Zatepliť treba na Slovensku ešte väčšinu budov na bývanie
Domácnosti vo Veľkej Británii straší energetická chudoba. Podľa EÚ nebude v najbližších 10-20 rokoch každá piata rodina v tejto krajine schopná platiť účty za energie. Hrozí to aj na Slovensku?
Energetická chudoba vzniká v dôsledku nízkych príjmov a vysokej spotreby energií. Typická slovenská domácnosť spotrebuje až 70 percent energií na vykurovanie a ohrev vody. Na vysoké účty za energie existujú pritom praktické a efektívne riešenia. Jedným z nich je aj kvalitné zateplenie budovy s použitím expandovaného polystyrénu (EPS), resp. významná obnova rodinného alebo bytového domu. Podľa odborníkov zo Združenia EPS SR možno takto ročne ušetriť až 70 perc. nákladov za energie.
"Rozdiel v platení účtov za elektrinu v zateplenej budove je markantný hneď od začiatku. Navyše ide o investíciu s pomerne rýchlou návratnosťou. Nehovoriac o tom, že hodnota nehnuteľnosti na trhu sa neporovnateľne zvýši," hovorí Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR.
Povedomie o výhodách zateplenia sa na Slovensku postupne zvyšuje. Napriek tomu podľa údajov Združenia pre zatepľovanie budov stále zostáva v SR zatepliť ešte približne 50 perc. bytových a okolo 67 perc. rodinných domov. "Čím skôr si majitelia nehnuteľnosti uvedomia prínos zateplenia alebo významnej obnovy budovy, tým skôr môžu aktívne prispieť k zníženiu vlastných výdavkov na vykurovanie," pokračuje M. Strapková.
Možností, ako zatepliť, je veľa
Medzi tepelnoizolačné výrobky, ktoré sa používajú na zatepľovanie, a tým i na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností budov, patrí expandovaný (penový) polystyrén. Ide o najrozšírenejší komponent, ktorý sa používa vo vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémoch ETICS (angl. External Thermal Isulation Composite Systems).
Jeho zabudovaním sa zlepšujú tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcií, čím sa znižuje potreba energie v budove. To priaznivo ovplyvňuje skutočnú spotrebu tepla a energií na vykurovanie, a teda aj náklady na užívanie budovy, t.j. ekonomiku objektu.
K ekonomickým výhodám zateplenia možno pripočítať aj technické prínosy, akými je napríklad vyššia kvalita života v zateplenom dome, ochrana stavebných konštrukcií pred poveternostnými vplyvmi, zvýšenie estetického vzhľadu, ochrana životného prostredia atď.
Pri kúpe treba žiadať certifikát
Ak kupujete alebo si chcete prenajať nehnuteľnosť, žiadajte od majiteľa budovy energetický certifikát. Energetické certifikáty budov by mali prispieť k tomu, aby mali vlastníci a potenciálni záujemcovia o prenájom a kúpu nehnuteľností prehľad o ich energetickej náročnosti.
"Energetický certifikát budovy je dokladom o kvalitatívnych energetických vlastnostiach budovy a umožňuje jednoduché porovnanie stavieb. Funguje podobne ako štítok na elektrospotrebičoch alebo technický preukaz auta. Budovy zatrieďuje do príslušnej energetickej triedy," vysvetľuje M. Strapková.
Z dôsledne vyhotovených energetických certifikátov možno posúdiť, či budova spĺňa minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť. Súčasťou certifikátu by mal byť aj odporúčaný súbor opatrení, ako možno zlepšiť stavebné konštrukcie domu a systémy jeho vykurovania, prípravy teplej vody, vetrania, klimatizácie a osvetlenia.
Foto: Martin Matula, Marek Farárik