Zelené strechy majú veľa predností a tešia sa čoraz väčšej obľube

03.06.2023, Martin Paulík | Materiály, technológie, konštrukcie

Kým prv rozhodovali o tvare strechy najmä poveternostné podmienky a dostupnosť materiálov, dnes je situácia trochu iná. O tvare rozhodujú aj ďalšie faktory, ktoré ovplyvnia celkové užívanie domu.

Rovná strecha poskytuje viac priestoru na bývanie na vrchnom podlaží bez akéhokoľvek obmedzenia. Navyše vytvára ďalší využiteľný priestor, či už v podobe terasy, alebo zelenej strechy. Je ideálnym riešením pre vysoké i široké stavby aj pre domy s atypickým alebo zložitým pôdorysom.

Na druhej strane, rovná strecha je o niečo náročnejšia na údržbu ako šikmá. Tá dobre pasuje do každého prostredia a nebude ako "päsť na oko" ani v meste, ani na vidieku. Prednosťou je aj široký výber strešných krytín. Šikmá strecha je vhodným výberom i vtedy, keď vrchná časť domu nemá slúžiť na bývanie, ale ako odkladací priestor.

Strecha-1X.jpg


Keď sa strecha zazelená

Trend zelených striech sa hlási o slovo čoraz intenzívnejšie z jednoduchého dôvodu – zelená strecha má mnoho predností. Pomáha tomu i dostupnosť kvalitných technologických riešení, ktoré založenie zelenej strechy uľahčujú.

Môže byť dokonca na šikmej streche, hoci iba extenzívne – s trvalkami, machmi a rozchodníkmi. Obrovským plusom zelenej strechy je predĺženie životnosti strechy ako takej – zatiaľ sa hovorí o 50 rokoch – a výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Alfou a omegou pritom nie sú ani rastliny ani zemina, ale dobrá hydroizolácia strechy.

"Tvoria ju špeciálne membrány, ktoré zaručujú nielen vodotesnosť, ale aj odolnosť voči prerastaniu koreňov, odolnosť voči zvýšenému množeniu mikroorganizmov, baktérií, húb," hovorí Branislav Augustín, odborník na stavbu a rekonštrukciu zo spoločnosti Sika Slovensko.

Zelene-strechy-2-X.jpg


Rýchla návratnosť

Cena zelenej strechy je vyššia ako riešenie bez nej, ale náklady sa rýchlo vrátia. Cena extenzívnej zelenej strechy sa začína na 45 eurách za meter štvorcový vrátane materiálu, práce aj zelene. Meter štvorcový intenzívnej zelenej strechy, ktorá má hrubšiu vrstvu zeminy a môžu sa na nej pestovať i kvety či kríky, stojí zhruba 55 eur. Najdrahšia je strecha, ktorá plnohodnotne nahradí záhradu aj so stromami či lavičkou. Pri nej treba rátať s nákladom 75 eur/m².

Namiesto lavičiek a posedenia sa môže zelená strecha využiť aj ako miesto na výrobu vlastnej elektriny alebo ohrev vody: zeleň si výborne rozumie s fotovoltickými panelmi a vytvára okolo nich takú mikroklímu, v ktorej fungujú najlepšie.

"Živá zelená strecha sa v lete nerozpaľuje, v zime zasa drží teplo. Vďaka niekoľkým vrstvám podložia udržiava primeranú vlhkosť. To všetko je na prospech fotovoltických či solárnych panelov. Strešný substrát navyše uľahčuje inštaláciu a držanie rámov infrapanelov na mieste. Panely zasa prispievajú k pestrejšej faune a flóre na streche," vysvetľuje B. Augustín.

Zelene-strechy-1-X.jpg


Jednoduchá údržba

Vegetačná zelená strecha si vyžaduje iba jednu-dve údržby ročne – na jar a pred zimou, keď sa odstránia nálety a suché rastliny. Správnym spôsobom sa treba postarať aj o fotovoltické panely.

"Pred rokmi sa medzi ľuďmi šírili mýty, že solárny panel za svoju životnosť nevyprodukuje toľko elektriny, ako je potrebné na jeho výrobu a recykláciu.Tieto názory našťastie ani zďaleka neobstoja – panel vyprodukuje túto energiu za menej ako rok, takže návratnosť investície je veľmi rýchla," pokračuje Michal Kolimár z firmy PPA Power DS, ktorá ako dcérska spoločnosť holdingu PPA Controll spravuje veľké solárne parky.

Fotovoltika v domácnostiach nie je v náplni jej činnosti, ale má bohaté skúsenosti so starostlivosťou o panely, kde je princíp fungovania rovnaký bez ohľadu na veľkosť fotovoltickej plochy. "Existuje niekoľko zásad, ktoré prevádzku fotovoltiky zefektívnia na maximum," uvádza M. Kolimár.

Základom je čistota panelov. Minimálne raz ročne ich treba očistiť vodou s prípravkom na čistenie solárnych panelov, pretože prach a peľ, ktoré sa na nich usádzajú, znižujú priepustnosť svetla, a teda aj výkon fotovoltických panelov. V zime z nich z rovnakého dôvodu treba omiesť sneh.


Šikmé možnosti

Malá solárna elektráreň môže byť i na šikmej streche, a to bez ohľadu na to, aký druh krytiny sa na ňu použije. Betónová krytina má dlhú životnosť – približne sto rokov, dobre zvláda vlhko, teplo aj mráz. Navyše sa v prípade poškodenia dobre opravuje, pretože stačí vymeniť iba poškodené kusy škridly.

Podobné vlastnosti má keramická strešná krytina, tá k tomu ešte lepšie odoláva kyslým dažďom a je menej náročná na údržbu ako betónová strecha. Pre strechy, ktoré nezvládnu väčšiu záťaž, je vhodná vláknocementová krytina. Je ľahká, ponúka sa v celej škále farieb a je variabilná aj tvarovo.

Ak hľadáte nízku hmotnosť strešnej krytiny a tiež priaznivú cenu, riešením sú asfaltové šindle. Hodia sa aj na mimoriadne šikmé strechy so sklonom do 90 stupňov, na ktorých držia vďaka tomu, že sa pripevňujú na debnenie lepením v kombinácii s priklincovaním. Nevýhodou asfaltových šindľov je vyššia horľavosť a potreba častého čistenia, pretože sa na nich usádzajú nečistoty.

Zelene-strechy-3-X.jpg


Kov a drevo

Na šikmé plochy s miernym sklonom je vhodná plechová strecha. Výhoda tejto krytiny je cena a naozaj široký výber úpravy povrchu aj hrúbky. Materiálov je takisto dosť – pozinkovaný plech, farebný hliník, meď, titan atď. Mínusmi sú nízka schopnosť tlmiť ruchy zvonka a vyššia tepelná vodivosť.

Investíciou, ktorá vydrží po generácie, je bridlicová strecha. Zvláda všetky vrtochy počasia, jej realizácia je však finančne náročná. Porovnateľnú cenu má drevená strecha, ktorá si navyše vyžaduje náročnú pravidelnú údržbu. Imitovať vzhľad dreva, ale s úplne inými vlastnosťami, dokáže plastová krytina. Jej prednosťami sú nízka cena a ľahká údržba.

Každá strecha je jedinečná a okrem samotnej krytiny musí mať aj dômyselný odvodňovací systém. Preto sa pri jej výbere oplatí poradiť s odborníkmi – hoci aj s viacerými, aby ste si mali z čoho vyberať.

Foto: iStock, ABC-bývanie.sk

Podobné články