Stará vaňa v novom šate: vôbec si netreba ihneď kupovať novú

19.02.2021, Silvia Jáhnová | Rekonštrukcia bývania

Ak vaša vaňa volá po facelifte, netreba ihneď kupovať novú. Často stačí jeden z najpoužívanejších prvkov v byte podrobiť omladzovacej kúre v podobe opravy poškodených miest a špeciálneho náteru.

Každá vaňa sa používaním opotrebúva. Jej povrch môžu poškodiť nielen padajúce predmety a ich ostré hrany, ale aj vodný kameň a hrdza. Výsledkom sú nevzhľadné farebné a matné škvrny. Nepriateľom vrchnej vrstvy sú aj agresívne čistiace prostriedky, ktoré dávajú vnútrajšku vane zabrať zo všetkého najviac.

Vana-renovacia-4-X.jpg


Lokálne opravy vane

V okamihu, keď zjavné opotrebovanie vane je trvalé, nastáva čas na renováciu pomocou špeciálnych súprav, ktoré slúžia na drobné opravy trhlín a defektov. "Najľahšie sa opravujú vane akrylátové, pomocou individuálnych retušovacích súprav však možno opraviť aj liatinové, smaltové a mramorové vane," hovorí Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia kúpeľní v predajniach Hornbach. Všeobecne podľa nej platí, že poškodené miesto sa vybrúsi, vyhladí a doplní sa chýbajúci materiál. Potom sa znovu prebrúsi a vyhladí do finálnej podoby. Vďaka tomu bude povrch vane opäť vyzerať ako nový.

Vana-renovacia-1-X.jpg


Náter vane a potrebné príslušenstvo

Ak je povrch vane poškodený vo veľkej miere či dokonca celý, najjednoduchším spôsobom renovácie je náter či nástrek príslušnými farbami. Niekedy pomôže preventívne použiť zmäkčovač vody. "Pred veľkoplošným nástrekom treba poškodené miesta najskôr opraviť vrstvou smaltu z retušovacej súpravy, obrúsiť a potom zdrsniť plochu, na ktorú sa farba bude nanášať," vysvetľuje M. Bínová.

"Kým sa pustíte do natierania vane, ubezpečte sa, že vám v miestnosti cirkuluje vzduch. Pozor si však dajte na prievan, ktorý môže na čerstvý náter priviať prachové častice alebo malý hmyz. Používajte vždy len kvalitné štetce a valčeky, nie príliš široké, aby náter dostal šancu dobre prekryť renovovanú plochu, ktorá má veľa oblín," upozorňuje M. Bínová. Náter je nevyhnutné dobre rozotierať a dávať pozor, aby sa niekde nevytvorila hrubšia vrstva. Dokonalý náter je ten, čo je zároveň aj rovnomerný.

Pred nanesením špeciálneho náteru treba najprv zbrúsiť a odmastiť pôvodný povrch vane. "Opravovanú plochu aj zvyšok vane prebrúsime brúsnym papierom, ktorým odstránime nielen pozostatky tvrdej vody a solí, ale aj zvyšky kozmetických prípravkov. Brúsime do chvíle, kým povrch nie je úplne matný. Na odmastenie stačí prípravok, aký sa na tento účel bežne používa v domácnosti, napríklad acetón alebo riedidlo," pokračuje M. Bínová.

Vana-renovacia-2-X.jpg   Vana-renovacia-3-X.jpg


Ako ľahko zrenovovať vaňu?

  • Po príprave vane na náter je dôležité pomocou lepiacej pásky zakryť všetky miesta, ktoré nechceme natierať. Nejde len o okolie vane, teda napríklad dlaždičky, ale predovšetkým o všetky inštalatérske súčasti, ako sú sifón, batérie alebo sprchová hadica.
  • Po premiešaní epoxidovej farby a epoxidového tužidla treba začať vaňu ihneď natierať, lebo reakcia tvrdnutia sa začína zhruba po dvoch až troch hodinách. Na rovnomerný povrch sa natiera vždy iba jedným smerom.
  • Prvý náter necháme vytvrdnúť 24 hodín. Pri tvrdnutí dochádza k chemickej reakcii, preto nezáleží na hrúbke použitej vrstvy a čas je stále rovnaký – nie je možné si čakanie skrátiť.
  • Na druhý deň, keď povrch zaschne, treba vaňu opäť zbrúsiť a vysušiť. Potom môže prísť na rad druhý, finálny epoxidový náter. Po rovnakom procese, teda znovu po 24-hodinovom tvrdnutí, je renovácia ukončená. Po starostlivom obrúsení prechodov náteru s inštalatérskymi časťami je vaňa pripravená na kúpeľ.

Vana-renovacia-7-X.jpg


Trúfnuť si môžu aj začiatočníci

Farbou na vane Epolex možno ľahko nahradiť materiál, ktorý sa na vaňu nanášal pôvodne. Tvrdosť je približne rovnaká ako tvrdosť akrylátových vaní. Balenie obsahuje dve zložky, ktoré sa skladajú z vlastnej epoxidovej náterovej hmoty a iniciátora, ktorý aktivuje tvrdnutie.

V súčasnosti sa na trhu objavujú aj mramorové vane. Z liateho mramoru sa najčastejšie vyrábajú vaničky do sprchovacích kútov. V súprave na opravu vaničky z liateho mramoru je dvojzložkový epoxidový tmel, ktorý sa po aplikovaní preleští jemnou brúsnou pastou.

"Začiatočníci by sa mali uspokojiť len s bielou farbou, zdatnejší sa môžu pustiť aj do pastelových odtieňov alebo si nechať namiešať farbu na mieru," dodáva M. Bínová. Práve zmena farby z tradičnej bielej na búrlivejší odtieň môže byť vo vašej kúpeľni základom premeny k lepšiemu. A tiež cestou, ako zastaviť škvrny, ktoré majú tendenciu sa vo vnútri vane tvoriť.

Vana-renovacia-6-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články