný prírodný vzhľad, veľmi dobré tepelnotechnické vlastnosti a sú príjemné na dotyk. V prípade dreva ale treba počítať so zvýšenou náchylnosťou na vlhkosť a jemné tvarové deformácie. Preto je pravidelná starostlivosť o ich krásu a funkčnosť nutná.

Drevo-hliníkové vchodové dvere
Ak sa vám páči drevo, no radi by ste sa vyhli pravidelnej starostlivosti, drevo-hliníkové dvere sú pre vás to pravé. Svojím exkluzívnym vzhľadom hliníka zvonka a dreva zvnútra spájajú to najlepšie z oboch materiálov.

Vchodove-dvere-5-X.jpg


Tip na hliníkové vchodové dvere

Incon aluminium comfort – tento hliníkový systém dverí má veľmi dobré izolačné vlastnosti. Vyznačuje sa robustnosťou a odolnosťou voči deformáciám. Vysoká pevnosť profilov umožňuje výrobu konštrukcií veľkých rozmerov a hmotností v elegantnom dizajne. Ponúkajú bohaté možnosti variability. Vybrať si možno z mnohých kombinácií so svetlíkmi (s rámovými alebo panelovými), so sklom alebo s ozdobnými lištami. Kombinovať ich možno aj s plastovými oknami vďaka kompatibilným dizajnom.

Foto: Incon

Podobné články