Podnikanie je skvelé tým, že sa doň môže pustiť každý
Podnikanie je skvelé tým, že sa doň môže pustiť každý. Pravda, ak má dobrý, životaschopný nápad a dokáže robiť niečo, s čím sa vie presadiť, o čo môžu mať iní ľudia záujem a sú ochotní si to kúpiť.
Tipy na podnikanie a námety, do čoho by sa dalo zahryznúť, sú všade naokolo. Stačí mať len otvorenú hlavu a oči na pozeranie, ako aj chuť veľa, tvrdo pracovať a odvahu začať.
Isteže, veci sú zložitejšie a mnohé si treba premyslieť, kým sa na podnikanie dáme. Lebo – aby sme boli úprimní, podnikať nie je maličkosť. Preto sa na podnikanie treba starostlivo pripraviť a veľa si toho najskôr naštudovať. Nie je to však až také náročné, ako by sa mohlo zdať. Ak sa niekto rozhodne, že to skúsi, musí si vybrať, či bude podnikať ako fyzická osoba, teda živnostník, alebo ako právnická osoba. Jedno i druhé má svoje plusy aj mínusy.
V prípade právnických osôb býva najbežnejšie začať ako spoločnosť s ručením obmedzeným, v skratke s.r.o. alebo spol. s r.o. Založiť si firmu nie je jednoduché, no nie je to ani žiadna veľká veda. Jednou z možností je napríklad poveriť tým notársky úrad, ktorý pripraví všetky potrebné listiny.
U notára sa vás okrem iného spýtajú, kde bude spoločnosť sídliť. Mať sídlo s.r.o. v byte je najjednoduchšie. Napokon, podnikať sa dá aj doma. Záleží na tom, kto čo robí. Ak sa predmet podnikania a záber firmy postupne rozšíri, spoločnosť môže fungovať aj inde ako doma a otvorí si prevádzku.
Ak si firma zriadi sídlo v prenajatých priestoroch, nie je to pre ňu výhra. Keby sa totiž presťahovala, musí si zmeniť v obchodnom registri aj svoje sídlo. A to stojí peniaze a čas. Virtuálne sídlo v Bratislave umožňuje spoločnosti mať stálu adresu, kam jej chodí trebárs pošta alebo úradná či obchodná korešpondencia, pričom fungovať môže subjekt celkom inde.
V živote firmy môže nastať kadečo, a tak zmena sídla s.r.o. sa nedá vylúčiť. Zákon jasne stanovuje, aký je v tomto prípade postup, aby obchodný register nové sídlo spoločnosti akceptoval. O zmene treba potom informovať aj daňový a živnostenský úrad.
Na daňovom úrade môžu podnikateľovi takisto pripomenúť, že od roku 2015 ho bude čakať ďalšia povinnosť – daňová licencia. A keďže štát hľadá peniaze, kde sa len dá, firmy si na nový poplatok budú musieť jednoducho zvyknúť. Výška tohto poplatku bude závisieť od kladného rozdielu daňovej licencie a daňovej povinnosti, pričom prvýkrát sa to bude platiť za zdaňovacie obdobie roku 2014.
Foto: Rigips