Tepelné čerpadlo Logatherm WPL AR: kompaktné a úsporné

16.11.2017, Anna Palfiová | Úsporné bývanie, energie

Nové tepelné čerpadlo Logatherm WPL AR od firmy Buderus je nielen hospodárne a šetrné k životnému prostrediu, ale spĺňa tiež všetky požiadavky kladené na moderné vykurovacie systémy, medzi ktoré patrí nízka spotreba energie, tichý chod a optimalizácia prevádzky.

Logatherm WPL AR čerpá energiu zo vzduchu, no napriek tomu dokáže uspokojiť nároky na výrobu tepla efektívne a k životnému prostrediu šetrným spôsobom, a to aj pri teplotách okolo -20 °C. Dosahuje vysoké výkonové číslo COP 4,1 pri A2/W35 podľa normy DIN-EN 14511.

Výkonové číslo je vyjadrením pomeru medzi vloženou elektrickou energiou (na pohon elektromotora v kompresore) a získanou energiou vo forme získaného tepla na strane kúrenia. Ak teda tepelnému čerpadlu dodáme 1 kilowatt (kW) vo forme elektrickej energie, Logatherm WPL AR dokáže vyrobiť 4,1 kW tepla. Pri prevádzke v spojení s podlahovým vykurovaním môže byť tepelné čerpadlo použité aj na chladenie.

Buderus-Logatherm-1-X.jpg


Mimoriadne tichá prevádzka

Vonkajšia jednotka umožňuje vďaka invertorovej technológii modulačnú prevádzku, ktorá plynule prispôsobuje výkon tepelného čerpadla dopytu zo strany vykurovacieho, resp. chladiaceho systému. Vďaka kompaktnej nosnej konštrukcii z EPP (expandovaný polypropylén) navyše zabezpečuje nízku hmotnosť a mimoriadne tichú prevádzku. Počas prevádzky na maximálnom výkone dosahuje úroveň hladiny akustického výkonu podľa EN 12102 len 53 decibelov a v nočnom (tzv. tichom) režime ešte o 3 decibely menej.

Prístup k vonkajšej a vnútornej jednotke výrazne uľahčuje inštaláciu a servis. Vonkajšia a vnútorná jednotka sú navzájom prepojené pomocou hydraulického spojovacieho vedenia, s hermeticky uzatvoreným okruhom chladiacej kvapaliny, vďaka čomu pri inštalovaní nemusí byť prítomný žiadny technik pre chladiace zariadenia.

Vnútorná jednotka je vo viacerých vyhotoveniach. Existujú závesné a stacionárne vežové vnútorné jednotky, ktoré umožňujú monoenergetickú alebo bivalentnú prevádzku. Pri monoenergetickej je jediným zdrojom tepla, bivalentná prevádzka znamená, že okrem tepelného čerpadla má domácnosť ešte pomocný zdroj tepla, povedzme kotol.


Možnosť ovládania cez internet

Stacionárna veža je kompaktná, priestorovo úsporná vnútorná jednotka s integrovaným 190-litrovým zásobníkom teplej vody, 9-kilowattovou elektrickou vykurovacou špirálou, expanznou nádobou na vykurovanie a trojcestným prepínacím ventilom.

Ďalšia vežová verzia je k dispozícii aj s integrovaným solárnym zásobníkovým ohrievačom teplej vody. To umožňuje ohrev teplej vody pomocou solárnych kolektorov, čo predstavuje optimálne systémové riešenie na ešte väčšie zníženie prevádzkových nákladov pri príprave teplej vody. Logatherm WPL AR je pripravený na inteligentné prepojenie s fotovoltickým zariadením.

Tepelné čerpadlo má zabudované internetové rozhranie, ktoré umožňuje ovládať ho prostredníctvom tzv. smart zariadení a voľne dostupnej aplikácie EasyControl. Jednoduchú obsluhu celého systému zaručuje intuitívne užívateľské rozhranie ovládacieho panela.

Foto: Buderus

Podobné články