Pri renovácii domov by Slováci chceli využiť program Obnov dom
Zhruba dvaja z troch Slovákov mienia v najbližších rokoch rekonštruovať alebo pokračovať v renovácii svojho rodinného domu. Rovnaký počet chce na obnovu domu využiť dotáciu z programu Obnov dom.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý medzi majiteľmi rodinných domov na Slovensku pre združenie Budovy pre budúcnosť (BPB) uskutočnila agentúra Focus začiatkom roku 2025. Informuje o tom tlačová správa BPB. „V rámci Plánu obnovy a odolnosti máme na Slovensku od roku 2022 dotačný program Obnov dom. Postupne sa stabilizuje, jeho poznateľnosť sa za dva roky zvýšila zo 78 percent na 88 perc. Vzrástol aj záujem využiť tieto dotácie,“ hovorí Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy BPB.
Príležitosť na zrýchlenie obnovy
Kým v roku 2023 plánovalo určite využiť dotácie len 9 perc. oslovených, čo je približne 90-tisíc domov, v tomto roku je to už 17 perc., čiže zhruba 170-tis. domov. Ďalších 49 perc. ľudí odpovedalo, že tieto dotácie možno využije, čo je rast o 14 perc.
Záujem o dotácie podľa K. Nikodemovej treba hodnotiť pozitívne a brať ho ako príležitosť na zrýchlenie obnovy energeticky neefektívnych budov. Okrem nesporného pozitívneho ekonomického vplyvu pre majiteľov budov má ich obnova aj veľký ekologický zmysel. „Záujem o obnovu rodinných domov stúpa a program Obnov dom hodnotí pozitívne vyše polovice účastníkov prieskumu,“ poznamenáva K. Nikodemová.
Program Obnov dom, ktorý podporuje energeticky efektívne renovácie rodinných domov, si získava čoraz väčšiu dôveru verejnosti. Aktuálne ho pozitívne vníma 56 perc. respondentov, čo je nárast oproti roku 2023, keď malo pozitívne hodnotenie 47 perc. oslovených. Negatívnych hodnotení, naopak, ubudlo – z predvlaňajších 11 perc. na 8 perc. v roku 2025.
Finančné prekážky
„Záujem o obnovu rodinných domov v najbližších rokoch je obrovský a vidíme jasný posun k realizácii konkrétnych opatrení,“ hodnotí analytik BPB Richard Paksi. Až 67 perc. vlastníkov starších rodinných domov plánuje nejaký typ obnovy do roku 2030, pričom 40 perc. už v najbližších dvoch rokoch.
Oproti roku 2023 ide o významný vzostup, keďže vtedy plánovalo rekonštrukciu v krátkodobom horizonte len 28 perc. vlastníkov. „Programy ako Obnov dom môžu podstatne urýchliť renovácie a zabezpečiť, že sa vykonajú kvalitné opatrenia s reálnym účinkom na úsporu energií a komfort bývania,“ dodáva R. Paksi.
Podľa výsledkov prieskumu výrazne klesol podiel vlastníkov rodinných domov, ktorí dotáciu využiť nechcú, a to zo 48 perc. na 20 perc. Najväčšou bariérou zostáva neschopnosť predfinancovať obnovu z vlastných zdrojov, zložitosť vybavenia dotácie a trvanie vyhodnocovania. Tretina respondentov, ktorí sa vyjadrili, že nemajú záujem o dotáciu, uviedla, že dôvodom je nedostatok prostriedkov na predfinancovanie a neochota sa zadlžiť.
Foto: Shutterstock
Infografika: Združenie Budovy pre budúcnosť