V e-shopoch Slováci kupujú kartami takmer o štvrtinu viac ako vlani

04.05.2020, Michal Račko | Správy z firiem

Pandémia koronavírusu mení aj v SR spotrebiteľské správanie ľudí. Slováci v uplynulých týždňoch prakticky nemali veľmi kde míňať hotovosť, nákupy sa vo väčšej miere presunuli do online priestoru.

Nakupovanie platobnými kartami cez e-shopy sa za uplynulý mesiac zvýšilo na Slovensku oproti vlaňajšku takmer o štvrtinu. Na druhej strane, výbery hotovosti z bankomatov medziročne klesli o 23 percent. Slováci oveľa menej míňali aj na cestovanie, popri platbách za pohonné látky a cestovné lístky tu nastal prepad v porovnaní s vlaňajškom až o 61 perc. Vyplýva to z údajov spoločnosti Home Credit.

59b-shutterstock_192063296-1-X.jpg


Vzostup bezkontaktných platieb

Slováci začali oveľa viac ako prv využívať bezkontaktné platby, či už platobnou alebo kreditnou kartou, ale čoraz väčšmi aj mobilom, hodinkami či náramkom. V bezpečnej vzdialenosti a bez dotýkania sa terminálu je platenie smartfónom alebo prenosnými zariadeniami najbezpečnejšia. Nahratie karty do ďalšieho média dnes ponúkajú už aj veľmi obľúbené kreditky.

"Keďže sa v záujme bezpečnosti muselo zavrieť veľké množstvo kamenných prevádzok, obchodov a reštaurácií, za posledný mesiac sme zaznamenali pokles transakcií na všetkých platobných termináloch na Slovensku o 11 perc. oproti rovnakému obdobiu minulého roku," hovorí Alessandro Villa, vedúci oddelenia kariet vo firme Home Credit.

Spoločnosť zaregistrovala aj výrazný úbytok výberov hotovosti z bankomatov, medziročne o 23 perc. "Ľudia jednak mali v uplynulých týždňoch podstatne menej možností na míňanie hotovosti, jednak sa snažia vyhýbať akýmkoľvek kontaktom a uprednostňujú bezkontaktné platby," vysvetľuje hovorkyňa Home Creditu pre Slovensko a Českú republiku Linda Bilal.


Slováci menia svoje nákupné návyky

"Na druhej strane, o 23 perc. vzrástlo používanie kreditných kariet pri nákupoch v e-shopoch, ktoré svoju činnosť nemuseli obmedzovať. Ľudia menia svoje nákupné návyky a učia sa viac využívať dostupné možnosti. Uvidíme v budúcnosti, či sa budú viac držať pohodlného nakupovania z domova, alebo opäť vyrazia do kamenných predajní, keď sa otvoria," poznamenáva L. Bilal.

Kreditná karta na rozdiel od debetnej je úverovou, jej držiteľ nedisponuje vlastnými prostriedkami. Hlavnou prednosťou kreditnej karty je bezúročné obdobie, čo znamená, že ak vypožičané peniaze vrátite v dohodnutom čase, neplatíte žiadne úroky. Väčšina spoločností ponúka 40 až 55 dní bez úroku. Ďalšou výhodou kreditných kariet môžu byť doplnkové služby a bonusové programy, ktoré umožňujú využívať zľavy v rozsiahlej sieti rozličných obchodov.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články