Drevodomy sú úsporné, potvrdil to aj ročný výskum v Kováčovej

28.03.2014, Veronika Cvengrošová | Úsporné bývanie, energie

Je drevodom stavbou, aká dokáže ušetriť na prevádzkových nákladoch podobne ako pasívny dom? Ročné monitorovanie drevodomu v Kováčovej dokazuje, že pri dodržaní kľúčových podmienok určite áno.

Drevodom_Kovacova-1-X.jpgDrevený montovaný dom v Kováčovej monitorovala spoločnosť Isover spolu s realizátorom stavby, firmou ForDom, a Technickou univerzitou vo Zvolene počas štyroch ročných období už od jeho výstavby.

"Chceli sme zistiť, ako sa bude drevodom postavený v nízkoenergetickom štandarde správať počas celého roku a či budú hodnoty monitoringu zodpovedať výpočtovým predpokladom," vysvetľuje Alexander Prizemin zo spoločnosti Isover. Dom bol po celý čas obývaný rodinou s malým dieťaťom a so psom. "Drevodom je zateplený 470-milimetrovou tepelnou izoláciou Isover na obvodových stenách a 550-milimetrovou izoláciou v strope. Pod základovou doskou leží hlavná, 200-milimetrová izolačná vrstva," opisuje Pavol Sedlák, vedecký pracovník zvolenskej Technickej univerzity. K jednopodlažnému bungalovu s ihlanovou strechou prilieha garáž s plochou strechou. Budovu dopĺňajú plastové okná s izolačným trojsklom.


Celý rok v tričku? V kvalitnom drevodome áno

Medzi kľúčové podmienky úspornosti drevodomu patrí správne zateplenie, tienenie a tvar stavby. Kvalitné zaizolovanie domu v Kováčovej sa vyplatilo, v ročných meraniach sa drevený bungalov umiestnil v rebríčku spotreby energie len o pár kilowatthodín za pasívnym domom. Od prvenstva ho odstavili dva faktory: nevhodný tvar (ideálny pasívny dom má tvar kocky) a murovaný komín, ktorý narušil vzduchotesnosť konštrukcie.

Prvou skúškou pre energetickú efektívnosť bungalova bola zima. "Jedným z predpokladov pre tepelný komfort v budove počas zimy je dosiahnuť, aby sa teplota obvodovej konštrukcie blížila k teplote interiéru," hovorí A. Prizemin, marketingový riaditeľ Isoveru.

Vďaka kvalitnej izolácii sa v tomto dome podarilo aj v časoch najnižšieho poklesu vonkajšej teploty (až -20 °C) zachovať teplotu vzduchu v interiéri nad 20 °C. Ukázalo sa dokonca, že ak je vonku okolo nuly a slnko sa oprie na netienené okná, vnútorná teplota môže vystúpiť až na 30 °C.


Stačia žalúzie

Horúce leto. Vonku je 33 °C, vnútri iba 23 °C. Bez klimatizácie. Zdá sa to neuveriteľné? Záhada týchto výsledkov skúmaného drevodomu tkvie v tienení. "Ak je budova kvalitne zaizolovaná, je takmer jedno, či ide o murovanú alebo drevenú konštrukciu," potvrdzuje P. Sedlák. Dôležité je podľa neho zatienenie presklených plôch.

V drevodome boli preto počas leta nainštalované exteriérové žalúzie na hlavnej južnej fasáde na všetkých oknách. Či to stačilo? Desaťstupňový rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou preukázaný pri opakovaných meraniach je jednoznačnou odpoveďou, že áno. Mýtus o prehrievaní drevodomov sa tak podarilo vyvrátiť jednoduchým riešením – tienením.

Merania a analýzy počas jedného roku života v drevodome priniesli dôkaz o tom, že kvalitne zaizolovaná stavba tohto typu môže dosiahnuť energetickú efektívnosť pasívneho domu. "Dostatočne izolovaný obvodový plášť, strop a podlahy pozitívne vplývajú na tepelný komfort v dome počas celého roku. Zároveň minimalizujú spotrebu energie na vykurovanie, čím šetria okrem peňazí aj životné prostredie," hodnotí P. Sedlák ročný experiment.

Výsledky meraní sa dajú využiť v praxi pre realizátorov drevodomov, pre výskum univerzity aj pre odborníkov z Isoveru: "Navrhujeme skladby drevostavieb a snažíme sa pripravovať čo najkvalitnejšie návrhy," zdôvodňuje prínos analýzy A. Prizemin.

Foto: ForDom, s.r.o.

Podobné články

  • Šetrenie energií na kľúč? Realita v podobe pasívneho domu

    Pasivny-dom-2-X.jpg

    Zdražovanie energií sa s nastupujúcim ochladením prejavuje na rodinných peňaženkách. Istotou pre staviteľov bolo, keď sa rozhodli pre nízkoenergetické či pasívne domy. Čo je to pasívny dom a dá sa na tento štandard prerobiť aj staršia nehnuteľnosť?

  • Obnovou domu rodina z Moravy ušetrila na energiách až 90 perc.

    Dom-zateplenie-4-X.jpg

    Staršie nezateplené domy minú na vykurovanie podstatne viac energie ako novostavby. Aj premyslenou rekonštrukciou možno znížiť náklady na udržanie tepla v domácnosti. Svoje o tom vie rodina Holubovcov z južnej Moravy: náklady na energie znížili takmer o 90 perc. vďaka kompletnej obnove svojho domu.

  • V tretej výzve na obnovu rodinných domov možno získať až 19-tis. eur

    EPS-obnov-dom-2-X.jpg

    Slovenská agentúra životného prostredia spustila tretiu výzvu na predkladanie žiadostí o získanie financií na obnovu rodinného domu. Prihlasovať sa možno do 28. augusta 2023, výzva je však limitovaná na 10-tisíc žiadostí.

  • Nízkoenergetické bývanie: ekológia aj výrazná úspora nákladov

    Nizkoenergeticke-byvanie-9-X.jpg

    Realita dneška podčiarkuje význam pasívnych a nízkoenergetických domov, ktoré majú minimálne nároky na spotrebu energií. Ekologický rozmer sa momentálne javí ako zdanlivo menej podstatný, prím majú skutočné úspory v stovkách až tisíckach eur ročne.

  • Šesť tipov, ako správne zatepliť fasádu rodinného domu

    Hornbach-zateplenie-3-X.jpg

    Tepelná izolácia múrov domu zabráni prehrievaniu interiéru v lete, v zime v ňom udrží teplo. To však iba v prípade, ak je tepelnoizolačný systém správne inštalovaný. Odborník z Hornbachu radí, ktorým najčastejším chybám sa vyhnúť pri inštalácií zateplenia.

  • Nešetrite na hrúbke zateplenia domu, presvedčia vás možné úspory

    10c-Depositphotos_101774864_dom-2X.jpg

    Nedostatočné zateplenie rodinných domov a bytov oberá Slovákov o stovky eur ročne. Minimálna odporúčaná hrúbka izolácie je 18 centimetrov, záleží na type zatepľovanej steny. V praxi sa však ukazuje, že priemerná hrúbka zateplenia vonkajšej steny je na Slovensku len 13 cm.