Zariadenia na využitie obnoviteľných zdrojov energií sa dajú už aj poistiť

24.04.2019, Ivan Bobošík | Úsporné bývanie, energie

Potenciál na využitie solárnej energie má Slovensko značný. Zatiaľ sa s ňou však len učíme žiť, ba predbehli nás aj severské krajiny. Je to paradox, pretože slnečného svitu máme v strednej Európe podstatne viac.

Značný potenciál má Slovensko najmä na juhu svojho územia, voľné strechy orientované južne sú na to najefektívnejšie, hovoria odborníci zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Podľa mapy slnečného žiarenia sú však na využitie slnečnej energie vhodné takmer všetky lokality na Slovensku, s výnimkou kotlín, ktoré sú po väčšinu dňa v tieni hôr. Najviac slnečného svitu je v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji.

2b-Depositphotos_4719446_solarny-panel-1-X.jpg


Ohrev vody alebo spotreba elektriny

V súvislosti s obnoviteľnými zdrojmi energií (OZE) sa často hovorí o fotovoltických paneloch. Tie dokážu meniť slnečnú energiu na elektrinu, ktorá sa najčastejšie využíva dvoma spôsobmi – buď napája elektrické spotrebiče v domácnosti, alebo cez solárne kolektory ohrieva teplú vodu.

Investícia má pritom viacero pozitív. Prvým je, že vás podporí aj štát. Tento rok beží druhé obdobie programu podpory využívania OZE v domácnostiach s názvom Zelená domácnostiam II. Štát v rámci tohto projektu poskytuje nenávratné finančné dotácie pre rodinné domy. Slovenské domácnosti majú o to obrovský záujem, najväčší býva práve o fotovoltiku.

Veľkou výhodou je aj pomerne rýchla návratnosť investície. Vo všeobecnosti je to zhruba desať rokov. Pravda, závisí to od veľkosti inštalácie a miery využívania vyrobenej elektrickej energie. Najefektívnejšie je spotrebovať všetku vyprodukovanú energiu na mieste.

Podľa odhadov SAPI cena systému Hybrid, ktorý vyrobenú elektrinu dokáže ukladať do batérií, aby sa neskôr využila pri výpadku prúdu, je 7- až 9-tisíc eur. Maximálna výška dotácie môže byť 1 500 eur. Systém na ohrev vody je jednoduchší a aj podstatne lacnejší, investícia je v tomto prípade na úrovni 3-tis. eur. Výška dotácie je v závislosti od typu systému zhruba 1 750 eur, maximálne však 50 percent nákladov.

OZE-mapa-X.jpg

 Odborníci zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE hovoria, že pri využívaní slnečnej energie majú značný potenciál najmä okresy na juhu SR. Najviac slnečného svitu je v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji.


 

S poistením je to bez rizika

V zásade platí, že čím väčšia inštalácia a lepšia miera využitia na konkrétnom mieste, tým kratšia je návratnosť. Predaj nie je efektívny. Pozitívom je aj to, že solárne kolektory si možno dať poistiť. Napríklad v rámci poistenia nehnuteľností a domácností Bezpečný domov od poisťovne Groupama sú solárne zariadenia či panely automaticky zahrnuté v poistení.

"Náš produkt je nastavený tak, aby sme boli pripravení kryť škody aj na takýchto zariadeniach, či už v prípade extrémov počasia alebo vandalizmu a krádeže. Pri tvorbe rizík sme brali do úvahy, že to nie je malá investícia. Keď chceme, aby sa aj na Slovensku čoraz viac využívali OZE, musíme klientom ukázať, že pri ich kúpe nejdú do rizika a môžu si poistiť aj takéto investície," hovorí produktová manažérka poisťovne Groupama Mária Gáborová.


Obnoviteľné energie neškodia prírode

Neodmysliteľným plusovým faktom je, že slnečná energia je jedným z najdostupnejších a najčistejších obnoviteľných energetických zdrojov. Jej využívanie nemá žiadny negatívny účinok na životné prostredie a neškodí tak našej planéte. Podľa aktuálnych zistení SAPI sa však Slovensko pri hrubej koncovej spotrebe z obnoviteľných zdrojov energií pohybuje len na úrovni 11,5 percenta. Do roku 2020 by mal byť podiel 14 perc.

Foto: Depositphotos, SAPI

Podobné články