Grilovacia sezóna je v plnom prúde, vybavte sa na ňu ako profík
Letné grilovanie býva súčasťou prázdninových večerov a väčšina z nás si sezónu bez posedenia pri grile už ani nedokáže predstaviť. Ako však grilovať tak, aby sme z neho mali skutočný úžitok?
Atmosféra sprevádzajúca grilovanie je relaxačná a veľmi uvoľňujúca, väčšina z nás však zároveň kladie veľký dôraz aj na zdravotnú stránku pripravovaných pokrmov. Hornbach prináša najmodernejšie grily značky Tanneker, ktoré sú vyrobené podľa najmodernejších metód, pričom ich kvalitu priebežne sledujú prísne testy. Nič nám teda nebráni naplno si vychutnať zdravý zážitok z grilovania.
Aký grilovací typ ste vy?
Na trhu sú v zásade tri typy grilov – na drevené uhlie, plynové grily a elektrické grily. Záleží teda na tom, aký typ grilovania preferujete práve vy.
Elektrické grily sú určené skôr do našich kuchýň. Ich výhodou je možnosť nastaviť presnú teplotu a keďže majú teflónový povrch, ľahko sa čistia a udržiavajú. "Pri výbere elektrických grilov je potrebné dbať na to, aby špirála bola schovaná. Tuk vďaka tomu odkvapkáva do špeciálnej misky, a nie na špirálu, kde by sa pripaľoval," hovorí Daniel Brychta, odborník na záhrady z projektového marketu Hornbach. Do záhrady a pre ten správny pôžitok z grilovania odporúča skôr grily plynové či na drevené uhlie.
Grily na drevené uhlie umožnia pripravovať mäso so špeciálnou dymovou chuťou, ktorá môže vzniknúť len na drevenom uhlí. "Grily na drevené uhlie sa dajú kúpiť vo všetkých veľkostiach a tvaroch, sú ľahko prenosné, ale problémom v ich prípade je dlhá príprava pred rozpálením a znížená možnosť regulácie teploty," pokračuje D. Brychta.
Použitím špeciálnych brikiet sa dajú aj v griloch na drevené uhlie dosiahnuť veľmi vysoké teploty, čo je dobré napríklad na zapekanie. "Vyskúšajte napríklad kotlové grily Tenneker," radi odborník z Hornbachu.
Ak ste skôr priaznivcom plynových grilov, iste vás poteší, že v ich prípade sa teploty dajú regulovať presne. Preto môžete pokrmy pripravovať aj metódou slow cooking (teda pomaly), ktorá je dnes jednou z najobľúbenejších.
"Najväčšou výhodou plynových grilov je okamžitá možnosť použiť ich, jednoduché ovládanie a takisto rovnomerné rozdelenie tepla pri pečení mäsa. Naopak, nevýhodou je horšia prenosnosť a potreba obozretnosti pri skladovaní plynových bômb," komentuje D. Brychta. Preto Hornbach odporúča plynové grily Tenneker, kde sú tlakové regulátory plynu vopred montované z továrne, čím je vylúčená chyba pri montáži.
Zásady správneho grilovania
Nech si už zvolíte akýkoľvek gril, grilujte najmä zdravo. Všetky pokrmy s časom prípravy kratším než 30 minút, ako sú steaky, klobásy, špízy, kotlety a zelenina, sú určené na priame grilovanie, čiže bez použitia poklopu. Grilované pokrmy sú priamo nad zdrojom tepla. Vďaka tomu sa na nich vytvárajú typické grilovacie vzorky a špecifická aróma.
Griluje sa relatívne krátko, zato však pri vysokých teplotách, od 250 °C. Vzdialenosť medzi zdrojom tepla a grilovaným pokrmom sa dá ľubovoľne meniť. Pri griloch na drevené uhlie je dôležitý najmä náležitá žiara. V prípade plynového grilu sa pokrm opeká priamo nad zdrojom tepla. Aby sa pokrmy nevysušili či nespálili, nenechávajte ich na rošte príliš dlho a otáčajte iba raz.
Pri nepriamom grilovaní (teda s použitím poklopu) sa odporúča opekať grilované pokrmy s časom prípravy dlhším ako 30 minút. Ide o hovädzie či bravčové mäso, rebierka, celé kura, morku či rybie filé. Grilované pokrmy tu nie sú priamo nad zdrojom tepla. Predpokladom na cirkuláciu vzduchu je gril s poklopom a s otvormi na vetranie.
Teplo sa odráža od poklopu a vnútornej plochy grilu a tým ohrieva grilovaný pokrm zo všetkých strán. Na grile na drevené uhlie sa žiara po roztopení presúva na kraj. Miska s vodou umiestnená priamo pod grilovaným pokrmom bráni jeho vysušeniu. Pri plynovom grile musíte po prvotnom predhriatí úplne odstaviť prostredné plynové horáky. Až potom môžete na rošt klásť mäso či rybu.
Nezabudnite na bezpečnosť
Opatrnosti nikdy nie je dosť, preto aj pri grilovaní si treba dávať pozor. V prípade grilov na drevené uhlie by ste nikdy nemali používať petrolej a benzín, ale používajte špeciálne podpaľovače. Existujú tekuté, v kockách alebo vo forme pasty. Zapaľovací komín nezapaľujte na zemi, ale až na grilovacom rošte. Uhlie radšej nechajte po grilovaní cez noc dohorieť v grile, kým vychladne. Zlikvidovať ho odporúčame až po 12 hodinách.
Čo sa týka plynových grilov, tie zapaľujte len pri otvorenom poklope. Ďalej pravidelne kontrolujte a čistite záchytné misky na tuk. Vždy najskôr na grile vypnite plyn a až potom zavrite fľašu.
Foto: Hornbach