Pozor na pochybných dodávateľov fotovoltiky. Ako ich spoznáte?

30.05.2023, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Dopyt po fotovolike neutícha. Dôvodom sú najmä rastúce a nestabilné ceny energií. Preto sa domácnosti, ktoré dosiaľ záviseli od tradičných zdrojov, snažia aspoň o čiastočnú energetickú nezávislosť.

V pozadí záujmu o fotovoltiku sú taktiež klimatické zmeny. Slováci sa snažia správať zodpovednejšie a šetriť nielen peniaze, ale aj životné prostredie. Prudký nárast záujmu o fotovoltické panely je preto pochopiteľný. Výroba elektriny zo slnečného žiarenia je pre domácnosti najdostupnejším obnoviteľným zdrojom energie.

Fotovoltika-ZSE-1-X.jpg

Od roku 2017 sa inštalovaný výkon fotovoltiky zvýšil o 64 percent. Európsky energetický trh predpokladá, že do roku 2025 sa ešte zdvojnásobí. Po roku 2040 by sa obnoviteľné zdroje mohli stať hlavným zdrojom výroby energie. Prispieť k tejto vízii môžu aj bežné domácnosti inštaláciou fotovoltického systému.

Vyzerá to tak, že o niekoľko rokov už nebudú mať na výber. Európska komisia nalieha, aby od roku 2034 bola fotovoltika povinná pre všetky existujúce budovy. Týmto spôsobom chce ochrániť spotrebiteľov pred vysokými cenami energií.


S dodávateľom má problém 30 perc. klientov

Za posledné obdobie na trh prišlo množstvo firiem, ktoré sa zaoberajú inštaláciou fotovoltiky, čím reagujú na rastúci záujem domácností. Sľubujú krátke dodacie lehoty, podozrivo nízke ceny či nereálnu návratnosť riešenia. Domácnosti, ktoré sa snažia zaobstarať si fotovoltiku čo najskôr, preto doplácajú na nespoľahlivosť takýchto subjektov.

V Českej republike už musela zopár prípadov riešiť aj Česká obchodná inšpekcia. Viac ako 30 perc. zákazníkov malo problémy s vybraným dodávateľom fotovoltiky. Ukazuje to prieskum českej spoločnosti Voltaico. Domácnosti naletia na sľuby firiem, vo väčšine prípadov zložia vysokú zálohu a montáže fotovoltiky sa nikdy nedočkajú.

Ako predísť takému scenáru a vybrať si spoľahlivú a profesionálnu firmu? Prečítajte si rady, vďaka ktorým si budete môcť vyrábať vlastnú elektrinu bez starostí.

Fotovoltika-ZSE-2-X.jpg


Nenechajte sa zlákať podozrivo nízkou cenou

Kúpa fotovoltiky nie je malá investícia a vždy sa hodí, ak sa máte v prípade poruchy alebo otázok na koho obrátiť. Ani záruka nie je na zahodenie. Práve preto je dôležité obrátiť sa na odborníkov, ktorí spĺňajú technické štandardy, majú dobré kontakty na dodávateľov, dlhodobé skúsenosti s objednávaním komponentov a dokážu v komplikovaných postcovidových časoch garantovať dobré ceny a dodať tovar v dohodnutom čase.

"Fotovoltika dnes zažíva, najmä pre obavy pred zdražovaním elektriny, obrovský boom. Subjektov, čo ponúkajú fotovoltické riešenia, je čoraz viac, a tak je dôležité si dávať pozor. Ako v každom segmente, ktorý zažíva rýchly rast, sa môže stať, že nie každá firma má dostatočné skúsenosti," objasňuje odborník na fototovoltiku zo spoločnosti ZSE Erik Chabreček.

Dodávateľa fotovoltického systému si preto vyberajte starostlivo a rozvážne. Pomôcť vám môžu referencie od iných zákazníkov. Spoľahlivý podnik spoznáte podľa toho, že má za sebou už množstvo úspešných realizácií a recenzií. Časté riziko predstavujú firmy, pri ktorých sa k recenziám vôbec neviete dopátrať. Zdroje informácií vždy kombinujte: hľadajte na internete, pýtajte sa aj známych a susedov. Vyhnete sa tak falošným odporúčaniam.

"Ako najväčšie lákadlo nesolídne firmy používajú podozrivo nízke ceny. Žiaľ, prvotne nízka cena býva iba falošnou návnadou alebo sa za ňou môže skrývať nesprávne spracovaná kalkulácia. Môže sa dokonca stať, že v závere zaplatíte oveľa viac," upozorňuje E. Chabreček.

Fotovoltika-ZSE-3-X.jpg


Obhliadka nehnuteľnosti je základ

Dajte si pozor aj na ponuky "od stola". Takáto firma príde, ak vôbec, na miesto až v deň inštalácie fotovoltiky. Návrh fotovoltického riešenia vám vypracujú len na základe informácií, ktoré im poskytnete. Môžu tvrdiť, že všetky údaje dokážu odčítať z máp na Googli a vašu strechu vôbec nepotrebujú vidieť. Pri takomto prístupe hrozí, že technické riešenie nebude zodpovedať vášmu domu a návratnosť investície sa vám predĺži.

"Pri voľbe najvhodnejšieho riešenia je potrebné dôkladne si pozrieť orientáciu a sklon strechy, posúdiť vhodnosť statiky, rozvody, naplánovať vedenie kabeláže a postarať sa o mnohé ďalšie úkony, ktoré si vyžadujú solídnu osobnú obhliadku ešte pred samotnou inštaláciou," pokračuje E. Chabreček zo ZSE.

Ak spoločnosti ZSE záujemca nechá kontakt prostredníctvom formulára, jej pracovník zákazníkovi do niekoľkých dní zatelefonuje a dohodne sa s ním na obhliadke miesta inštalácie. Firma poradí aj s výberom konkrétneho riešenia a možnosti umiestnenia, aby klient z fotovoltiky získal maximum.

Fotovoltika-ZSE-4-X.jpg


Panely vám dodajú, ale montáž nechajú na vás?

Pozornosť zbystrite aj pri ponuke firiem, ktorá nezahŕňa kompletný servis vrátane inštalácie fotovoltických panelov. Inštalácia je náročný proces, ktorý by mal vykonať odborník. Pri manipulácii by ste mohli fotovoltický panel poškodiť, prípadne nesprávne zapojiť a stratíte tak záruku na dielo.

ZSE preto garantuje bezpečnú aj kvalitnú montáž panelov. Všetky nutné stavebné úpravy, ktoré sa týkajú prepojenia fotovoltických panelov a striedača kabelážou, ako aj prepojenie ďalších komponentov, sú zahrnuté v cene.

"Naši pracovníci vlastnia potrebné osvedčenia a certifikáty o odbornej spôsobilosti. Pred inštalačnými prácami vždy zabezpečia miesto montáže, aby nedošlo k nežiaducej situácii, a používajú všetky nevyhnutné ochranné prostriedky," spresňuje E. Chabreček.

Odborná firma dokáže fotovoltické panely umiestniť na vašu strechu veľmi rýchlo. "Celkový čas montáže obvykle trvá jeden deň, v určitých prípadoch to môžu byť nanajvýš dva dni. Všetko závisí od konkrétnych požiadaviek zákazníka, dispozičného riešenia domu či poveternostných a svetelných podmienok," poznamenáva E. Chabreček.

Fotovoltika-ZSE-5-X.jpg


Aj po inštalácii je dobrá firma stále s vami

Dôležitým kritériom pri výbere dodávateľa fotovoltiky je aj schopnosť poskytnúť kompletný servis po inštalácii panelov a následnú starostlivosť a monitoring. Osadením fotovoltických panelov na strechu a prepojením so zariadením v technickej miestnosti sa proces nekončí.

"Po ukončení montážnych prác uvedieme fotovoltické zariadenie do skúšobnej prevádzky pomocou montérskej aplikácie a  v prítomnosti zákazníka systém otestujeme, aby sme sa presvedčili, či všetko funguje tak, ako má. Zároveň klientovi poskytneme základnú inštruktáž o používaní zariadenia a systém mu odovzdáme na základe preberacieho protokolu," vysvetľuje E. Chabreček.

Následne je potrebné fotovoltiku pripojiť do príslušnej distribučnej sústavy. Proces sa končí výmenou elektromera, až potom sa môže fotovoltika uviesť do prevádzky.

"V ZSE za vás vybavíme komunikáciu s distribučnou spoločnosťou ohľadne zmeny merania a pripojenia do siete. Fotovoltiku môžete monitorovať prostredníctvom aplikácie výrobcu komponentov SolarEdge, ktoré sú súčasťou riešenia ZSE Fotovolt. Prístup k aplikácii vám po inštalácií diela automaticky pridelíme, pričom sa do nej môžete dostať zo svojho počítača, tabletu či smartfónu," zakončuje E. Chabreček to, ako by mal postupovať spoľahlivý dodávateľ fotovoltiky.

Okrem toho ZSE pomôže zákazníkom vybaviť aj administratívu spojenú so získaním finančného príspevku Zelená domácnostiam.

Foto: ZSE

Zdroj:
https://www.energie-portal.sk
https://euractiv.sk/section/budovy/news/stresna-fotovoltika-bude-povinna-otazkou-je-odkedy/

Podobné články