V Bratislave na Čulenovej bude nová štvrť s bytmi a kanceláriami
Dnešná podoba bývalej industriálnej zóny v Bratislave medzi ulicami Čulenova, Továrenská a Bottova bude čoskoro minulosťou. Vyrastie tu obytno-kancelársky komplex s niekoľkými vežiakmi.
Developerský projekt spoločnosti Penta Investments kladie veľký dôraz na zelené plochy a vytvorenie nového mestského parku. Návrh riešenia tohto verejného priestranstva, ktoré bude súčasťou tzv. Zóny Čulenova, pripravil ateliér Zaha Hadid Architects, víťaz medzinárodnej architektonickej súťaže vyhlásenej Pentou.
Náklady na prvú etapu projektu, ktorú by mali tvoriť tri rezidenčné veže s vyše 800 bytmi, by mali dosiahnuť 95 miliónov eur. Spustenie výstavby budov a začiatok predaja prvých bytov sú naplánované na prvý polrok 2016. Obytné veže by mali mať 31 nadzemných podlaží a výšku 105 metrov. Penta ich plánuje dokončiť v priebehu roku 2019.
Administratívna budova, ktorá síce nie je súčasťou prvej etapy, no začne sa stavať súčasne s ňou, by mala mať výšku 78 metrov. Spolu s druhou kancelárskou vežou vysokou 116 metrov, ktorá ešte nemá určený termín výstavby, by tak kancelárska plocha projektu Čulenova mala mať 55-tis. metrov štvorcových. Parkovacie priestory pre obyvateľov troch veží by mali mať kapacitu 1 100 miest. V prvej fáze projektu je tiež naplánovaná rekonštrukcia fasády Jurkovičovej teplárne, ktorá bude dominantou verejného priestoru v projekte.
Rekreačné verejné priestory Zóny Čulenova budú mať vyše 35-tis. m², čím sa veľkosťou zaradia k takým bratislavským parkom, ako je Medická či Grassalkovičova záhrada. "Nový bratislavský park bude naozaj výnimočný. Budú ho tvoriť mikrozáhrady v kombinácii s veľkými zelenými plochami prístupnými pre okoloidúcich. Záhrada bude založená na princípe scénickej krajiny, zážitku návštevníka a uvoľnenia priestoru. V rovinatej časti Bratislavy vznikne vlnitá krajina, ktorá sa stane verejným priestorom na mestskú rekreáciu," hovorí Miroslav Hrušovský, Senior Development manažér v Pente Investments.
Na riešení parku sa vo výraznej miere podieľal aj slovenský architekt Igor Marko, ktorý žije v Londýne a venuje sa urbanistickým úpravám verejných priestranstiev v rámci aktivizácie mestských území a transformácie mesta. "Funkcia parkov a verejnej zelene v meste je veľmi dôležitá a musí reagovať na reálne potreby ľudí, pretože nielen budovy, ale aj všetko medzi nimi robí mesto mestom z funkčného aj logistického hľadiska," poznamenáva I. Marko.
Dominantou parku bude Jurkovičova tepláreň, ktorá prejde kompletnou rekonštrukciou a bude poctou jednému z velikánov slovenskej architektúry Dušanovi Jurkovičovi. Známa pamiatka bude podľa M. Hrušovského pôsobiť ako katalyzátor na aktívne využitie verejného priestoru. V parku s logickými pešími trasami a rozmanitou flórou budú aj dve bežecké trate, športové plochy, detské ihriská, priestory na prechádzky so psami.
Vizualizácie: Penta Investments