Vianočný stromček: ako si ho vybrať, skladovať a starať sa oň

10.12.2022, Silvia Jáhnová | Žena, deti, rodina, zdravie

Reťazec Hornbach odštartoval predaj vianočných stromčekov. Prečítajte si rady, podľa čoho stromček vyberať, ako ho uložiť, aby vydržal až do Štedrého dňa, a ako sa oň potom starať.

K tradičnému poňatiu vianočných sviatkov patrí vôňa čerstvého ihličia. Niekto ju docieli dekoráciami z vetiev ihličnanov, iní nedajú dopustiť na živé vianočné stromčeky. Ak patríte k tým, ktorí sa tento rok chystajú zaobstarať si živý stromček, vedzte, že jeho zdobenie nie je to hlavné.

Danska-jedla-Hornbach-1-X.jpg


Správny výber

Pri výbere je dôležité zvoliť vhodný druh a veľkosť. "Kým rodiny s deťmi ocenia väčší stromček, starší ľudia, naopak, radšej volia stromček menšieho vzrastu. Živé stromčeky v Hornbachu ponúkame v rozličných veľkostiach od 110 do 450 centimetrov. Tie umelé dokonca už od 45 do 300 cm," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v Hornbachu.

Vhodný druh záleží skôr na osobnom vkuse. "Najväčší záujem býva o dánske jedle Nordmann Gold, ktoré sa vyznačujú pravidelným tvarom a bohatým ihličím, čo toľko nepichá. Tieto jedle sú odolné voči teplotným zmenám, preto vydržia dlho a v miestnosti takmer vôbec neopadávajú," vysvetľuje D. Benda. Všetky jedle pochádzajú z dánskych plantáží. Stromčeky sú sýtozelené, husté a symetrické, konáre sú pravidelné a husté. Pri pestovaní nebola použitá žiadna chémia zaťažujúca prírodu.


Skladovanie vianočného stromčeka

Vianočný stromček môžete kúpiť aj dlhšie pred Vianocami, ale musí sa skladovať na chladnom a tmavšom mieste. Ideálne sú teda pivnice alebo garáže. Aby neuschol a zostal prirodzene zelený, mal by stáť vo vode, ktorá môže dosahovať až k spodným vetvičkám.

"Vianočný stromček neumiestňujte na slnko alebo do blízkosti kúrenia. Keď ho budete chcieť pripraviť na slávnostné chvíle, skráťte mu kmeň o 2-5 cm, postavte ho a pripevnite do stojanu so zásobníkom vody. Až potom zložte sieť, ktorá ho obaľuje. Vďaka nádobe s ukazovateľom maximálneho množstva vody docielite, že stromček zostane dlhšie zelený a čerstvý," pokračuje D. Benda.

Ak bývate v byte a nemáte pivnicu ani garáž, kúpte si stromček až niekoľko dní pred Vianocami. No a pokiaľ sa obávate, že vám na nákup stromčeka nezostane čas, využite kúpu online s doručením domov. Dodanie do Vianoc garantuje Hornbach len pri objednávkach do 19. decembra do 13:00 h.


Likvidácia stromčeka

Vianočný stromček radšej nedávajte na koberec. Uľahčíte si tak upratovanie súvisiace s jeho manipuláciou. Ak nemáte inú možnosť, ako ho postaviť na koberec, uložte pod ním aspoň podložku, deku či vianočný papier. Zo stromčeka pri likvidácii zložte všetky ozdoby a sviečky, pozor aj na háčiky. Potom stromček obaľte trebárs starou plachtou alebo niečím podobným, aby vám pri presune neurobil zbytočný neporiadok.

Ak máte kachle či krb, môžete stromček nasekať na menšie časti a zakúriť ním. Radíme vám však urobiť to až počas ďalšej zimy, keďže strom ešte nie je vysušený a komín nemá rád vlhké drevo. V mestách je väčšinou možné stromček odložiť pri kontajneroch na odpadky, upratovacia služba sa postará o jeho odvoz a likvidáciu.

Foto: Hornbach

Podobné články