V stavbách na Slovensku sa stále objavuje nebezpečný azbest a olovo

01.05.2023, Simona Nováková | Materiály, technológie, konštrukcie

Kúpili ste alebo zdedili starší dom a chcete si ho opraviť? Riziko, že v ňom narazíte na nebezpečné látky ako olovo a najmä azbest, je vysoké. Podľa štatistického úradu je na Slovensku až 600-tisíc budov, v ktorých je prítomný azbest.

Azbest môže byť v budove kdekoľvek – od podlahy až po strechu. Jeho ostré vlákna sa pritom môžu dostať do pľúc a spôsobiť veľmi vážne zdravotné problémy. Azbest je prírodný materiál, ktorý sa v minulosti vďaka svojim tepelnoizolačným vlastnostiam, ohňovzdorným vlastnostiam a odolnosti hojne využíval na stavbách. Našiel oveľa širšie uplatnenie ako olovo, ktoré je tiež zdraviu škodlivé.

Azbest-1-X.jpg


Kde všade číha riziko

Aj dnes sa dá azbest nájsť na izolačných paneloch v medzistenách domov, v podlahách s kachličkami alebo linoleom, na škridlách, strechách, podhľadoch, okenných rámoch. Pred rokom 1996 sa žiadna vetracia šachta ani izolácia rozvodov bez azbestu nezaobišla. Bol dokonca súčasťou dekoratívnych obkladov a náterov.

"Pri realizácii novej izolácie obvodového plášťa alebo strechy na starších domoch ešte aj dnes pomerne často nachádzame pôvodný azbest," potvrdzuje Lukáš Kmenta, country manažér spoločnosti HBS pre Českú republiku a Slovensko. Jeho vlákna boli bežne súčasťou tzv. sklenej vaty, aby mala ešte lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Niektoré staršie typy polyuretánovej peny zasa mohli obsahovať olovo ako katalyzátor.

Azbest-2-X.jpg


Smrteľne nebezpečné

Používanie olova a azbestu na stavbách je v Európskej únii zakázané už niekoľko desaťročí. Ak máte podozrenie a chcete mať istotu, že je váš dom zdravý, treba sa obrátiť na certifikované laboratórium, ktoré je oprávnené odoberať vzorky a podrobiť ich analýze.

Ak odborník potvrdí prítomnosť azbestu, odporúčame ho z príbytku čím skôr dať preč. Ani to však nemôžete urobiť sami: svojpomocné odstránenie azbestu a eternitu je zakázané. Zlikvidovať ho môžu odborníci s licenciou od Agentúry na ochranu životného prostredia. Pri zbere, preprave a skladovaní musí byť nebezpečný odpad zabalený vo vhodnom obale a riadne označený (upravuje Zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch).

Pri neodbornej manipulácii s materiálmi obsahujúcimi azbest hrozí riziko vdýchnutia drobných pichľavých častí, ktoré sa usadia v pľúcach a môžu spôsobiť smrteľné ochorenia ako azbestózu, mezotelióm alebo pleurálne plaky. Ich príznaky sa môžu objaviť aj o 30 rokov!

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie prítomnosť azbestu a olova v stavbách zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a znižuje plodnosť. Nebezpečné je najmä dlhodobé vystavovanie sa týmto látkam pre deti. Ovplyvňuje ich rast, vývoj mozgu aj kognitívne schopnosti.

Azbest-3-X.jpg


Štát prispeje na odstránenie jedov

Zbaviť sa zdraviu škodlivých materiálov zo stavby je finančne dosť náročné, keďže to môžu robiť len špecializované firmy. Dobrou správou je, že sa na to dá získať dotácia z programu Obnov dom. Vlastníci domov môžu v rámci novej výzvy požiadať o dotáciu na práce, ktoré súviseli s odstránením azbestu, a to z obkladu stien aj zo strešnej krytiny.

Podmienkou však je vykonať aj ďalšie opatrenia – napríklad izolovať strechu alebo obvodové múry zbavené azbestu, aby sa dosiahla úspora minimálne 30 percent energií v porovnaní s pôvodným stavom.

Na rozdiel od predchádzajúcej výzvy sa dá dotácia použiť aj na domy, ktoré sa využívajú na rekreačné bývanie a majiteľ v nich nemá trvalý pobyt. Agentúra životného prostredia, ktorá oprávnenosť dotácie na obnovu domu posudzuje, v aktuálnej, tretej výzve už nebude riešiť majiteľove daňové nedoplatky, dlhy voči zdravotnej a Sociálnej poisťovni alebo či je žiadateľ v exekúcii.

Foto: iStock

Podobné články