Voľných bytov je v bratislavských novostavbách rekordne málo

04.07.2019, Katarína Pekaríková | Reality, nové projekty, novostavby

V Bratislave je momentálne najmenej voľných nových bytov od krízy pred desiatimi rokmi. Nové byty v hlavnom meste SR sa zdražovali aj v druhom štvrťroku 2019, rast cien dosiahol nové maximum.

Na bratislavskom rezidenčnom trhu je aktuálne v ponuke 2 069 voľných nových bytov. Ich počet zaznamenaný na konci júna 2019 sa oproti predchádzajúcemu kvartálu znížil o 7,9 percenta, v medziročnom porovnaní ide až o 41,8-percentný pokles.

BA-Novy-Jantar-1-X.jpg


Pribudlo 586 bytov

Ku koncu druhého kvartála tohto roku bolo v hlavnom meste 99 aktívnych projektov, čiže o jeden viac ako na konci prvého štvrťroka t.r. Pribudlo osem noviniek – sedem nových projektov a jedna nová etapa v rámci existujúcej stavby. Sedem projektov ukončilo predaj, ich ponuka sa minula. Za druhý kvartál pribudlo 586 bytov.

Podľa prvých údajov vyplývajúcich z analýzy realitnej spoločnosti Lexxus, priemerná cena voľných nových bytov v Bratislave dosiahla 2 361 eur/m² (bez DPH). Ide o nové pokrízové maximum. Meter štvorcový medzikvartálne zdražel o 39 eur (o 1,7 perc.). V medziročnom porovnaní je to rast o 7,6 perc.

 Graf-Lexxus-X.jpg


Cena predaja klesla, očakáva sa rast

Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých obvodoch hlavného mesta SR okrem druhého, kde mierne klesla o 0,2 perc. Najvýraznejšie sa cena zvýšila v Bratislave 4, medzikvartálne až o 5 perc.

Cena predaných bytov na konci druhého štvrťroka dosiahla priemerne 2 175 eur/m² (bez DPH), čo bol medzikvartálne mierny pokles o štyri eurá (o 0,2 perc.). Naposledy sa cena predaných bytov znížila pred dvoma rokmi.

"Očakávame, že cena predaných bytov v bude v najbližšom období, naopak, mierne rásť. Takmer pri štvrtine projektov sme zaznamenali výrazné úpravy cenníkových cien smerom nahor a navyše očakávame aj spustenie predaja projektov v luxusnom segmente," hovorí Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca cien nehnuteľností na bývanie zo spoločnosti Lexxus.

Novy-Jantar-Jarovce-1-X.jpg


Záujem o nové byty stúpol

Od apríla do júna t.r. sa v Bratislave predalo 825 nových bytov, o 41 perc. viac ako v prvom štvrťroku 2019. V medzikvartálnom porovnaní ide síce o pomerne výrazný skok, no oproti rovnakému obdobiu vlaňajška počet predaných bytov klesol takmer o 29 perc. Najväčší záujem bol o byty v druhom bratislavskom obvode (236 predaných jednotiek), najmenej sa už tradične predalo v prvom obvode (71).

Pomer medzi voľnými dokončenými a voľnými rozostavanými bytmi sa zmenil len mierne. Podiel počtu voľných rozostavaných bytov na celkovom objeme voľných bytových jednotiek v novostavbách klesol na 88,7 perc., kým prvom kvartáli t.r. to bolo takmer 90 perc.

Novy-Jantar-Jarovce-3-X.jpg

Graf: Lexxus, a.s.
Vizualizácie: Nový Jantár Jarovce

Podobné články