V stavbách na Slovensku sa stále objavuje nebezpečný azbest a olovo

01.05.2023, Simona Nováková | Materiály, technológie, konštrukcie

Kúpili ste alebo zdedili starší dom a chcete si ho opraviť? Riziko, že v ňom narazíte na nebezpečné látky ako olovo a najmä azbest, je vysoké. Podľa štatistického úradu je na Slovensku až 600-tisíc budov, v ktorých je prítomný azbest.

Azbest môže byť v budove kdekoľvek – od podlahy až po strechu. Jeho ostré vlákna sa pritom môžu dostať do pľúc a spôsobiť veľmi vážne zdravotné problémy. Azbest je prírodný materiál, ktorý sa v minulosti vďaka svojim tepelnoizolačným vlastnostiam, ohňovzdorným vlastnostiam a odolnosti hojne využíval na stavbách. Našiel oveľa širšie uplatnenie ako olovo, ktoré je tiež zdraviu škodlivé.

Azbest-1-X.jpg


Kde všade číha riziko

Aj dnes sa dá azbest nájsť na izolačných paneloch v medzistenách domov, v podlahách s kachličkami alebo linoleom, na škridlách, strechách, podhľadoch, okenných rámoch. Pred rokom 1996 sa žiadna vetracia šachta ani izolácia rozvodov bez azbestu nezaobišla. Bol dokonca súčasťou dekoratívnych obkladov a náterov.

"Pri realizácii novej izolácie obvodového plášťa alebo strechy na starších domoch ešte aj dnes pomerne často nachádzame pôvodný azbest," potvrdzuje Lukáš Kmenta, country manažér spoločnosti HBS pre Českú republiku a Slovensko. Jeho vlákna boli bežne súčasťou tzv. sklenej vaty, aby mala ešte lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Niektoré staršie typy polyuretánovej peny zasa mohli obsahovať olovo ako katalyzátor.

Azbest-2-X.jpg


Smrteľne nebezpečné

Používanie olova a azbestu na stavbách je v Európskej únii zakázané už niekoľko desaťročí. Ak máte podozrenie a chcete mať istotu, že je váš dom zdravý, treba sa obrátiť na certifikované laboratórium, ktoré je oprávnené odoberať vzorky a podrobiť ich analýze.

Ak odborník potvrdí prítomnosť azbestu, odporúčame ho z príbytku čím skôr dať preč. Ani to však nemôžete urobiť sami: svojpomocné odstránenie azbestu a eternitu je zakázané. Zlikvidovať ho môžu odborníci s licenciou od Agentúry na ochranu životného prostredia. Pri zbere, preprave a skladovaní musí byť nebezpečný odpad zabalený vo vhodnom obale a riadne označený (upravuje Zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch).

Pri neodbornej manipulácii s materiálmi obsahujúcimi azbest hrozí riziko vdýchnutia drobných pichľavých častí, ktoré sa usadia v pľúcach a môžu spôsobiť smrteľné ochorenia ako azbestózu, mezotelióm alebo pleurálne plaky. Ich príznaky sa môžu objaviť aj o 30 rokov!

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie prítomnosť azbestu a olova v stavbách zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a znižuje plodnosť. Nebezpečné je najmä dlhodobé vystavovanie sa týmto látkam pre deti. Ovplyvňuje ich rast, vývoj mozgu aj kognitívne schopnosti.

Azbest-3-X.jpg


Štát prispeje na odstránenie jedov

Zbaviť sa zdraviu škodlivých materiálov zo stavby je finančne dosť náročné, keďže to môžu robiť len špecializované firmy. Dobrou správou je, že sa na to dá získať dotácia z programu Obnov dom. Vlastníci domov môžu v rámci novej výzvy požiadať o dotáciu na práce, ktoré súviseli s odstránením azbestu, a to z obkladu stien aj zo strešnej krytiny.

Podmienkou však je vykonať aj ďalšie opatrenia – napríklad izolovať strechu alebo obvodové múry zbavené azbestu, aby sa dosiahla úspora minimálne 30 percent energií v porovnaní s pôvodným stavom.

Na rozdiel od predchádzajúcej výzvy sa dá dotácia použiť aj na domy, ktoré sa využívajú na rekreačné bývanie a majiteľ v nich nemá trvalý pobyt. Agentúra životného prostredia, ktorá oprávnenosť dotácie na obnovu domu posudzuje, v aktuálnej, tretej výzve už nebude riešiť majiteľove daňové nedoplatky, dlhy voči zdravotnej a Sociálnej poisťovni alebo či je žiadateľ v exekúcii.

Foto: iStock

Podobné články

 • Vlhké steny ohrozujú zdravie vás aj vášho domu, myslite na to

  Vlhke-steny-plesne-2-X.jpg

  Syndróm chorých budov (sick building syndrome, SBS) sa pri téme bývania spomína čoraz častejšie. Ide o stavby a príbytky, ktoré sa negatívne podpisujú na ľudskom zdraví. Netrpia ním len staré budovy. Všetky tieto stavby však spája nadmerná vlhkosť a zlé dýchanie stavby.

 • Tichí hrdinovia našich domovov: kvalitné betónové žumpy

  Zumpa-betonova-3-X.jpg

  Jednou z kľúčových zložiek pre zabezpečenie hygienických a ekologických podmienok na akomkoľvek mieste je dobre fungujúci odpadový systém. Ten by mal byť zhotovený z naozaj odolných materiálov.

 • Bývanie v podkroví: príjemná romantika alebo skôr utrpenie?

  Obytne-podkrovie-4-X.jpg

  Podkrovie je veľmi špecifický priestor, kde sa môže príjemne bývať, no môže to byť aj utrpenie. Okrem celkovej atmosféry a dobrého architektonického riešenia priestoru má na kvalitu bývania priamo pod strechou zásadný vplyv tepelná pohoda. A tá úzko súvisí so zaizolovaním podkrovia a strechy.

 • Ako v lete účinne ochrániť príbytok pred spaľujúcim slnkom?

  Teplo-Veka-2-X.jpg

  Domov zaliaty slnkom si praje väčšina z nás, no táto radosť má aj svoje limity. Letné slnko často spôsobuje nadmerné prehrievanie príbytku a nepríjemne oslňuje, čo môže byť obmedzujúce napríklad aj pri práci na home office. Ako sa vyhnúť invazívnym slnečným lúčom a "trópom" v domácnosti?

 • Debnenie strechy a šetrnosť: zelená pre pevnú a ekologickú stavbu

  Debnenie-Velox-3-X.jpg

  Dokončenie hrubej stavby môže vyzerať ako náročná úloha, najmä ak si nie ste istí správnou metódou debnenia. Existuje spôsob, ktorý pridáva domu dodatočné a energeticky zaujímavé vlastnosti?

 • Kradne sa stále, terčom sú aj garáže. Ako ich zabezpečiť čo najlepšie?

  Zlodej-2-X.jpg

  Nikoho neláka predstava, že ho môžu vykradnúť. Odborníci tvrdia, že zlodeji sa zameriavajú najmä na ľahké ciele ako pivničné kóje či garáže. Tie lákajú nielen autami alebo motorkami, ale napríklad aj bicyklami, pneumatikami či elektrickým náradím a záhradnou technikou.