Hausbóty sú čoraz populárnejšie, slúžia aj ako bývanie na vode

13.05.2015, Petra Kamzíková | Reality, nové projekty, novostavby

Hausbóty, teda domy na vode, sme donedávna poznali najmä z filmov. Čoraz obľúbenejšie sú však už aj na Slovensku, ba popri rekreácii ich Slováci začínajú vyhľadávať i na trvalé bývanie.

Hausbót ale nemožno umiestniť hocikde. Môže byť upevnený len na mieste vyhradenom správcom toku. Ide o pomerne zložitý úradný proces, no s niektorými povoleniami vedia pomôcť aj firmy, ktoré sa zaoberajú projektovaním a realizáciou hausbótov.

"Zabezpečujeme kompletný servis od návrhu hausbótu až po realizáciu, prípadne presun na iné miesto. Riešime aj stavebné povolenia, čo sa týka vyväzovacích prvkov a podobne. Ceny sa pohybujú asi od 100- zhruba do 180-tisíc eur, v závislosti od vyhotovenia a veľkosti stavby. Projekt je pri optimálnom postupe hotový približne za jeden mesiac, realizácia trvá štyri až deväť mesiacov," hovorí Michal Paulík, projektant a konateľ spoločnosti Shiptech, s.r.o., z Mosta pri Bratislave.

Hausbot-1-X.jpg

Komfort bývania v dome na vode je takmer rovnaký ako v klasickom rodinnom dome. Na hausbót je dotiahnuté elektrické vedenie, o pitnú vodu sa postará vlastná studňa. Odkanalizovanie sa rieši čističkou odpadových vôd, ktorá je umiestnená na každom hausbóte osobitne, jej vyčistenie sa robí približne raz ročne. Plyn sem dovedený nie je, keďže ide o stavbu v záplavovej oblasti. Na vykurovanie sa používa elektrina v kombinácii s krbovými kachľami.

Ak na hausbót nemáte dosť peňazí, problémom môže byť financovanie. "Banky v týchto typoch stavieb nevidia možnosť zabezpečenia úveru. Zastávajú názor, že len keď je nehnuteľnosť pevne spojená so zemou, dá sa financovať hypotékou. Na tieto stavby preto nie je možné vziať si hypotekárny úver," vysvetľuje Karin Gronová, hypotekárna špecialistka.

 

 

Okrem statických sú aj motorové hausbóty. V tomto prípade dom musí byť hydrodynamickejší, ľahší a užší, aby bol schopný presunu proti prúdu rieky. Výhodou je, že jeho majiteľ nepotrebuje mať vybavené miesto na státie. Ukotviť ho možno všade, kde je to povolené. Jediné, s čím treba rátať, je nevyhnutnosť menšieho člna či loďky, aby sa obyvatelia do takéhoto domu z pevniny dostali.

A čo sa deje na hausbóte v prípade zvýšenej hladiny rieky alebo počas povodní? Nič mimoriadne. Keďže hausbót je vlastne plavidlo, dvíha sa spolu s riekou a záplavy ho neohrozujú.

Foto: Shiptech

Podobné články