Nižšie účty za vodu, elektrinu a kúrenie? Spotrebu energií si znížite takto
Účty za energie vedia občas nepríjemne prekvapiť. Spotreba rastie pri varení, praní, sledovaní televízie, ale aj pri neprimeranom osvetlení a vykurovaní miestností. Hovoríte si, že o rok sa nedoplatkom vyhnete, no neviete, ako na to? Poradíme vám, čo sa dá urobiť, aby vám spotreba elektriny, vody aj plynu v domácnosti viditeľne klesla.
Zariaďte si energeticky efektívnu kuchyňu
Ak varenie nie je vašou záľubou, úplne vám postačí malá kuchyňa v základnej výbave. V opačnom prípade iste oceníte pomocníkov, ktorí vám prácu spríjemnia a uľahčia. K osvedčeným urýchľovačom kuchynských prác patria tlakové hrnce, ktoré skrátia čas prípravy až o 70 percent a tým ušetria energiu. Nesmú chýbať kvalitné liatinové hrnce, kuchynské roboty, umývačka riadu a samozrejme, rýchlovarná kanvica. Rúry na pečenie, chladničky aj umývačky riadu sú dostupné v energetickej triede A+++.
V kuchyni ušetríte najviac energie, ak budete dodržiavať niekoľko zásad:
- Chladničku umiestnite čo najďalej od zdroja tepla.
- Teplota 5-7 °C stačí na udržanie väčšiny potravín v čerstvom stave.
- Chladnička pracuje najefektívnejšie, keď v nej zaplníte 70 perc. priestoru.
- Rúru pred pečením predhrievať netreba, ak nepripravujete kysnuté cesto.
- Na pečenie a zapekanie jedál používajte nádoby, ktoré dobre udržiavajú teplotu, napríklad keramické alebo sklenené.
- Voda sa úspornejšie zohreje v rýchlovarnej kanvici, ak do nej nalejete presné množstvo, aké potrebujete ohriať. Ak vám ostane zvyšok vody, využite ho napríklad na polievanie kvetov.
- Umývačka sa oplatí pri väčšom množstve riadu, pretože spotrebuje až päťnásobne menej vody ako pri ručnom umývaní.
Ako spotrebovať menej vody v kúpeľni?
Dlhý kúpeľ vo vani plnej horúcej vody si doprajte len výnimočne. Oveľa menej vody sa spotrebuje pri krátkom sprchovaní. Úsporné sprchové hlavice dokážu miešaním vody so vzduchom vytvoriť silný prúd, pričom ušetria až 50 perc. spotreby v porovnaní s tokom z kohútika.
Šetriť vodou sa dá aj na toalete, ak si doma namontujete taký splachovač, ktorý na jedno použitie spotrebuje nanajvýš šesť litrov vody.
Vodu a energiu pri praní ušetríte používaním kratších pracích cyklov s nižšou teplotou. Pri použití kvalitného pracieho prostriedku stačí teplota 30 °C. Predpieranie používajte len vtedy, ak je bielizeň veľmi znečistená.
Ak to počasie umožňuje, sušte bielizeň vonku. Sušičku odporúčame pravidelne využívať v domácnosti s alergikom – dokáže totiž z textilných materiálov odstrániť všetky zvyšky roztočov, plesní či čiastočiek pracieho prášku.
Elektronika a osvetlenie
Televízory, počítače, hracie konzoly, set-top boxy a ďalšia technika spotrebujú niekedy viac energie, ako si myslíme. A to najmä vtedy, keď ich nechávame zapnuté v pohotovostnom režime. Aby ste zbytočne neplatili za to, čo nepoužívate, odpojte ich zo zásuvky, spolu so všetkými nabíjačkami na telefóny a tablety.
Za nepotrebné osvetlenie zastaranými žiarovkami si tiež poriadne priplatíte. Úsporné LED žiarovky sa dajú kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami. Pri rovnako silnom osvetlení spotrebujú o 90 perc. menej energie ako klasické telesá. Dobrým zvykom pri šetrení energie je tiež zhasínať svetlo v miestnostiach, odkiaľ odchádzate.
Znížte náklady na kúrenie
Cena za vykurovanie miestností je ďalšou položkou, ktorá vás môže zaskočiť. Aby ste pre poruchy zbytočne neplatili priveľa za kúrenie, je dobré si aspoň raz ročne nechať skontrolovať vykurovací systém svojej domácnosti.
Ak je všetko v poriadku, teplotu regulujte termostatom. Príliš intenzívne vykurovanie je drahé a vôbec nie zdravé, preto teplotu miestností udržiavajte pod 21 °C, pričom v spálni môže byť aj menej.
V zime vetrajte krátko a intenzívne. Čerstvý vzduch radiátory zase rýchlo ohrejú. Okná, otvorené "na vetračku" a dlhodobo, nechávajú unikať príliš veľa tepla. Ak odchádzate z domu na dlhšie, nevypínajte kúrenie úplne, iba znížte teplotu na 20 až 16 °C. Pocit príjemného tepla domova získate aj položením kobercov na chladné podlahy.
Pozrite sa, aká je spotreba energií pri bežných činnostiach v domácnosti a prečo je energetický štítok často dôležitejší než cena spotrebiča.
(Po kliknutí na infografiku sa predloha otvorí v novom okne)
Domácnosť, vybavená energeticky úspornými spotrebičmi, má omnoho nižšie účty za elektrinu či vodu. Na trvalé zníženie nákladov niekedy stačí len pár drobných zmien, na ktoré si rýchlo zvyknete.
Foto: unsplash.com, pixabay.com, Shutterstock