Od augusta 2019 nový druh dotácie na výstavbu rodinných domov

23.05.2019, SITA | Úsporné bývanie, energie

Združenie výrobcov murovacích materiálov očakáva, že Slováci budú mať väčší záujem o výstavbu rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie. Umožniť by to mala dotácia 8-tisíc eur na dom.

Dotácia 8-tis. eur na dom s takmer nulovou potrebou energie vyplýva z novelizácie zákona o energetickej hospodárnosti budov, účinnej od 1. mája t.r. Predstavitelia Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) hovoria, že oceňujú podporu štátu, hoci od roku 2021 budú nové domy s takmer nulovou potrebou energie už povinné.

Teplo-dom-promiprojekt-sk-1-X.jpg


Jednoduchšie podmienky

Predseda združenia Martin Mihál očakáva väčší záujem o nový druh dotácie na výstavbu rodinných domov ako v prípade doterajšej podpory na zateplenie. Z plánovaných zdrojov štátu 40 miliónov eur na výstavbu a obnovu bytov v roku 2019 by podľa neho mohlo na novú dotáciu ísť 5-10 mil. eur.

"To sú predpoklady vyrátané z odhadu, ako sa vlani čerpali tieto dotácie. Z toho vychádza počet 600 až 1 200 záujemcov, ktorí by sa mohli zmestiť do objemu financií. Nemyslím si, že by mali nastať také prekážky ako pri dotáciách na zatepľovanie, kde boli požiadavky na certifikovaný systém, certifikovanú firmu či dokladovanie fakturácie. Tam bolo oveľa viac podmienok, tu je to veľmi jednoduché," hovorí M. Mihál.


Energetická trieda A0 bude povinná

Nová dotácia na výstavbu rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie podľa Gabriela Szöllösiho, podpredsedu ZVMM, prichádza o 1,5 roka skôr oproti zákonnej povinnosti stavať nové domy v energetickej triede A0.

"Štát zrejme chce, aby sa tento proces dostal do povedomia a ľudia sa začali skôr zaujímať o tento typ výstavby. Zároveň sa touto dotáciou snaží čiastočne kompenzovať zvýšené náklady, ktoré vyplývajú práve z energetickej náročnosti a z drahších technologických postupov pri realizácii," poznamenáva G. Szöllösi.

Táto dotácia by podľa neho mala pomôcť urýchliť vývoj kvality výstavby rodinných domov na Slovensku. Členovia združenia majú vo svojom portfóliu výrobky určené špeciálne pre obvodové steny týchto domov, ktoré spĺňajú základnú požiadavku na minimálne tepelnoizolačné vlastnosti obalovej konštrukcie domu.


Prvá výzva v auguste 2019

Ministerstvo dopravy a výstavby SR plánuje prvú výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie vyhlásiť v auguste 2019. Výzvy na tento typ príspevku chce vyhlasovať každý rok.

"Výzvy plánujeme vyhlásiť najmenej pre 500 záujemcov. Konečný počet bude závisieť od množstva predkladaných žiadostí v už vyhlásenej piatej výzve na zateplenie rodinných domov. Podľa otázok a žiadostí o informácie zo strany verejnosti k téme očakávame značný záujem o túto formu podpory. Odhadovať počet je však zatiaľ zložitejšie, keďže sa podpora vzťahuje na rodinné domy skolaudované po 31. decembri 2014," vysvetľuje hovorkyňa rezortu dopravy a výstavby Karolína Ducká.

Príspevok žiadatelia získajú po dokončení nehnuteľnosti v prípade, ak je dom určený na bývanie, celková podlahová plocha nie je väčšia ako 200 štvorcových metrov a leží na území Slovenska. Zároveň musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie. Objekt má mať kvalitnú tepelnú izoláciu a využívať energiu z obnoviteľných zdrojov.


Celkový príspevok môže byť 11 800 eur

Združenie výrobcov murovacích materiálov pre záujemcov o dotáciu pripravilo názornú pomôcku vzhľadom na prísnejšie požiadavky výstavby. Pri podávaní žiadosti o príspevok sa netreba unáhliť s energetickým certifikátom v triede A0, ktorý je na získanie podpory povinný. Certifikát by si záujemcovia mali nechať vypracovať, až keď budú mať istotu, že stavba bude certifikovaná v tejto kategórii.

Ďalšou podmienkou nároku na dotáciu je celková plocha rodinného domu do 200 m², zahŕňajúca všetky miestnosti, priečky, obvodové steny až po najvrchnejšiu vrstvu zateplenia. Plochu domu vypočíta certifikátor. Žiadosti sa budú podávať elektronicky na webovej stránke rezortu dopravy a výstavby a následne aj písomne do desiatich dní na adresu ministerstva.

Pri výstavbe domu v energetickej triede A0 je podľa združenia možné získať aj dotáciu z projektu Zelená domácnostiam II vo výške 3 800 eur. Ten je zameraný na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energií v domácnostiach, napríklad na fotovoltické panely, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá, kotly na biomasu či veterné turbíny. Kombinovaná dotácia na oba účely podpory tak môže dosiahnuť dovedna 11 800 eur.

Ilustračné foto: promiprojekt.sk

Podobné články

 • Na tepelné čerpadlá opäť prispeje štát. Ako fungujú a prečo sa oplatia?

  tepelne-cerpadlo-siebel-4-X.jpg

  Slovenská inovačná a energetická agentúra už tretíkrát vyhlasuje projekt Zelená domácnostiam. V týchto dňoch môžu domácnosti získať podporu na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energií.

 • Teplé dni sa blížia. Viete, ako sa doma postarať o príjemnú klímu?

  Rekuperacia-4-X.jpg

  Prichádza máj s ním aj teplé dni. Je to príprava na leto, keď môžu teploty vystúpiť naozaj vysoko. Pred horúčavou sa často chceme skryť práve vo svojom obydlí, kde očakávame príjemnú teplotu. To však u niektorých domov a bytov nemusí byť pravidlom. Prinášame preto zopár rád, ako dosiahnuť doma príjemnú teplotu aj v teplých dňoch.

 • Uniká vám z domu teplo? Pozor, aby vás zima nevyšla pridraho

  5c-Depositphotos_11942296_dom-2-X.jpg

  Ceny energií závratne stúpajú, ich rast sa nezastaví ani v ďalších rokoch. Sú však spôsoby, ako ušetriť. Pozrime sa na úniky tepla z obydlia a na to, ako ich odstrániť. Vykurovať ulicu je drahé a zbytočné.

 • Spoznajte prednosti moderného montovaného drevodomu

  Shutterstock_1106796800-dom-2-X.jpg

  Rýchla výstavba, plánovanie, bezpečnosť, rozumné náklady, vysoká energetická účinnosť. To všetko sú dnes pri výbere bývania dôležité faktory. A práve moderný montovaný drevodom nimi vyniká.

 • Mobilná klimatizácia: inteligentné riešenie pre váš domov

  Klima-mobilna-5-X.jpg

  S pojmom klimatizácia si zväčša spájame letné horúčavy a príjemný pocit ochladenia v miestnosti, v aute či dovolenkovom apartmáne. Hoci je primárnou funkciou klimatizácie chladiť vzduch, toto zariadenie má svoje využitie aj počas jesenných a zimných dní.

 • Šesť tipov, ako správne zatepliť fasádu rodinného domu

  Hornbach-zateplenie-3-X.jpg

  Tepelná izolácia múrov domu zabráni prehrievaniu interiéru v lete, v zime v ňom udrží teplo. To však iba v prípade, ak je tepelnoizolačný systém správne inštalovaný. Odborník z Hornbachu radí, ktorým najčastejším chybám sa vyhnúť pri inštalácií zateplenia.