Zišla by sa vám elektrocentrála? Poradíme vám, ako si ju vybrať

17.03.2022, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Elektrocentrála je nielen jedným zo základných stavebných kameňov rozličných dielní či servisov, ale toto skvelé zariadenie by mal doma mať každý domáci majster. Ako postupovať, keď si ho vyberáte?

Ak si pozrieme vybavenie či už domácich dielní, alebo profesionálnych servisov, vidíme v nich zariadenia, ktoré v nich jednoducho nemôžu chýbať. Jedným z nich sú piestové kompresory, ktoré sú ideálnym pomocníkom pri čistení, nahusťovaní pneumatík či pripojení pneumatického náradia.

Druhým takýmto pomocníkom, ktorému sa budeme v tomto článku venovať bližšie, sú spomínané elektrocentrály. Sú to zariadenia, ktoré dokážu dodávať elektrickú energiu aj na miestach, kde nie je možné bežné pripojenie. Aj v tomto prípade platí, že existuje hneď niekoľko druhov, pričom každý z nich sa hodí na rôzne použitie.

shutterstock-elektrocentrála-1-X.jpg


Má elektrocentrála AVR reguláciu?

Prvým faktorom, ktorý si treba všímať pri výbere elektrocentrály do dielne či záhradnej chatky, je to, či disponuje reguláciou napätia AVR (Automatic Voltage Regulator). Ide o mimoriadne dôležitý parameter, ktorý zabezpečuje redukciu kolísania vstupného napätia. Oceníte to najmä v prípade, že plánujete na elektrocentrálu napájať citlivé zariadenia, napríklad počítač.


Motor

Druhým kľúčovým aspektom je motor, ktorý elektrocentrálu poháňa. Najčastejšie sa stretnete s dvoj- alebo so švortaktnou pohonnou jednotkou, ktoré sa však v mnohých ohľadoch líšia a sú vhodné na rozdielne použitie.

V zásade vám na bežné použitie bude stačiť elektrocentrála so štvortaktným motorom, ktorý sa vyznačuje nižšou hlučnosťou, ale aj nižším výkonom. Pre náročnejšie využitie, povedzme na pripojenie chaty či záhradného domčeka na elektrinu, vám odporúčame siahnuť po elektrocentrále s dvojtaktným motorom. Práve tá vám zabezpečí dostatočný a plynulý výkon, no za cenu vyššieho hluku.

Foto: ArtEvent ET / Shutterstock.com

Podobné články