Obnovu bytového domu netreba odkladať, mala by byť komplexná
Obnova bytového domu je krok, ktorý skôr či neskôr čaká väčšinu ešte nezrekonštruovaných starších bytoviek na Slovensku. Výsledkom stavebných úprav je komfortnejšie a najmä lacnejšie bývanie.
Zateplenie a obnovu potrebujú predovšetkým panelové domy, nedostatočné tepelnoizolačné vlastnosti majú však aj staršie tehlové stavby. Impulzom, ktorý vlastníkov bytov privedie k rozhodnutiu pustiť sa do rekonštrukcie, býva klesajúca kvalita bývania a rastúce náklady na vykurovanie. Nezanedbateľné je aj estetické hľadisko a tiež prehrievanie objektu v lete, keďže nadpriemerné horúčavy sú u nás čoraz častejšie.
Obnovu domu nie je dobré odkladať prílíš dlho, pretože opotrebenie stavby a degradovanie jej konštrukcií sa časom len zhoršuje, prehlbuje. Zatepľovanie sa pre vlastníkov bytov napokon stane témou číslo jeden.
Stavebné práce na istý čas obrátia v bytovke všetko hore nohami. Netreba sa ich však obávať. Samotný proces prípravy a realizácie stavby nie je až taký zložitý. Skôr je podstatnejšie, aby v dome vládla v otázke rekonštrukcie a jej postupu zhoda a všetko riadil jeden lodivod – spoločenstvo vlastníkov alebo správcovská firma. Pokiaľ ide o zatepľovanie domu, TU možno nájsť zhrnutie toho, ako obnovu bytovky pripraviť a zorganizovať.
Nemenej dôležité je, aby rekonštrukcia domu bola komplexná. Všetko stojí a padá na peniazoch, no v každom prípade je lacnejšie a praktickejšie, ak sa všetko urobí naraz. V záujme úspory prostriedkov sa vlastníci neraz rozhodnú najskôr pre opravu fasády, ktorá je najviac na očiach. S tým, že strecha môže počkať, veď ešte nezateká.
Paneláky majú na Slovensku zväčša plochú strechu. A tá je často v dezolátnom stave, keďže roky odolávala a odoláva poveternostným vplyvom. Keď sa ohlási sama, je zle. Obnovu preto treba riešiť naozaj kompletne, teda popri fasáde dať do poriadku aj strechu – už len preto, že tadiaľ uniká z domu 20 percent tepla. Dôvody, prečo je také potrebné aj zateplenie plochej strechy, sú na tomto odkaze vysvetlené veľmi jednoznačne.
Financovanie rekonštrukcie sa dá pri bežnej bytovke bez problémov utiahnuť. Výhodné úvery poskytuje napríklad Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB), ich splatnosť je 20 rokov. V roku 2013 dostali žiadatelia od fondu na obnovu bezmála 100 miliónov eur. V tomto roku má ŠFRB na rekonštrukciu obytných budov vyhradených zatiaľ niečo vyše 50 mil. eur, táto suma sa však zvykne počas roka upravovať smerom nahor. V hre sú aj európske peniaze. Vlani na podporu zatepľovania bytových domov dostalo Slovensko od Európskej únie takmer 12 mil. eur.
Foto: psgroup.sk