Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s modernou fasádou

11.06.2014, Katarína Dudáková | Rekonštrukcia bývania

Rekonštrukcia starého domu býva zväčša podstatne náročnejša ako výstavba nového. Mladá trojčlenná rodina sa však rozhodla ísť do toho. Najmä pre vhodný pozemok v užšom centre Zvolena.

Dom v užšom centre Zvolena žiari novotouDom po prestavbe teraz vďaka kvalitnému architektonickému návrhu ponúka komfort moderného bývania, čo podčiarkuje aj nadčasový vzhľad fasády z kompozitného materiálu.

Nájsť vhodnú parcelu na výstavbu nového domu v centre mesta je čoraz väčší problém. V ponuke bývajú najmä pozemky niekde na okraji miest alebo v satelitných mestečkách, odkiaľ väčšinou treba všade dochádzať autom. Staršie domy, naopak, zvyčajne ležia na miestach s dokončenou infraštruktúrou, so zástavbou a zeleňou. A práve to boli hlavné dôvody, prečo sa mladá rodina rozhodla kúpiť si dom v pôvodnom stave v užšom centre Zvolena, kde je poruke mestská občianska vybavenosť.

"Veľmi sa nám páčila táto štvrť a vyhovovalo nám pôvodné dispozičné riešenie starého domu. Architektonický návrh rekonštrukcie bol spracovaný kvalitne a do posledného detailu, preto obavy z možných rizík a prekvapení, ktoré staré domy prinášajú, sa postupne vytrácali," hovorí o rozhodnutí pustiť sa do rekonštrukcie majiteľka domu.


Dom po rekonštrukcii získal novú fazónu

Dôležitým bodom obnovy bol vonkajší vzhľad, aký by zapadol do okolitej zástavby rodinných domov a zároveň zvýraznil jedinečnosť nového objektu. Architekt a vlastníci sa zhodli na modernom koncepte budovy v duchu minimalistickej architektúry. Na fasáde chceli použiť kontrast dvoch materiálov, nielen farebné odlíšenie omietky, a tak zvýrazniť novonavrhnuté hmoty.

"Vylúčili sme použitie prírodného či umelého kameňa a tiež kovových, hliníkových a laminátových obkladov, ktoré nemajú prírodný vzhľad. Majitelia zároveň nechceli obklad z prírodného dreva pre náročnú údržbu a vizuálne starnutie," spomínajú na proces vyberania materiálov na fasádu architekti Milan Banský a Peter Vasiliak.

Mladú rodinu nadchol ich návrh použť kompozitný materiál Twinson s požadovanou podobou dreva, ktorý vyniká odolnosťou, minimálnymi nárokmi na údržbu, dlhou životnosťou a moderným vzhľadom. Obklad z kompozitného materiálu je na časti fasády na prvom poschodí a na prístavbe garáže so skladom.


Prízemie si vyžiadalo dispozičné úpravy

Pôvodný objekt bol riešený ako dvojgeneračný rodinný dom s priamym vstupom do schodiskovej haly. V novom pôdoryse vstup priamo nadväzuje na zádverie a šatník, ktoré v pôvodnom koncepte chýbali.

"Schodisko sa tak začlenilo do interiéru domu, čo zabezpečuje otvorené prepojenie prízemia s poschodím a zároveň oddeľuje suterén a garáž od obytnej časti," vysvetľujú zmeny autori architektonického projektu. Priame prepojenie kuchyne s jedálňou a obývacou izbou oceňuje najmä domáca pani. Na prízemí je ešte hosťovská izba, časť pre hygienu a schodisko.


Plochá strecha má väčší obytný priestor

Pôvodný objekt mal poschodie využívané len čiastočne. Mal dve obytné miestnosti s hygienickým zázemím, zvyšok zaberalo neobytné podkrovie. Už v prvotnej fáze štúdií sa vyprofilovalo ako najlepšie riešenie použitie plochej strechy.

Predošlý krov bol odstránený v plnom rozsahu, čo umožnilo využiť celú pôdorysnú plochu. Z chodby presvetlenej vďaka svetlíku sa vstupuje do dvoch detských izieb, šatníka a kúpeľne. Na poschodí je tiež rodičovská izba s vlastným šatníkom, kúpeľňou a balkónom.


Suterén teraz ponúka nové možnosti

Pôvodný starý dom bol čiastočne podpivničený. V zadnej časti suterénu bola garáž, do ktorej sa neprakticky vchádzalo zo záhrady, takže bolo treba obísť celý dom. "Nájazdová rampa, vstupná brána a svetlá výška nevyhovovali súčasným požiadavkám. Majitelia susedného rodinného domu boli ústretoví a súhlasili s prístavbou novej pozdĺžnej dvojgaráže so skladom v napojení na schodisko aj záhradu na hranici pozemku," vysvetľujú zmenu architekti M. Banský a P. Vasiliak.

Aj bývalý priestor garáže našiel svoje uplatnenie. Dnes sa využíva ako vinotéka, čo iste oceňuje najmä domáci pán a hostia. Keďže ostatné priestory suterénu nemali dostatočnú svetlú výšku, bolo nutné prehĺbiť ich. Vytvorené miestnosti slúžia ako technické zázemie domu – práčovňa, kotolňa, technológie, sklad a posilňovňa s vlastným hygienickým kútikom.


Rekonštrukcia znížila náklady na energie

K domu patrí aj záhrada, kde s úpravami finišovali na jar tohto roku. Interiér prepájajú s krásnou záhradou veľkoformátové presklené steny, z ktorých sa vstupuje na priestrannú terasu. Tu domáci radi relaxujú a vychutnávajú si výhľad na záhradu najmä v teplejších dňoch.

Aj v prípade terasy, balkónov a záhradnej terasy vsadili na kompozitný materiál Twinson, ktorý všade použili vo vyhotovení tmavohnedá kôra. Tento materiál skrášlil takisto nový plot pred domom.

Po rekonštrukcii nový dom spĺňa požiadavky na nízkoenergetickú stavbu. Vykurovanie a ohrev teplej vody zabezpečuje plynový kotol v kombinácii so solárnymi panelmi. V celom objekte je podlahové vykurovanie.

Foto: Inoutic / Dano Veselský

Podobné články