Dbáte v domácnosti na kvalitu vody? Filtrovaním si chránite zdravie
Človek bez vody nedokáže existovať, do týždňa by zomrel na dehydratáciu. To vie každý, no nie každý tiež vie, že ľudské telo z vyše 60 percent tvorí voda. Pri novorodencoch to je dokonca až 80 perc.
A to je už poriadne číslo. Zrejme neexistuje lepší príklad dôležitosti vody pre človeka, ako ilustrovať, z čoho sa skladá ľudské telo. Dávate si však záležať na tom, akú vodu pijete? Zaujímate sa o jej kvalitu a snažíte sa ju zlepšiť? Jasné, keď bývate v byte, ktorý je napojený na centrálny zdroj pitnej vody, možností, ako ovplyvniť kvalitu vody, je pomenej. Ale stále dosť na to, aby ste ten rozdiel cítili. Ako na to?
Úprava vody je dôležitá
Či už čerpáte vodu z mestského zdroja pitnej vody alebo máte vlastnú studňu, úprava vody je dôležitá a nemali by ste ju podceniť. Na výber máte množstvo spôsobov, ako zvýšiť jej kvalitu. Či už sú to filtre, zmäkčovače vody, ionizátory vody či perlátory. Jednak vám pomôžu zlepšiť kvalitu vody, jednak tiež aj ušetriť.
Zariadenia, ktoré sú v neustálom kontakte s vodou – práčka, rýchlovarná kanvica, sprchový kút či umývačka riadu, pocítia jej zlepšenú kvalitu vody a to im predĺži životnosť. Už len zmäkčovač vody dokáže predĺžiť životnosť práčky či rýchlovarnej kanvice o nejaký ten rok.
Používajte filtre na vodu
Filtre na vodu majú výhodu v tom, že ich môžu používať aj tí, čo majú vlastnú studňu, a aj ľudia v mestách. Filter na vodu si v meste môžete namontovať napríklad na vodovodnú batériu, do sprchy či na práčku. Nemusíte preliezať ani plot k zásobárni pitnej vody, aby ste zlepšili jej kvalitu namontovaním filtra.
Tieto filtre dokážu vodu zbaviť nielen mechanických nečistôt, ale napríklad aj chlóru. Filter do sprchy je schopný odstrániť z vody až 99 perc. chlóru a navyše s ním šetríte aj vodu. Je vhodný najmä pre ľudí s citlivou pokožkou. Trápi vás psoriáza, astma či suchá pokožka? Tento filter by mal byť pre vás povinnosťou.
Obľúbená osmotická filtrácia vody
Medzi najvyhľadávanejšie možnosti, ako skvalitniť vodu, patria osmotické filtre. Do studne sa veľmi ľahko môžu dostať fekálne baktérie či dusičnany. Stačí prudší dážď a z polí, ktoré sú pohnojené, sa vám tieto baktérie dostanú do studne. Aj proti tomuto bojujú osmotické filtre, ktoré vodu od týchto baktérií vyčistia.
Ich veľkou výhodou je, že sa dajú nainštalovať nielen do studne, ale aj v byte. Nezabúdajte však ani na pravidelný rozbor vody zo studne, ktorý vám prezradí viac, ako len každodenné pitie a chuť. Chcete teda zvýšiť kvalitu vody, ktorú pijete a používate? Navštívte Marlus.sk a vašich 60+% vody v tele sa poteší.
Foto: Shutterstock