Moderné upratovanie a triky starých mám: najlepšie je ich spojiť

12.05.2018, Barbora Vacková | Žena, deti, rodina, zdravie

Prv ženy zostávali doma, aby sa starali o deti a domácnosť. Dnes však chodí väčšina žien do práce a starostlivosť o domácnosť a deti zvláda popritom. Logicky preto hľadáme cesty, ako si upratovanie uľahčiť a urýchliť.

Windomatic-upratovanie-1-X.jpgZišlo vám niekedy na um, ako by dopadol súboj moderných metód upratovania zoči-voči dobrým radám našich starých mám? Triky z minulosti sú osvedčené, ale ak k nim pridáte zopár súčasných ťahov, môžete si čas na upratovanie ešte viac skrátiť.


Okná ako obrázok

Umývanie okien patrí k menej obľúbených disciplínam, no výsledok zaručene poteší každé oko a domácnosť naplní svetlom i pocitom čistoty. Pred érou čistiacich prostriedkov bolo zvykom umývať okná pomocou teplej vody s trochou octu, ktorý okná odmastí.

Pri probléme s plesňami sa odporúčal destilovaný ocot, ktorý zabíja až 82 percent baktérií. Nalejte ho do rozprašovača a postriekajte ním postihnuté miesta. Problémy so zápachom, ktorý však po pár hodinách sám vyprchá, môžete vyriešiť pridaním zopár kvapiek éterického oleja.

Na odstránenie "zažratej" špiny treba občas vyvinúť hrubšiu silu a to unaví. Alternatívou je saponát a stierka. Náročná a zdĺhavá robota, najmä ak máte doma veľké okná. V modernom poňatí sú pomocníci na upratovanie ešte ďalej a skvelým asistentom môže byť elektrický vysávač na okná Windomatic. S jeho pomocou umyjete okná jednoducho, rýchlo, bez šmúh a predovšetkým bez zbytočnej námahy.


Podlahy

V obchodoch je množstvo umývacích prostriedkov s čistiacim účinkom každého druhu. V minulosti taký výber nemali a gazdinky sa museli spoľahnúť na to, čo bolo poruke. Trebárs osvedčený ocot. Štvrť šálky na jedno vedro teplej vody vám poslúži na všetky druhy podláh. Teda takmer na všetky. Drevu a mramoru táto zmes viac uškodí, než prospeje. Na ne je lepšie použiť špeciálne produkty.

Ak chcete docieliť lesk drevených podláh bez leštenia, vyskúšajte čierny čaj. Urobte čajový odvar, ním podlahu zľahka prejdite, nechajte uschnúť a potom umyte vodou.
Nech už použijete akýkoľvek prípravok, dôležité je tiež príslušenstvo, ktoré si na upratovanie vyberiete. Oddávna sa používala metla omotaná mokrou handrou alebo si gazdinka rovno kľakla a jej nástrojom boli holé ruky a handra. Dnes si môžete vytieranie uľahčiť mopom, povedzme Ultramaxom od Viledy, ktorý je navyše vybavený dômyselným žmýkacím mechanizmom.


Kúpeľňa a kuchyňa

Hojne používaným pomocníkom našich babičiek bola jedlá sóda. Stačí zmiešať päť lyžíc sódy bikarbóny s piatimi lyžicami vody a vznikne univerzálna čistiaca pasta. Tú môžete aplikovať na zafúľaný sporák, nechať ju pôsobiť a potom vydrhnete hubkou. Zmes môžete použiť i na umývanie vane, umývadiel alebo drezu. Naostatok zotrite uvoľnenú špinu navlhčenou handričkou. Dnes existujú tkaniny z mikrovlákien, napríklad mikrohadrička Actifibre, ktorá vďaka technológii aktívnej absorpcie zanecháva povrch hygienicky čistý aj bez použitia chémie.

Skrátka, ocot a jedlá sóda sú zázraky, ktoré dnes aj umožňujú šetriť životné prostredie. A tiež miesto, čo vám doma zaberajú špecializované čistiace prostriedky. S pomocou moderného náčinia v podobe mikrohadričiek, hubiek, kefiek, mopov a ďalších si však môžete ušetriť prácu i čas. Roky radám na pravdivosti neuberá, lež moderní pomocníci šetria prácu a čas. Ideálne je preto overené staré a fungujúce nové postupy skombinovať.

Foto: Windomatic

Podobné články