Investícia do skrášlenia a skvalitnenia bývania sa vždy vyplatí
Je viac ako isté, že ceny energií pôjdu už len jedným smerom – nahor. Prečo teda neušetriť tam, kde sa možnosti úspor ponúkajú samy? Výber na trhu je dostatočný, treba sa len rozhodnúť, čím začať.
Zrejme nik nemá chuť vykurovať ulicu či dvor ani púšťať do svojho príbytku zvonku chlad. Platí to aj naopak, keď sa v lete zasa potrebujeme chrániť pred náporom horúceho vzduchu a nadmerným prehrievaním bytu alebo domu.
Pri obnove bytového domu sa pozornosť venuje najčastejšie zatepleniu fasády a strechy, odstráneniu prípadných systémových porúch, sanácii porušených hydroizolácií okolo budovy či výmene otvorových konštrukcií. Treba pritom myslieť aj na to, že byty na najnižších a najvyšších podlažiach bývajú najchladnejšie, keďže odspodu ani zhrora ich nemá čo zohrievať. Hoci koeficienty pri meraní vykurovacích nákladov zohľadňujú vyššiu spotrebu tepla v týchto bytoch, tepelnú pohodu v nich narúša chlad od vstupných priestorov do domu, od garáží, chodieb a suterénu či od strechy.
Spoľahlivou možnosťou ochrany je kvalitné zateplenie stropu. Pokiaľ ide o technologický postup a materiál, treba vziať do úvahy, v akých miestnostiach a priestoroch sa má strop chrániť, aký je jeho povrch a tiež napríklad, či izolant nie je dobré ešte zakryť podhľadom.
Na práce si treba najať odborníkov. Podhľady vstupných priestorov starších bytových domov sú navyše nezriedka z azbestu, ktorý dnes patrí do kategórie veľmi nebezpečných, karcinogénnych látok. Odstrániť ho môže len na to oprávnená firma a pracovníci v špeciálnom oblečení, s respirátormi na dýchanie, vhodnou pracovnou obuvou, rukavicami a s potrebnými pomôckami.
Najbežnejšou cestou, kadiaľ z príbytku uniká teplo, sú okná. Vymeniť staré otvorové konštrukcie a nahradiť ich novými je jedným z prvých krokov ešte pred samotnou rekonštrukciou domu. Dobrým riešením sú profily Salamander, ktoré medzi plastovými oknami patria medzi najmodernejšie výrobky svojho druhu. Mnohí zákazníci si pochvaľujú ich dizajn, ktorý vyniká mimoriadne hladkým povrchom a žiarivo jasnou bielou farbou.
Investícia do skrášlenia a skvalitnenia bývania sa vždy vyplatí. A najmä dnes, keď na druhej miske váh sú rastúce ceny energií. Nedávny prieskum ukázal, že polovicu Slovákov vychádza rekonštrukcia ich príbytku do 3 500 eur. To nie je málo. Popri širokej ponuke stavebných materiálov či doplnkov do domácnosti je však dnes na trhu aj veľa možností, ktoré uľahčia financovanie obnovy bývania. Od pôžičiek na akýkoľvek účel, cez bankové a spotrebné úvery až po stavebné sporenie.
Foto: bosch.com