Klienti PSS uzavreli vlani viac zmlúv o stavebnom sporení ako v roku 2016

14.01.2018, SITA | Správy z firiem

Prvá stavebná sporiteľňa uzatvorila od začiatku januára do konca novembra 2017 dovedna 133 554 nových zmlúv o stavebnom sporení. V medziročnom porovnaní to znamená nárast takmer o 3 percentá.

Objem cieľových súm nových zmlúv v Prvej stavebnej sporiteľni (PSS) sa za prvých jedenásť mesiacov vlaňajška zvýšil o 12 percent na 2,55 miliardy eur. Suma vyplatených finančných prostriedkov za toto obdobie medziročne klesla o 17,9 perc. na 484,74 milióna eur. Počet stavebných úverov a medziúverov sa znížil o necelých 10 perc. na 19 163, ich objem klesol o 18 perc. na 451,6 mil. eur. Zníženie počtu úverov podľa PSS spôsobili najmä historicky najnižšie úrokové sadzby hypoték.

Banka-Fio-hypot-1-X.jpg

"Stavebné sporenie je uzatvorený systém a pracuje iba s prostriedkami, ktoré mu zveria sporitelia. Preto je nastavovanie úrokových sadzieb úverov zo stavebného sporenia iné ako pri iných typoch úverov na bývanie," vysvetľuje hovorca PSS Radovan Slobodník.

Bankový sektor je dnes podľa neho ovplyvnený viacerými právnymi normami. Ide predovšetkým o zákon o úveroch na bývanie, zákon o spotrebiteľských úveroch či zákony, ktoré sa týkajú ochrany spotrebiteľa a ochrany osobných údajov. "Na banky sa kladie veľké množstvo nových požiadaviek, ktoré musia zavádzať do svojho technického prostredia. Stojí to nemalé finančné aj časové úsilie," poznamenáva R. Slobodník.

Čo sa týka hospodárskeho výsledku, PSS od svojho vzniku každý rok dosahovala zisk. Ani v roku 2018 by to podľa jej hovorcu nemalo byť inak. "Budeme sa snažiť udržať si doterajší trend a v rámci hospodárenia si zachovávať pozíciu dominantného lídra spomedzi stavebných sporiteľní na Slovensku. Preto očakávame dobrý hospodársky výsledok, zodpovedajúci výkonu stavebnej sporiteľne v predchádzajúcich rokoch po započítaní vplyvov odvodov," dodáva R. Slobodník.

Podobné články