Ako treba správne temperovať chalupu či víkendovú chatu?

28.02.2025, Martin Foral | Úsporné bývanie, energie

Majitelia chát a víkendových chalúp by v zimných mesiacoch nemali zabúdať na správne temperovanie. Môžu tým predísť problémom so zamrznutým potrubím alebo nebezpečným plesniam.

V dlhodobo prázdnych objektoch, ako sú rekreačné chaty, chalupy, nevyužívané byty či technické miestnosti, je počas zimy dôležité postarať sa aspoň o minimálne vykurovanie. Správne temperovanie pomáha predísť zamŕzaniu potrubia, nadmernej vlhkosti aj vzniku plesní – to všetko môže nenávratne poškodiť stavebné konštrukcie aj vnútorné vybavenie.

Temperovanie-1-X.jpg


Aká je ideálna vnútorná teplota

Ideálna úroveň temperovania závisí od toho, ako často sa daný priestor využíva. Dôležité je tiež nezabúdať na pravidelné vetranie, ktoré pomôže udržať zdravú vnútornú klímu a zabráni zatuchnutému zápachu.

"V prípade dlhodobo neobývaných objektov sa ideálna teplota pohybuje medzi 5 až 7 °C, čo zabráni zamŕzaniu potrubia. Naopak, v rekreačných domoch a chatách, kam ľudia chodievajú, hoci nepravidelne, je vhodné udržiavať teplotu 12-15 °C," odporúča Pavlína Trajtělová, produktová špecialistka zo spoločnosti Korado.

Temperovanie-2-X.jpg


Voľba zdroja tepla je kľúčová

Pri sezónne obývaných priestoroch je práve s ohľadom na nutné temperovanie dôležité zvoliť vhodný zdroj vykurovania, ktorý zaručí stabilnú teplotu a zároveň nebude zbytočne energeticky náročný. Podstatné je, aby fungoval úplne autonómne a nezávisel od zásahov obsluhy. To dobre spĺňajú napríklad moderné plynové kondenzačné kotly. Najmä pri rekreačných objektoch však toto riešenie niekedy naráža na nedostupnosť plynovej siete.

V chatách je bežné skôr elektrické kúrenie, ktorého výhodou je nižšia obstarávacia cena a jednoduchá inštalácia. Temperovanie pomocou elektrických konvektorov ale nepatrí k ekonomicky výhodným riešeniam, preto sa hodí viac ako doplnkový zdroj tepla.

Obľúbenou alternatívou sú v posledných rokoch tepelné čerpadlá. Tie sa vyznačujú nízkymi prevádzkovými nákladmi a zároveň môžu slúžiť aj na dochladzovanie vzduchu v letných mesiacoch.

Temperovanie-3-X.jpg


Úspory vďaka rekonštrukcii

Dôležitým predpokladom efektívneho temperovania je aj správne rozmiestnenie zdrojov tepla. Ideálne je dať radiátory alebo konvektory pod okná či k vonkajším stenám a neblokovať ich nábytkom, aby mohol teplý vzduch voľne cirkulovať. "Dobrou voľbou môže byť napríklad radiátor modelu Radik V-Power, ktorý je vhodný pre nízkoteplotné zdroje vykurovania, ako je práve tepelné čerpadlo," hovorí P. Trajtělová.

Na dlhodobé temperovanie pri nízkej teplote je radiátor všeobecne lepšou voľbou ako konvektor, pretože sálavé teplo lepšie zamedzuje ochladzovaniu múrov a vzniku vlhkosti. Má pomerne nízku teplotnú dynamiku, takže priestor sa vykuruje dlhšie, dopĺňa odborníčka.

Náklady na zimné vykurovanie rekreačných objektov sa dajú znížiť investíciou do stavebných úprav, ktoré pomôžu minimalizovať tepelné straty. Zásadnú úlohu zohráva kvalitné zateplenie obvodových stien, strechy a podláh, ako aj výmena starých okien za moderné izolačné varianty.

Správna izolácia potláča množstvo unikajúceho tepla a umožňuje efektívnejšiu prevádzku vykurovacej sústavy. Dôležité je tiež pravidelne kontrolovať stav vykurovacích telies. Staršie radiátory môžu mať zníženú účinnosť a často sa tak oplatí vymeniť ich za modernejšie modely.

Foto: Shutterstock, Korado

Podobné články