Súťaž Rodinný dom Velux má za sebou už desať ročníkov

26.09.2018, Petra Liptajová | Správy z firiem

V jubilejnom, 10. ročníku súťaže Rodinný dom Velux mali študenti stredných odborných škôl so zameraním na staviteľstvo možnosť získať aj výnimočnú cenu za interiér.

Už po desiatykrát sa na Slovensku uskutočnila súťaž Rodinný dom Velux, nad ktorou každoročne preberá záštitu Štátny inštitút odborného vzdelávania. Študenti stredných odborných škôl si aj tentoraz zmerali sily v navrhovaní projektov rodinných domov. Porota opäť kládla dôraz na dostatočné presvetlenie objektov, energetickú hospodárnosť a kvalitu vnútorného prostredia.

Velux-sutaz-1-X.jpg

 Prvé miesto si odniesol projekt Perförhaus, ktorého autorom bol Martin Melicher zo Strednej priemyselnej školy stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave


 

Jubilejný ročník s dvoma kategóriami

Na okrúhle výročie súťaže si jej vyhlasovateľ, spoločnosť Velux, pripravil špeciálnu jubilejnú kategóriu – Interiér. Svoje návrhy v kategórii Rodinný dom predstavilo viac ako 200 študentov. O Jubilejnú cenu za interiér zabojovalo v celoštátnom kole 15 projektov zo šiestich škôl.

Hodnoteniu súťažných prác tradične predchádzala odborná príprava. Na jar Velux pripravil pre študentov, ktorí sa rozhodli zapojiť do súťaže, špecializované workshopy. Študenti spolu s pedagógmi navštívili Kompetenčné centrum Veluxu v Brne, ktoré je súčasťou sídla spoločnosti. Mohli si tu vyskúšať prácu s denným svetlom a interaktívnou formou sa dozvedieť viac o prirodzenom svetle a možnostiach presvetlenia interiéru.

Organizátori neskrývajú radosť zo záujmu budúcich projektantov a architektov o súťaž i workshopy. "Tento ročník bol pre nás výnimočný. Nielen preto, že súťaž oslávila desať rokov, ale najmä preto, že počas tých desiatich rokov sme pocítili nárast kvality projektov," hovorí Klára Bukolská, hlavná architektka v spoločnosti Velux.

Odborná porota v celoslovenskom kole pracovala v tomto zložení:
Ľubomír Závodný z architektonickej kancelárie Ľubomír Závodný,
Peter Chaban z architektonického ateliéru Flying Treehouse,
Klára Bukolská za spoločnosť Velux,
Alena Galanová zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.


Výsledky 10. ročníka súťaže Rodinný dom Velux

Počas slávnostného vyhodnotenia, ktoré na konci školského roku bolo v Bratislave, udelila porota v kategórii Rodinný dom prvé tri miesta, dve osobitné ocenenia, cenu zamestnancov Veluxu a dve ceny pre školy s najvyšším počtom odovzdaných prác. V kategórií Interiér porota udelila prvé miesto a dve špeciálne ocenenia. Výnimočným ocenením tohto roku bola cena Skokan roka pre školu, ktorej žiaci odovzdali najviac projektov v kategórii Interiér.

Sponzorský dar pre školu v hodnote 150 eur si tento rok odniesli dve školy: Stredná priemyselná škola stavebná a geodetická v Bratislave a Stredná odborná škola stavebná v Liptovskom Mikuláši s rovnakým počtom odovzdaných prác - 24. Skokanom roku sa stala takisto Stredná odborná škola stavebná v Liptovskom Mikuláši.

Velux-sutaz-3-X.jpg

 Druhé miesto získal Samuel Lukáč zo Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej v Bratislave, do súťaže sa prihlásil s projektom Simple House


 

Kategória Rodinný dom

Prvé miesto získal projekt Perförhaus, ktorého autorom bol Martin Melicher zo Strednej priemyselnej školy stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave. Vedúcou práce bola Zuzana Mištinová a Oliver Hacaj.

Na druhom mieste skončil Samuel Lukáč zo Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej v Bratislave. Autor sa do súťaže prihlásil s projektom Simple house a konzultoval ho s Máriou Brondošovou.

Tretie miesto si odniesla Simona Halásová s projektom Skovhus. Študuje na Strednej priemyselnej škole stavebnej a geodetickej v Bratislave, konzultantkou projektu bola Mária Brondošová.

Porota udelila aj dve osobitné ocenenia. Dostal ho projekt ARK 1/2 od Daniely Majákovej zo Strednej priemyselnej škole stavebnej v Žiline a Zlatica Briestenská, študentka Strednej priemyselnej škole stavebnej v Žiline, s projektom Grow.

Cenu zamestnancov Veluxu si odniesla Klára Maťková zo Strednej priemyselnej školy stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave a jej projekt Inside Voynung.

Velux-sutaz-4-X.jpg

 Tretie miesto si odniesla Simona Halásová s projektom Skovhus, študuje na Strednej priemyselnej škole stavebnej a geodetickej v Bratislave


 

Kategória Interiér

Prvé miesto získal Samuel Moravčík s projektom WH.4. Samuel je študentom Strednej priemyselnej školy stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave. Porota udelila v kategórii Interiér dve osobitné ocenenia. Projekt Slidebarn do súťaže prihlásil Adrián Sumega zo Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline, odmenu získala aj Klára Maťková zo Strednej priemyselnej školy stavebnej Dušana Samuela Jurkoviča v Trnave za projekt Inside Voynung.

Snímky zo slávnostného vyhlásenia a informácie o súťaži Rodinný dom Velux sú aj na Facebooku.

Foto: Velux

Podobné články