Ako postupovať pri oprave domu, keď ho zasiahol prírodný živel?

16.10.2024, Tomáš Chramosta | Rekonštrukcia bývania

Po búrke, víchrici alebo prudkom lejaku môže mať dom vážne poškodenia striech, okien či fasád. Ak nehnuteľnosť zasiahol prírodný živel, treba predovšetkým odstrániť škody, ktoré by mohli ohrozovať bezpečnosť domácnosti.

Keď prírodný živel ustúpi, medzi najdôležitejšie úkony patrí dôkladná kontrola kritických miest, stavu konštrukcie a plášťa rodinného domu. Extrémne počasie môže narušiť tesnenie a základnú funkčnosť okien aj dverí – teda miest, kadiaľ počas chladných mesiacov prúdi najviac vzduchu.

Dom-zaplavy-oprava-6-X.jpg


Čo si všímať v prvom rade

Bezprostredne po upokojení situácie je podľa odborníkov prvoradé zhodnotiť stav plášťa budovy, pretože jeho porušenie môže byť potenciálnou hrozbou pre bezpečnosť obyvateľov. "Medzi najzraniteľnejšie časti patria okná, dvere a strecha. Mimoriadnu pozornosť treba venovať miestam, kde dochádza k úniku vody. Tá môže znehodnotiť nosné konštrukcie," hovorí Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa v Českej republike venuje výrobe vonkajšieho tienenia, garážových brán, dverí a okien.

Strecha podľa neho môže byť poškodená padajúcimi vetvami či uvoľnenými škridľami. Žiadnou výnimkou nie sú v podobných situáciách ani popraskané okná alebo fasáda nasiaknutá vodou. Treba tiež dôkladne skontrolovať elektroinštaláciu a postarať sa, aby sa nedostala do kontaktu s vodou, pripomína P. Přichystal. Je nevyhnutné čo najskôr privolať odborníkov na rekonštrukcie a sanácie, aby sa predišlo ďalším problémom, ako je vznik plesní či podmáčanie nosných častí budovy.

Dom-zaplavy-oprava-1-X.jpg


Pomôže hydrofóbny lak

Silný vietor a prudký lejak môžu vážne narušiť funkčnosť dverí a okien – teda miest, kadiaľ sa voda môže ľahko dostať dnu. Najmä drevené dvere môžu rýchlo nasiaknuť vodou, zdeformovať sa alebo prasknúť. Po záplavách je podľa P. Přichystala dôležité dvere čo najrýchlejšie vysušiť, ideálne v dobre vetranej miestnosti.

"Ak dôjde k viditeľnej deformácii, je potrebné zvážiť ich výmenu. Kovové dvere sú síce odolnejšie, ale môžu byť poškodené hrdzou. Tú je nevyhnutné čo najrýchlejšie odstrániť, aby sa znehodnotenie ďalej nešírilo," pokračuje P. Přichystal s tým, že kľúčová na zachovanie správnej funkčnosti môže byť aj výmena tesnenia. Drobné deformácie možno opraviť brúsením a vrstvou hydrofóbneho laku. Dôležitá je aj kontrola tesnenia či zámkových mechanizmov, ktoré môžu byť zanesené a znehodnotené blatom alebo vodou.

Dom-zaplavy-oprava-2-X.jpg

K najohrozenejším častiam domu počas búrok patria okná, náchylné na poškodenie sú najmä v okolí rámov. "Hlavné je skontrolovať tesnenie okien, ktoré môže byť znefunkčnené náporom vetra a vody. Takéto znehodnotenie môže viesť k únikom tepla, vzniku plesní a ďalším problémom," poznamenáva P. Přichystal.

Ak sú rámy drevených okien nasiaknuté vodou, treba ich starostlivo vysušiť a ošetriť čistiacim prostriedkom proti plesniam. Pri plastových je zasa dôležité preveriť funkčnosť uzamykacieho mechanizmu, ktorý môže byť poškodený silným vetrom. Ak je však rám okna úplne znehodnotený či zdeformovaný, je lepšie ho vymeniť.

Dom-zaplavy-oprava-3-X.jpg


Ohrozenie roliet a garážových brán

Prívalu veľkej vody a silného vetra väčšinou neuniknú ani vonkajšie rolety či žalúzie. "Pri silnom vetre je vhodné rolety úplne vytiahnuť, aby sa znížilo riziko ich poškodenia. Blato a voda môžu spôsobiť koróziu kovových častí, poškodenie mechanizmov aj motora na automatické stiahnutie roliet," vysvetľuje P. Přichystal.

Okrem kovových lamiel treba venovať pozornosť aj koľajniciam, ideálne je ošetriť ich antikoróznym sprejom alebo natrieť vhodným ochranným náterom. Všimnúť si treba aj stav plastových častí, tento materiál môže vplyvom extrémneho počasia prasknúť.

Častou obeťou silných vetrov bývajú tiež garážové brány, najmä ak ide o staršie modely. "Pri automatických vrátach odporúčam precízne skontrolovať elektrické časti, ktoré mohla poškodiť voda – v niektorých prípadoch môže byť nutná výmena motora alebo ovládacieho systému. Pokiaľ došlo k deformácii lamiel alebo zatečeniu do izolačných častí brány, je, žiaľ, potrebná kompletná výmena," spresňuje expert.

Dom-zaplavy-oprava-5-X.jpg

V prípade storočnej či tisícročnej vody podľa odborníkov jednoducho neexistuje účinná prevencia, ktorá by spoľahlivo zabránila vode preniknúť do rodinného domu. Napriek tomu možno urobiť základný krok, ktorý môže potenciálnu škodu aspoň obmedziť a ochrániť objekt pred možným nebezpečenstvom.

"Pokiaľ je to technicky čo len trochu možné, bolo by vhodné elektrickú inštaláciu umiestiť najmenej jeden meter nad úrovňou potenciálnej hladiny vody. To platí predovšetkým pre ľudí, ktorých nehnuteľnosť leží v bezprostrednej záplavovej oblasti," uzatvára P. Přichystal.

Foto: Pixabay, Shutterstock, Lomax

Podobné články